Villa Cora deel 1 dorpskern staat de r.-k. kerk met de pastorie aan een pleintje. Midden op dit pleintje staat de hardstenen waterpomp met rond de pomp een winkel, een café, enkele boerderijen en de school. Ook bij herberg De Witte Hond, even ten zuiden van de dorpskern staan enkele woningen, een wagenmakerij en later nog een smederij. De boerderijen liggen meest buiten het dorp waarvan verschillende behoren bij het Huis te Vogelenzang van de familie Barnaart. Een moeilijke opgaaf in die jaren is het bestrijden van de armoede, en dat is vooral een taak van de pastoor en het kerkbestuur, dat bestaat uit vooraanstaande boeren. De ondersteuning van behoeftige parochianen werd onder meer bekostigd uit de bezittingen die de kerk bij legaat had verworven, zoals die van Anna Huyskes. De huurpenningen die Jan van Rooden en zijn opvolgers in De Witte Hond betaalden, werden dus aan een goed doel besteed. Het einde van De Witte Hond Nadat de spoorlijn van Haarlem naar Leiden in ca.1840 in gebruik werd genomen was de trekvaartdienst al snel verleden tijd. De herberg kreeg minder klanten en degradeerde tot landelijk café. In 1918 stopte de laatste uitbaatster, Jans Klinkenberg -Weijers, na de dood van haar man Dirk Klinkenberg. Het uithangbord met de geschilderde witte hond aan de gevel verdween en de oude herberg zou langzamerhand in vergetelheid raken. Wel zou de naam nog een aantal jaren voortgezet worden, maar dan door de Vogelenzangse Carnavalsvereniging. In 1930 werd de Witte Hond verkocht aan de firma Ruigrok, nadat de Vogelenzangse kerk ruim 130 jaar eigenaar was geweest. Driejaar na de verkoop werd De Witte Hond gesloopt. Dit artikel is opgedragen aan Tom Snabilie (1923 - 2011), die er aan is begonnen maar het niet heeft kunnen voltooien. Literatuur L.J. van Emmerik, 'De Witte Hond in Vogelenzang', in: Ons Bloemendaal, jrg 8 (1984) 4, 11 - 13. Id., 'De gemeente Bloemendaal omstreeks 1840', in: Id., jrg 13 (1989) 4, 4-7. L.J. van Emmerik en J. Slagter, 'De firma Ruigrok in Vogelenzang', in id., jrg 20 (1996) 3, 22-24. YÏ- Villa Cora in 1917. Foto gemaakt in het kader van het door wethouder Bispinck (rechts op de foto) gestarte project om de hele gemeente Bloemendaal op de foto te zetten ten behoeve van het Gemeentelijk Fotoarchief. Fotograaf H. Bickhoff staat op het Zandvoorterpad met links het huidige Koffehuisje en rechts het gebouw van de huidige kliniek Dermicis. (NHA) Teun Schermerhorn Bij zijn onderzoek naar de geschiedenis van het voormalige Marine Hospitaalterrein in Overveen stuitte Teun Schermerhorn regelmatig op de naam van een niet meer bettaande villa: Villa Cora. Waar de villa gestaan had werd niet duidelijk. Nader onderzoek was noodzakelijk. Het leverde interessant materiaal op over de villa en haar eigenaren en bewoners, maar vooral over de invloed van de Rooms-Katholieke Kerk in het Overveen van begin vorige eeuw. Ook werd duidelijk hoe het terrein, dat na de Tweede Wereldoorlog het Marine Hospitaalterrein werd, aan het begin van de vorige eeuw is ontstaan en met welk doel.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 16