De archiefcommissie van Ons Bloemendaal doet een oproep aan lezers voor informatie over onderstaande foto's Zeventiende eeuwse boerderij, type langhuis, aan de Tweede Doodweg 24 - 28, tegenover het landgoed Huis te Vogelenzang, waar zij sinds 1806 een pachtboerderij is. Foto Wim Post (2003) Dezelfde boerderij te Vogelenzang geschilderd door Anton Pieck Krantenknipsels en ansichtkaarten Er zijn dikke mappen met krantenknipsels, maar het zal nog veel tijd en energie kosten voordat die zijn geordend en toegankelijk zijn gemaakt. De omvangrijke collectie ansichtkaarten staat op de website www.onsbloemendaal.nl De drie archivarissen zijn doende ook de titels van het bibliotheekbezit op de website te zetten. Belangstellenden kunnen de boeken komen raadplegen in het archief na een afspraak met de commissie. Foto's en particuliere archieven Geregeld ontvangt het archief fotoalbums en losse foto's van inwoners die hun zolder of familiearchief opruimen. Vaak zijn dat waardevolle aanvullingen, maar foto's kunnen de medewerkers ook voor problemen stellen, als op de afbeeldingen niet vermeld is wie of wat er op staat afgebeeld. Oproep voor schenkingen Vandaar ook een oproep aan eenieder die iets wil schenken na bijvoorbeeld het overlijden van (groot)ouders of het opruimen van de zolder: documenteer foto's en andere giften zo uitgebreid mogelijk en inventariseer archiefmateriaal. Boeken zijn welkom, mits ze niet al te gangbaar zijn. En wees niet verontwaardigd als materiaal wordt geschift, doorgegeven, verkocht en zelfs weggegooid. Niet alles kan immers worden bewaard, zeker niet in duplo en de ruimte is beperkt. Zeer welkom zijn oude telefoonboeken. Let wel: niet uit de afgelopen jaren, maar de oude tot 1980. Ze geven een schat aan informatie voor wie onderzoek wil doen naar de geschiedenis van Bloemendaal. Rosmolen in Vogelenzang De archiefcommissie is ook behulpzaam bij het beantwoorden van vragen over de omgeving. Recent kwam er een vraag van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem over een foto uit omstreeks 1940 van een rosmolen (een molen aangedreven door een ros, dus een paard of een ezel) uit Vogelenzang. 'Herkent u de afbeelding of de omgeving ervan, kunt u zeggen waar het gestaan heeft, is er meer bekend over bouwjaar, zijn er nog andere afbeeldingen van rosmolens in uw archief'? Een onderzoek in het archief van Ons Bloemendaal door de vrijwillige commissieleden bracht het volgende aan het licht: 'De foto van de rosmolen lijkt zeker op de rosmolen die gestaan heeft op het perceel van de boerderij aan de Tweede Doodweg 24-28 te Vogelenzang. Dit blijkt uit een foto uit het privébezit van de knecht van de betreffende boerderij, Goof Nieuwenhuys. Op deze foto is de rosmolen te zien. De molen is van het type karnmolen, aangedreven door een paardenkracht. Het lijkt er op dat de molen aan de achterkant van het gebouw stond, omdat de voorkant van de boerderij niet te zien is op de foto. De molen is ook niet te zien op de tekeningen die Anton Pieck van de boerderij heeft gemaakt. Het perceel is nog steeds bebouwd en de boerderij is inmiddels een Rijksmonument. Op het archief hangt een kadastrale kaart uit het jaar 1954 waarop de boerderij nog wel aangegeven staat maar de molen niet. Mogelijk is hieruit af te leiden dat de molen op dat moment al niet meer op het terrein aanwezig was'. U kunt de archiefcommissie bereiken via: archief@onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2017 31 Foto 1 Deze foto betreft een afdruk op grootformaat (170x230 mm) en is op stevig fotokarton bevestigd. De naam van de fotograaf is onbekend. De afbeelding toont een feestelijke bijeenkomst voor het toenmalige café-restaurant Roozendaal te Overveen ter gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana in 1909. Naast Roozendaal bevond zich destijds de runder- en varkensslachterij van W. van der Zon. Midden vooraan staat prominent burgemeester jhr. A. Bas Backer, compleet met ambtsketting en steek. Naast enkele notabelen bestaat het gezelschap voornamelijk uit leden van de Vereniging Bloemendaal-Commando, afdeling Bloemendaal van de Vereniging voor Volksweerbaarheid, zo valt uit het vaandel op de foto af te leiden. De vraag van dit zoekplaatje is of er lezers zijn die een of meer namen van de geportretteerden kunnen verschaffen. Op onze website www.onsbloemendaal.nl staat een digitale afbeelding van deze foto in een hoge resolutie. Foto 2 Op deze fotoafdruk (80x116 mm) staat een vrijstaand huis, met een etage en een flinke zolderverdieping. Uit de kleding van de omstanders valt op te maken dat de foto dateert uit de jaren rond 1900. De vraag van dit zoekplaatje is waar en wanneer deze foto is genomen. Uw reacties kunt u mailen naar redactie@onsbloemendaal.nl

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 30