Kunstschilder Adri Grootens d Inge de Wilde A.J. Grootens (foto NHA) Bloemendaal is geen bekend kunstenaars dorp zoals Laren en Bergen, maar ook hier woonde midden vorige eeuw een aantal schilders. Zij voelden zich aangetrokken tot het duinlandschap en de zee en waren vaak lid van het genootschap van beeldend kunstenaars 'Kunst zij ons doel' in Haarlem. Op de Platanenlaan 7 woonde de impressionist F.A. van Velsen (Bloemendaal 1904-Bloemendaal 1992), op nummer 39 van dezelfde laan Gerrit van Duffelen (Rotterdam 1889-Bloemendaal 1967) en in dezelfde buurt Adrianus Johannes Grootens. Adri Grootens werd in 1864 geboren in Bergen op Zoom, waar hij de Tekenschool volgde, en hij verbleef later in Dordrecht, Buiksloot, Amsterdam en Oegstgeest, totdat hij in 1910 naar Bloemendaal kwam. Hij was in dat jaar gescheiden van zijn vrouw Lourentia M.VIeesch du Bos, met wie hij drie kinderen had. In Bloemendaal bleef Grootens tot zijn dood in 1957 en hij woonde al die jaren op de Kinheimweg, eerst op nummer 35, vanaf 1913 op 87 en in 1921 verhuisde hij met zijn tweede vrouw, Elisabeth M. de Boer, naar de overkant van de straat naar een groter huis op nummer 2. De vroege dood van Elisabeth in 1929 was een slag die hij niet snel te boven kwam. Hij had een sobere levensstijl, maar zijn huis was ook een 'gezellig middelpunt'. Hij kookte graag voor zijn gasten en sprak met verve over Oosterse wijsbegeerte en theologie en dichters als Nijhoff en Leopold. Grootens was een veelzijdig kunstenaar: schilder, glazenier, etser en lithograaf. Hij ontwierp ook boekomslagen, werkte mee aan het tijdschrift Wendingen (1919) en had enig contact met Mondriaan en Theo van Doesburg, die enkele lessen van hem kreeg. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Windvaan op het pand Bloemen- daalseweg 111 Kinheimweg 2 (Foto T. Kuipers) Kinheimweg 87 (Foto T. Kuipers) In november 1928 exposeerde Grootens in de Villa 't Backhuys van het bevriende echtpaar Schutte-Veth aan de Bloemendaalseweg 111. Tandarts en bekend judoka G.F.M. ('Ger') Schutte en zijn vrouw A.Th.H. ('Fien') Veth hingen Grootens schilderijen op in de volgens het Haarlem's Dagblad'behagelijke interieurs' van hun huis. De villa was in de jaren twintig en dertig een verzamelpunt van kunstenaars, onder wie Chris Lebeau en Richard Roland Holst, die er schuin tegenover woonde op de Zomerzorgerlaan. Zij noemden zich de Bloemendaalse Kunstkring en kwamen bij elkaar om over kunst en literatuur te spreken. Op het dak van de villa schuin tegenover Albert Heyn staat nog steeds een windvaan die herinnert aan het beroep van Schutte: een tandarts staat met een instrument voorover gebogen over een enigszins terugdeinzende patiënt. Grootens' werd vooral bekend door zijn glas-in-loodramen uit 1933 voor het nieuwe gemeentehuis van Enschede met onder andere een afbeelding van een moderne industriestad. In diezelfde periode ontwierp hij ook ramen voor een villa in Bloemendaal. Zijn tachtigste en negentigste verjaardag gingen niet onopgemerkt voorbij. In 1946 organiseerde kunsthandel Leffelaar op de Wagenweg een 'eretentoonstelling' voor Grootens en het Haarlem's Dagblad memoreerde op 15 juli 1954 zijn 'schijnbaar onverwoestbare vitaliteit' en 'slagvaardigheid in het gesprek'. In april 1957, een half jaar voor zijn dood, schonk Grootens aan de gemeente Bloemendaal een zelfportret uit 1956 dat een plaats kreeg in het Tinholthuis. Op 27 oktober 1957 overleed Adri Grootens na een langdurig ziekbed op 93-jarige leeftijd in rusthuis 'Ons Thuis' aan de Noorderstationsweg. De begrafenis in aanwezigheid van burgemeester Peereboom Voller vond op 31 oktober plaats op de begraafplaats aan de Bergweg.

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 22