Villa Cora deel 2 16 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Detail van Be Adriae Familiewapen Van Bergen van der Grijp Het rechter schild (heraldisch links) van het alliantiewapen bestaat ook uit vier kleine wapens. Dit is het familiewapen van de familie Van Bergen van der Grijp. Linksboven staat een wapen met een leeuw, rechtsboven en linksonder wapens met drie palen; tot slot staat rechtsonder een wapen met drie maliën en een schelp. Op het hartschild in het midden staat een dubbele adelaar binnen een schildrand. Al deze wapens samen vormen het alliantiewapen van de families Van der Hoeven(Houven) en Van Bergen van der Grijp. Hiermee komen zowel de schrijver(s) als de ontvanger van de brief in beeld. Briefwisseling In 1688 werd de hofstede Distelberch gekocht door Marinus van Bergen van der Grijp, postmeester van het handelshuis van de stad Hamburg in Amsterdam. Hij was ook degene die de naam van de vorige hofstede Distelberch liet veranderen in Grijpesteyn. Zoals reeds vermeld was Marinus van Bergen van der Grijp eigenaar van de hofstede van 1688 tot aan zijn overlijden in 1737. Uit verder onderzoek blijkt dat Marinus een zuster had, Clara Magdalena van Bergen van der Grijp (1662-1692), die getrouwd was met Jacob van der Hoeven (Houven) (1657-1716). Het zegel is mogelijk het restant van een briefwisseling tussen Marinus en zijn zuster/of zijn zwager, in de periode 1688 en 1716. Mogelijk is de brief met lakzegel tot 1737 in het archief van Marinus bewaard gebleven en is deze na diens overlijden tijdens het leeghalen van de hofstede Grijpesteyn met brief en in de beerput beland. De brief is helaas niet teruggevonden tijdens de opgraving. Wat er dus in de brief stond zullen we helaas nooit weten. Dit artikel is eerder op de website van de Archeologische Werkgroep Haarlem verschenen. In Ons Bloemendaal 4, 2016 staat een interview met Theo Nieuwenhuizen, adviseur voor Ons Bloemendaal over archeologische zaken. In dit artikel staat meer te lezen over het archeologisch onderzoek aan de westzijde van de Oosterduinweg te Aerdenhout. YÏ- Villa Cora in 1917. Foto gemaakt in het kader van het door wethouder Bispinck (rechts op de foto) gestarte project om de hele gemeente Bloemendaal op de foto te zetten ten behoeve van het Gemeentelijk Fotoarchief. Fotograaf H. Bickhoff staat op het Zandvoorterpad met links het huidige Koffehuisje en rechts het gebouw van de huidige kliniek Dermicis. (NHA) Teun Schermerhorn In deel 1 van deze driedelige serie over Villa Cora in Overveen zagen we hoe de in Alkmaar geboren en getogen mejuffrouw Marrie Kikkert Helling in 1909 op 54-jarige leeftijd in de gemeente Bloemendaal een villa laat bouwen aan de Zijlweg. In 1911 betrekt ze de nieuwe villa met de man waar ze zo juist mee is getrouwd, Johannes van Bakel, wijnhandelaar. Na een langdurige ziekte komt Marrie negen jaar later in 1920 al te overlijden. In deze aflevering zullen we zien hoe Johannes er in slaagt in Villa Cora te blijven wonen. Vastgoed transacties door de RK Parochie leveren een win-win situatie op. FHKËItLïtMc

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 16