Het raadhuis van Bloemendaal aan de Korte Zijlweg, hoek Bloemendaalseweg en Zijlweg rond 1900. Het raadhuis was in gebruik van 1846 tot 1933 en werd in 1937gesloopt. Rechts hotelrestaurant Roozendaal, het huidige restaurant Loetje. Bouwkundige W. Vasbinder Jr. zal in het raadhuis zijn bouwaanvraag met bouwtekeningen in augustus 1909 hebben ingediend. Bloemendaal in oude ansichten (Zaltbommel 1989) Fragment van de door bouwkundige W. Vasbinder Jr. in augustus 1909 bij de gemeente Bloemendaal ingediende bouwtekeningen. Gemeente Haarlem bouwdossier Zijlweg 19/309 IAan den Zglweg is thans een aanvang gemaakt met grondwerken voor het bouwen van twee villa's, een voor rekening van mevrouw KikkertHelling te Alkmaar en een voor den heer Mal ga te Haarlem. De opdrachtgever Marretje Kikkert Helling, roepnaam Marrie, woonde vrijwel haar hele leven in Alkmaar. In 1855 werd zij in die gemeente geboren als dochter van 'steenkooper' Simon Kikkert Helling en Maria Clasina Schouten. Vader Simon overleed in 1860 toen Marrie nog maar 5 jaar oud was. Het was overigens deze Simon, die de naam van zijn vader (Hermanus Helling) en zijn moeder (Marritje Kikkert) samenvoegde tot de bijzondere naam Kikkert Helling. Waarschijnlijk bleef Marrie steeds bij haar moeder wonen. Als Maria Clasina Schouten in 1901 komt te overlijden, staat onder de rouwadvertentie in het RK dagblad De Tijd van 2 mei 1901 alleen de naam Marrie Kikkert Helling. Zij is dan 46 jaar oud en nog ongetrouwd. Voor de hoofdpersoon in dit eerste deel van deze kleine serie begon na het overlijden van haar moeder in 1901 waarschijnlijk ook voor haarzelf een verrassende nieuwe levensfase, zoals we zullen zien. Mejuffrouw of mevrouw? Op 27 augustus 1909 diende W. Vasbinder Jr. bouwkundige te Alkmaar, voor 'M. Kikkert Helling, eigenaar' uitvoerige bouwtekeningen in bij de secretarie van de gemeente Bloemendaal met een 'Plan voor Woonhuis te Overveen'. De gemeente liet er geen gras over groeien, want een maand later meldde het Bloemendaalsch Weekblad van 25 september 1909 dat een aanvang is gemaakt met de bouw van de villa. Het zal in Bloemendaal niet vaak voor zijn gekomen dat een ongetrouwde vrouw van inmiddels 54 jaar oud een villa laat bouwen. Hoewel op de secretarie in augustus 1909 na de ontvangst van de bouwaanvraag een keurige dossiermap is gemaakt met daarop in mooie krulletters 'Mej. Kikkert Helling', gaf de gemeente kennelijk aan het weekblad door dat aan de Zijlweg begonnen is met de bouw van een villa 'voor rekening van mevrouw Kikkert-Helling te Alkmaar'. Het onjuiste gebruik van het woord mevrouw en het ten onrechte plaatsen van een streepje tussen Kikkert en Bloemendaalsch Weekblad, 25 september 1909 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 19 Helling heeft de lezer van het weekblad ongetwijfeld de indruk gegeven dat we hier van doen hebben met mevrouw Helling, getrouwd met de heer Kikkert. Is de burgerij van het overwegend rooms-katholieke Overveen op deze manier een hoop opwinding bespaard gebleven? De ontwerper In haar tot 1909 54 Alkmaarse jaren heeft Marrie ongetwijfeld door W. Vasbinder Jr. in Alkmaar ontworpen én gebouwde herenhuizen gezien. Of was het een oude zakenrelatie van haar vader? Vasbinder was timmerman en aannemer, maar ook 'bouwkundige' en dus de bouwer van door hem zelf ontworpen woningen. Een combinatie die eind negentiende eeuw en begin vorige eeuw vaker voorkwam. Zo ook destijds bij de bekende en nog steeds bestaande aannemer Rijnierse uit Overveen. Of W. Vasbinder Jr. ook Villa Cora zelf heeft gebouwd is niet bekend, maar zeker niet uitgesloten. De bouwplaats De plaats waar Villa Cora werd gebouwd speelt in het hele verhaal een belangrijkere rol, zoals zal blijken, dan het uiterlijk van de villa zelf, dat we hierna kort zullen bespreken. Marrie kocht van ene mevrouw Bosch een klein hoekje van een weiland aan de Zijlweg naast de in 1865 gebouwde Villa Tetterode. Tussen deze villa en de villa van Marrie bleef een weiland onbebouwd. Ook daarover later meer in deel 2 van deze serie. Op de door bouwkundige Vasbinder in augustus 1909 op de secretarie ingeleverde plattegrond is een en ander goed te zien: de kleine afsplitsing van perceel, gemeente Bloemendaal, sectie A, nr 5649; het nieuwe woonhuis van Marrie achttien meter uit het hart van de Zijlweg; het weiland perceel no 5648 en daarnaast Tetterode met daarachter nog het koetshuis. Was het adres van Villa Tetterode Zijlweg 17 (en is dat nog steeds zo), Villa Cora kreeg het adres Zijlweg 19 toegewezen. Voor zolang het duurde. De villa De geraadpleegde deskundigen zijn het er over eens: W. Vasbinder Jr. heeft bij het ontwerpen van Villa Cora verschillende stijlelementen gemengd. Die werkwijze leverde op zich zelf weer een aparte stijl op: de 'eclectische' stijl, in de tweede helft van de negentiende en begin twintigste eeuw veel toegepast in Nederland. De villa is een herenhuis met twee 'beuken', een smalle (de entree, gang, toilet, trappenhuis) en een brede (woonvertrekken, hoofdslaapkamers, op zolder een slaapkamertje voor het personeel met klein balkonnetje!). In de overstekende houten kap aan de voorgevel zien de deskundigen kenmerken van de 'chalet-stijl', naar het Zwitserse woningtype. Opmerkelijk is ten slotte dat de voorgevel heel levendig is en de zijgevels vrijwel blinde muren hebben. Dat duidt meestal op een smal kavel (hier het geval) of bebouwing vlak naast de woning (hier niet aan de orde). Bij Villa Cora zijn kennelijk volgens plan links en rechts van de woning twee dichte rijen bomen geplant. De sloot De Zijlweg ligt er al enige tijd. Al in het 'Caert-Boek' van 1599 wordt de weg genoemd als 'Die Zyel Wech'. Heel lang was de Zijlweg slechts een pad over het inklinkende veen van Haarlem naar Overveen, dat regelmatig met hout, zand en riet moest worden opgehoogd. In het gebied ten noorden en ten zuiden van de Zijlweg vinden we al heel lang tuinbouw- en bloembollengrond. In de loop van de negentiende eeuw neemt de bloembollenteelt door bekende Overveense families een hoge vlucht. Deze vaak vermogende 'bloemisten' spelen ook nog een rol in de geschiedenis van Villa Cora. De kleine oude kern van Overveen lag dus tussen het open landelijk gebied richting Haarlem en het duingebied in het westen. Het landelijke gebied werd ten behoeve van de bollenteelt en de tuinbouw doorsneden met sloten van noord naar zuid en met verbindingssloten van oost naar west. Het hoeft dan ook niet te verbazen dat bouwkundige W. Vasbinder Jr. op 22 december 1909 vier maanden na de bouwaanvraag, bij B&W een 'Plan tot het dempen van 10 Meter sloot en het leggen van een riool en het stellen van een hek op het hart der sloot aan de Zijlweg' deponeert. De tekening is uiteraard weer ondertekend door Marrie, waarbij van 'De eigenaar' met pen 'De eigenares' is gemaakt. Het dempen van de sloot blijkt nog heel wat voeten in de aarde te hebben. In het Haarlemsch Dagblad van 24 oktober 1910 lezen we bijna een jaar later dat de gemeenteraad een schrijven van B&W heeft ontvangen waaruit blijkt dat 'een der eigenaren van de sloot grenzende aan het perceel van Mej. Kikkert Helling niet tot demping wil medewerken.' De raad vraagt B&W om 'de politie uit te noodigen zijn maatregelen te nemen.' De echtgenoot We schreven reeds dat na het overlijden van haar moeder in 1901 voor Marrie een nieuwe levensfase begon. Ze ontmoette namelijk een man, haar latere echtgenoot. Het was Johannes Hendrikus Anthonius van Bakel, wijnhandelaar van beroep, geboren in Weststellingwerf in Friesland in 1866 en dus elf jaar jonger dan Marrie. Wanneer kwamen zij elkaar tegen? De archieven zeggen er niets over en het heeft destijds ook niet in de krant gestaan. Het enige dat we weten is dat Johannes in het gehele bouwdossier van Villa Cora uit 1909 niet voorkomt. Zijn naam duikt voor het eerst op als de villa al gebouwd is en het Bloemendaalsch Weekblad van 11 februari 1911 melding maakt van het feit dat J.H.A. van Bakel en M. Kikkert Helling in ondertrouw zijn gegaan. Het huwelijk volgde een maand later, aldus het weekblad van 18 maart 1911. Johannes woonde en werkte in Haarlemmerliede toen hij Marrie ontmoette. Zijn moeder woonde in Alkmaar en dat verklaart waarschijnlijk de ontmoeting van de ÏJjtgV j'. J, PröfLch, Haar 1 nul- No. 315

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 18