Tijo Hendrik van Eeghen, koopman en bestuurder 1858-1930 Villa Midduin aan de Bentveldsduinweg, Aerdenhout 24 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Gert de Kruif Veel Bloemendalers kennen Tijo van Eeghen als naamgever van de school aan de Van Lennepweg 2 in Aerdenhout. Trouwe lezers van Ons Bloemendaal weten bovendien dat hij voorvechter van het christelijk onderwijs was. Over de wijze waarop Tijo van Eeghen zich sterk maakte voor het christelijk onderwijs is echter weinig bekend. In een aantal ontmoetingen met Tijo van Eeghen werpen we meer licht op de bijzondere Bloemendaler Tijo Hendrik van Eeghen. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Hij werd geboren op 27 mei 1858, als tweede kind van Hendrik van Eeghen en Catharina Suzanna Bierman. Vader Hendrik, grootvader Jan, broer Cornelis, neef Samuel Pieter, achterachterneef Ernst, ze waren allen firmanten van bekende handelshuizen. En Tijo werd dat ook. Hij bezoekt de net geopende Eerste Openbare Handelsschool in Amsterdam (voortgezet in de HES) en krijgt een aanstelling bij de firma Matthes Bormeester, het handelshuis waarvan ook zijn vader en broer firmant waren. Het bedrijf handelt in van alles maar is gespecialiseerd in de handel in rubber en copra. Tijo (zijn naam wordt overigens ook gespeld als Tyo) doorloopt snel de rangen en wordt achtereenvolgens procuratiehouder, directeur, firmant, commissaris en lid van de raad van beheer van Matthes Bormeester en later van de Handelsvereeniging van Dudok de Wit en Co., het bedrijf waarin Matthes Bormeester opgaat. Maatschappelijk bezig Van Eeghens zijn in het algemeen zeer betrokken bij maatschappelijke, culturele of kerkelijke ontwikkelingen. De familie was van huis uit doopsgezind en Tijo wordt diaken bij de Doopsgezinde Singelkerk in Amsterdam (Singel 452). 'Op den duur groeide echter in hem de behoefte aan een kerkelijk leven met vastomlijnde geloofsbelijdenis en voelde hij zich dientengevolge meer en meer aangetrokken tot de Gereformeerde kerken, waarbij hij zich dan ook korten tijd na de doleantie aansloot', zo lezen we in een in memoriam in de VU Almanak 1931. Tijo van Eeghen zal jarenlang de Gereformeerde kerk aan de Overtoom als ouderling dienen. Via de kerk raakt hij op bestuursniveau betrokken bij de Christelijk Jongelingsvereenigingen. En het is meteen raak: in de zomer van 1891 behoort Tijo tot de zeven man sterke regelingscommissie die de Wereldconferentie der Christelijk Jongelingsvereenigingen voorbereidt, onder leiding van mr. H. graaf van Hogendorp. Nadien zal Tijo van Eeghen nog vele keren betrokken zijn bij de organisatie van jaarvergaderingen, conferenties en jubilea van de landelijke Christelijk Jongelingsvereeniging. Maar Tijo regelt nog meer: hij leert tijdens de genoemde conferentie van 1891 ook zijn latere echtgenote kennen, Constance P.L.H. van Marle; dochter van generaal Hendrik Willem van Marle en Johanna C.M. Viruly. Het paar huwt op 7 juli 1892 in Amsterdam; de bruid is 24 jaar oud, de bruidegom 34. Het echtpaar vestigt zich in Amsterdam. In 1896 betrekken zij hun nieuwgebouwde woning aan de Willemsparkweg 205 in Amsterdam-Zuid (toen nog Parkweg 205 in Nieuwer-Amstel). In zijn Amsterdamse periode wordt Tijo van Eeghen gekozen tot 'lid des hoofdbestuurs' van het Nederlandsch Bijbelgenootschap (NBG), dan nog gevestigd in Amsterdam. In 1914 wordt, in aanwezigheid van Koningin Emma, in de Nieuwe Kerk in Amsterdam het driedaags congres ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het NBG geopend. Tijo heeft het mede georganiseerd. Bij het overlijden van Tijo, in 1930, was een van de sprekers de vertegenwoordiger van het N.B.G. Bestuurder in het lager onderwijs Na de doleantie in 1886 wordt in gereformeerde kringen gewerkt aan het stichten van gereformeerd onderwijs op alle niveaus, volgens het motto van Abraham Kuyper: souvereiniteit in eigen kring. Tijo van Eeghen staat aan de wieg van de 'Vereeniging voor L.O. op Geref. Grondslag in het Van-Lennepkwartier'; een organisatie die erin slaagt in januari 1903 de Gerefomeerd Lagere school in de Borgerstraat te openen; de school kreeg later de naam Keucheniusschool. Tot zijn overlijden is Tijo van Eeghen vooraanstaand lid van het schoolbestuur. Over de financiering van de school nog dit: 'Op verrassende wijze werd men door groote giften, vooral van de Heeren Tyo H.van Eeghen en H.W.van Marle jr. (Tijo's zwager; GdK) gesteund', schreef het 'eigen' dagblad De Standaard. Niet alleen met de financiën ging het goed, ook met het leerlingenaantal; dat groeide in het tweede jaar van de school tot meer dan tweehonderd. Als schoolbestuurder wordt Tijo van Eeghen afgevaardigd naar landelijke organisaties. Hij wordt penningmeester van

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 24