Herberg De Witte Hond in Vogelenzang 12 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 Grafzerken op de oude algemene begraafplaats te Overveen voordat deze geruimd werd Aula op de nieuw aangelegde begraafplaats te Bloemendaal (NHA) hoogteverschillen. Op de begraafplaats is nauwelijks een recht pad te vinden en zijn de hoogteverschillen evident. Het kan een hele klim zijn om sommige, hoger gelegen graven te bezoeken. Mulder en van Asdonk Het architectenduo Mulder en Van Asdonk tekende het ontwerp van de toegangspoort, de conciërgewoning, het mortuarium (thans in gebruik als kantoor) en de aula. Deze nieuwe begraafplaats is hun eerste gemeentelijke opdracht. De dienstwoning en het mortuarium zijn in een andere stijl ontworpen dan de aula en het toegangshek. De aanwezigheid van trapgevels, segmentbogen met gepleisterde aanzet- en sluitstenen duiden op een aan de neorenaissance verwante stijl. De zuilen van de toegangspoort en de gevel van de aula wijzen op een meer formeel-klassiek georiënteerde stijl. In latere projecten hebben Mulder en Van Asdonk vaker getoond zich niet gebonden te voelen aan één stijl. In Ons Bloemendaal nr. 1 2014 is uitgebreid aandacht besteed aan deze architecten en het door hen ontworpen Kinheimpark. Firma P. Rijnierse Zoon In een proces verbaal betreffende de 'openbare aanbesteding van het bouwen van een aula, graverswoning, doodenhuis met bergplaats en hoofdingang' gedateerd 22 juni 1915 staat dat de bouw gegund werd aan de firma P. Rijnierse Zoon te Overveen. Er waren inschrijvingen uit Haarlem, Beverwijk, Hilversum, IJmuiden en ook drie uit de gemeente Bloemendaal, waarvan de prijsopgave van Rijnierse de voordeligste was; zij werden door de gemeente gekozen om het werk uit te voeren voor het bedrag van fl. 28.180,-. Ook de aanleg van de omheining werd gegund aan een Bloemendaals bedrijf. Honderd jaar Het honderdjarig bestaan van de begraafplaats laat de Gemeente Bloemendaal niet ongemerkt voorbijgaan. Op zondagmiddag 15 oktober 2017 tussen 14.15 en 17.30 vinden diverse activiteiten plaats. Het programma van de open dag op 15 oktober is als volgt: Om 14.15 begint Ad van Nieuwpoort met een lezing over zingeving en/of levensvragen. Daarna zijn er - historische rondleidingen - workshop mindfulness - gedichten en muziek - het rouwcafé Kijk voor meer informatie op de website www.begraafplaatsen.bloemendaal.nl Literatuur: - Proces Verbaal, Bestek en voorwaarden voor de bouw van een aula, hoofdingang, doodgraverswoning en mortuarium voor de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal, 1915 - Memorie van toelichting bij de Begroting voor het dienstjaar 1891, Plan voor de aanleg van een algemene begraafplaats. Met ontwerp-tekening, 1891 - Verordening op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal, vastgesteld bij raadsbesluit dd 21 December 1916 - W.PJ. Overmeer, Geschiedkundige Kroniek van Bloemendaal, Overveen, Vogelenzang II, (Santpoort 1913) - Wim Post, De monumenten van de gemeente Bloemendaal, Aerdenhout, Bennebroek, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang, (Bloemendaal 2011) Gezicht op de oude heiberg, [&:WiUe-flQadbijdé splitsing Bartenweg-Leidsevaart in Vogelenzang (1917 NHfy Wim Post Aan het einde van de Vogelenzangseweg in Vogelenzang, bij de splitsing van de Leidsevaart en de Bartenweg, stond gedurende lange tijd de herberg De Witte Hond. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd deze herberg afgebroken; later verrezen er op die plek de huidige woningen Vogelenzangseweg 177-183, met uitzicht op de Leidsevaart. Een van die bewoners had als herinnering aan het café een stenen hond op het afdak boven zijn voordeur geplaatst. Door oude Vogelenzangers wordt dit buurtje nog steeds De Witte Hond genoemd.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 12