Duinwater dankzij Jacob van Lennep of Villa Tetterode in Overveen De Fransche Kerk aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam met op de voorgrond een waterschuit (1835) - --- 1 -""fir Portret van Jo Vincent gemaakt door fotograaf Wiel van der Randen voor de Libelle in 1937 Martin Bunnik Volgens vele publicaties is het Amsterdamse Waterleidingbedrijf ontstaan toen mevrouw Van Lennep op een zomerse dag een glas helder duinwater inschonk voor haar man Jacob van Lennep en opmerkte hoe heerlijk het zou zijn dat water ook thuis in de hoofdstad te hebben. Zo zou het idee ontstaan zijn om duinwater naar Amsterdam te brengen. Maar als we op grond van krantenartikelen uit de jaren 1840-1855 de werkelijke gebeurtenissen op een rijtje zetten, lijkt dit verhaal niet meer dan een aardige anekdote. Dit artikel beschrijft hoe de Duinwater-Maatschappij (later Amsterdamse Waterleiding) in 1852 bij Leyduin tot stand kwam, wie daarbij betrokken waren en welke problemen overwonnen werden. Inge de Wilde De beroemde sopraan Jo Vincent woonde tussen 1934 en 1954 in de Villa Tetterode aan de Zijlweg 17 in Overveen. De villa werd in 1865 gebouwd, omringd door een grote tuin met twee vijvers. Jo Vincent (1898-1989) begon haar zangcarrière in 1920. Zij kreeg grote bekendheid door haar optredens in de Mattheus Passion van Bach en haar samenwerking met Kathleen Ferrier en Willem Mengelberg. Aan haar eerste huwelijk met de pianist Maurice van IJzer kwam in 1930 door scheiding een einde. In 1934 hertrouwde zij met de huisarts C.G.J. Bos (1894-1971) met wie zij aan de Zijlweg ging wonen. In de oorlog weigerde Villa Tetterode in Overveen. Foto: Gerard Dukker - G.J. Dukker - fotograaf voor de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (1993) Jo Vincent lid te worden van de Kultuurkamer en in haar Villa Tetterode gaf zij in die jaren concerten in besloten kring, waarvoor ze zich in natura liet betalen met levensmiddelen. Na de oorlog hervatte zij haar optredens tot 1953 toen zij afscheid nam van het podium. In 1954 verliet het echtpaar Bos-Vincent Villa Tetterode dat eigendom werd van de Koninklijke Marine die er het administratiekantoor van het Marinehospitaal in onderbracht. Literatuur Jo Vincent, Zingend door het leven. Memoires. Met een inleiding van Rudolf Mengelberg (Amsterdam 1955)

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 22