www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 Plcisicriq vinke' cn 'leckcr drinke' Dc vtTikenbdJtert van Rforrueputoflj Het graven van kanalen. Het zand wordt afgevoerd in kiepwagens, voortgetrokken door paarden. december 1853 het drinkwater verkrijgbaar. Een jaar later begon de Duinwater-Maatschappij met het aansluiten van huizen en fabrieken op de waterleiding. Gebrek aan duinwater Op de tweede aandeelhoudersvergadering van de Duinwater-Maatschappij, gehouden op 1 juni 1853, deelde Jacob van Lennep mede dat H.G. Barnaart, ambachtsheer van Zandvoort en eigenaar van het duingebied tussen Zandvoort en Noordwijk, medewerking wilde geven aan het graven van kanalen binnen zijn gebied als de Duinwater-Maatschappij daar behoefte aan had. Namens het bestuur sprak Jacob van Lennep zijn waardering uit dat de heer Barnaart zijn eigen belangen ondergeschikt maakte aan een maatschappelijk nuttige zaak. Al in 1856, drie jaar na de start van het waterleidingbedrijf, werd er begonnen met het graven van waterwinkanalen in het gebied van Barnaart. Blijkbaar leverde het 120 ha grote duingebied van professor D.J. van Lennep (bewoner van Huis te Manpad en vader van Jacob van Lennep) in 1856 al onvoldoende duinwater om aan de vraag te kunnen voldoen. Na een betrekkelijk korte periode van succes kwam de Duinwater-Maatschappij weer in de problemen. Door stadsuitbreidingen bleef er een tekort aan water en bovendien bleek de druk van het net onvoldoende om de hoger gelegen verdiepingen van water te voorzien. Het regende klachten en een van de burgers merkte zelfs op dat de maatschappij beter was in het leveren van kwitanties dan van water. Er zat niets anders op dan meer water te winnen door kilometerslange kanalen in het duingebied van Henry Barnaart te graven en de bestaande kanalen te verdiepen. Het gevolg was dat de duinen verdroogden, de agrarische activiteiten beëindigd werden en zout water het gebied binnendrong. Aan de hand van de lengte van de waterwinkanalen kunnen we concluderen dat omstreeks 1900 al ruim 90% van het gewonnen duinwater uit het gebied van de familie Barnaart kwam. Door de nijpende tekorten en om duinwater te besparen startte de Duinwater-Maatschappij in 1888 een tweede waterbedrijf dat ruwwater (geen drinkwater) uit de Vecht leverde voor o.a. de industrie, waswater en fonteinen. C.D. Vaillant raakt in de vergetelheid Bij de oprichting van de Duinwater-Maatschappij in 1852 werd de concessie van Vaillant overgedragen aan de nieuwe onderneming en de Engelse ingenieur W. Bland Croker nam zijn werk over. Daarna raakt Vaillant ten onrechte in de vergetelheid en komen we voornamelijk de naam van Jacob van Lennep nog tegen. Enkele dagen na het vieren van het 25-jarig bestaan van de Duinwater-Maatschappij in 1876 klaagde de kleinzoon van Vaillant bij de redactie van het dagblad Nieuws van de Dag dat het feest gevierd werd met gehele stilzwijgendheid over de grote verdiensten van zijn grootvader. Hij sloot af met de wens, dat diens nagedachtenis in ere zou worden gehouden. Tevergeefs de naam van C.D. Vaillant wordt nog maar nauwelijks genoemd, (Een uitgebreide versie van dit artikel verscheen in Heerlijkheden nr. 17, winter 2017) Plattegrond van het waterleidingbedrijf, ca. 1920. De smalle strook met nummer 3123 is de spoorlijn. 1. Leybeek, 2. de cascade in de Leybeek, 3. zandfilter, 4. personeelswoningen, 5. pompstation, gebouwd in 1852,6. pompstation, gebouwd in 1902,7. toenmalige brug over de Leidsevaart, 8. plaats van de huidige Amstelbrug, 9. Juffershuis en toenmalige boerderij, 10. koetshuis, nu regiokantoor Landschap Noord-Holland Henry Barnaart, ambachtsheer van Zandvoort. Gert Jan van Setten Dr. Gert Baeyens, woonachtig in Bennebroek, is ornitholoog, gepromoveerd op een studie over de ekster, maar bij veel van onze lezers waarschijnlijk beter bekend door haar boek Lezen in het duin. Nu heeft ze voor Ons Bloemendaal een mooi boek geschreven over de vinkenbanen in onze gemeente. Waar gaat dat precies over? Wij vroegen het haar. IfiVIBTBfl bütm

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 26