I A ff 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Het College van Directeuren van de Vrije Universiteit.V.l.n.r.: dr.J.J.C. van Dijk, (inzet) notaris G. Wolzak, Joh. Krap, mr.dr. G.A.H. Grosheide, dr.J. Colijn (voorzitter), dr.J. Schouten, Tijo van Eeghen (secretaris) (1929) het hoofdbestuur van de 'Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Vice- voorzitter is mr. Theo Heemskerk, minister president van februari 1908 tot augustus 1913. Bijna alle belangenorganisaties van het prot. christelijk onderwijs zijn verenigd in de Schoolraad. Tijo van Eeghen vertegenwoordigt de Vereeniging voor C.N.S. in de Schoolraad. Als in 1899 in de Tweede Kamer een wetsontwerp op de invoering van de leerplicht wordt behandeld, verklaart de Schoolraad zich daar tegen. Ook de financiering van het bijzonder onderwijs is dan nog niet geregeld. In kringen van het bijzonder onderwijs was men bevreesd dat bij invoering van de leerplicht een onevenredig zware druk op het bijzonder onderwijs zou komen te liggen, in een tijd waarin geen overheidsgelden beschikbaar waren voor de financiering van het bijzonder onderwijs. De Schoolraad keert zich tegen invoering van de leerplicht en meldt dit in een adres (verzoekschrift) aan de Tweede Kamer. Eerste ondertekenaar van het adres is Tijo van Eeghen. Het verzoekschrift wordt dan ook genoemd 'het verzoekschrift van T.H. van Eeghen' Het adres had geen succes. De eerste leerplichtwet werd aangenomen in 1899 en ging in op 1 januari 1900. Tijo van Eeghen, de Vereeniging voor C.N.S. en de Schoolraad waren uitgesproken voorstanders van de financiële gelijkstelling van het bijzonder onderwijs. Alle confessionele partijen waren dat. 'Gelijkstelling' betekent dat het bijzonder onderwijs dezelfde subsidies ontvangt als het openbaar onderwijs. In 1917 werd de gelijkstelling gerealiseerd. Tot zijn overlijden zal Tijo lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor C.N.S. blijven. Van de stad naar het dorp De Amsterdamse woonwijk van Tijo en Constance van Eeghen, het Willemspark, werd aan het eind van de 19e eeuw ontwikkeld, mede op de initiatief van Van Eeghens. De initiatiefnemers wilden daarmee voorkomen dat welgestelde Amsterdammers de wijk nemen naar de duinstreek, het Gooi, of de Vechtstreek. Bovendien kon met de winst die gemaakt werd op de verkoop van bouwgrond, de aanleg van het Vondelpark gefinancierd worden. Voor wat de heer en mevrouw Van Eeghen betreft slaagt deze opzet niet. In 1906 laten zij in Aerdenhout door de Hilversumse architect E. Verschuijl de reusachtige villa Midduin bouwen aan de Bentveldsduinweg 8 (later nr. 2). Laagste inschrijver aannemer H. van 't Wout, voor fl. 27.250,-. De eerste jaren wordt Midduin bewoond door zwager H.W. van Marle en zijn gezin. In 1913 betrekken Tijo en Constance van Eeghen-van Marle de villa. Zij voeren daar wat het personeel betreft een grote staat. Blijkens de advertenties die in het Haarlems Dagblad en het Algemeen Handelsblad geplaatst zijn, was er veel personeel in dienst: van eerste tot en met vierde meisje, diverse keukenhulpen, een tuinbaas en een chauffeur. Het personeel diende 'Geref. of Herv' te zijn en in de jaren dertig bestond een voorkeur voor 'Duitsche' meisjes, die overigens in 1939 terug moesten naar Duitsland. In 1972 is Midduin gesloopt om plaats te maken voor een bungalow; alleen de muur waarin het toegangshek geplaatst was, is nog origineel. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 27 Staand, midden: Tijo van Eeghen tijdens een evenement in het P'üf jf Gereformeerd Gymnasium aan de Keizersgracht (1927) Tijo van Eeghen Bestuurder van de Vrije Universiteit Op 11 juli 1918 besluit de 'algemeene vergadering van de Vereeniging van Hooger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag' om Tijo van Eeghen te benoemen tot directeur van de Vrije Universiteit. Ook hier is het directeurschap een bestuursfunctie; zeven directeuren vormen het hoogste bestuursorgaan binnen de Vereeniging die de VU bestuurt. De directeuren bemoeien zich direct met zaken als benoemingen, huisvesting en financiën. Alle directeuren zijn prominenten binnen de Anti-Revolutionaire Partij. Dr. H. Colijn is van 1922 tot zijn overlijden in 1944 directeur geweest, met onderbrekingen tijdens zijn vijf minister presidentschappen. Colijn was de voorzitter van het Directorium, Tijo van Eeghen vele jaren de secretaris. In de periode Colijn/Van Eeghen heeft de VU enorme uitbreidingen ondergaan: het aantal faculteiten, studenten, personeelsleden en gebouwen nam explosief toe. Na zijn overlijden in 1930 wordt Tijo van Eeghen als VU-directeur als volgt geportretteerd: 'Daarbij bleef Van Eeghen in alles zichzelf gelijk. Zich nooit naar voren dringend, liefst zich geruischloos op den achtergrond houdend, won hij zich de waardeering, de hoogachting en de liefde van allen, waarmee hij de hem toevertrouwde taak vervulde, door zijn voorname bescheidenheid, door zijn hoffelijk optreden'. Waardering Bij de lintjesregen in 1928 behoort Tijo van Eeghen tot de gedecoreerden. Op 31 augustus wordt hij door Koningin Wilhelmina benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw, 'als secretaris van de directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag, te Aerdenhout'. 'Na een kortstondige ongesteldheid' overlijdt Tijo van Eeghen op zaterdag 4 januari 1930, op de leeftijd van 71 jaar. De begrafenis vindt plaats op woensdag 8 januari om 12.00 uur, op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal. De organisaties waarvan Tijo deel heeft uitgemaakt zijn ruimschoots vertegenwoordigd. Eén der sprekers: 'Het kwam voor de meesten onzer zoo onverwacht. In de laatste Directeuren-vergadering van December j.l. was hij nog zoo opgewekt en gezond in ons midden, zijn taak vervullend met de toewijding en de trouw en de nauwkeurigheid, die hem steeds kenmerkten'. Namens het VU-bestuur zijn aanwezig dr.H. Colijn, mr.dr. G.A.H. Grosheide en prof.dr. A.W.F. Idenburg, minister van staat. Ds. Waaning van de Gereformeerde kerk in Zandvoort, waartoe de familie behoort, leidt de uitvaart. De Tijo van Eeghenschool Aan de vooravond van de opening van een nieuw gestichte christelijk school in Aerdenhout worden ouders en belangstellenden opgeroepen om op 1 september 1931 een 'openingsvergadering' van het nieuw gevormde schoolbestuur bij te wonen. De bijeenkomst vindt plaats in villa De Eikel, Van Lennepweg 4. De nieuwe school zal gebruik gaan maken van enkele kamers in villa De Eikel, en op 2 september starten. De bouw van een nieuw schoolgebouw in de tuin van de villa is in voorbereiding. Over een naam van de school wordt niet gerept. Dat gebeurt wèl op vrijdag 4 september, in dagblad De Standaard: 'Met vriendelijke toestemming van Mevr. de Wed. van Eeghen had het bestuur besloten de school den

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 26