Signalement OproepReactieMededelingen In memoriam Gerard de Waard 1927-2017 Interieurportretten in Zuid-Kennemerland Oproep proefpanel Bloemendaalse kruidnoten 32 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 Gert Jan van Setten Barbara Laan, Esther de Haan, Alexander Westra, Interieurportretten van stadshuizen en villa's 1875 -1945. Zuid-Kennemerland. Amsterdam (uitgeverij Stokerkade) 2017. Prijs: 19,75 In ons themanummer Achter de voordeuren' (jg. 40 no. 3) heeft u vorig jaar al kennis kunnen nemen van de onderzoeksprojecten van de Stichting Historische Interieurs in Amsterdam (SHIA). Barbara Laan kondigde toen in haar artikel 'Van grachtenhuis tot villa in 't groen' de verschijning aan van drie boeken over interieurs van villa's en stadshuizen in Amsterdam, het Gooi en Zuid- Kennemerland in de periode 1875 - 1945. Die zijn nu verschenen, en ze mogen er zijn. Het deel over Kennemerland omvat tien 'interieurportretten': drie van huizen in Haarlem, één van een villa in Heemstede, en zes van villa's in onze gemeente. Dat zijn 'Sonnevanck, 'Maria' (thans 'Habeo Horam') en 't Sant' in Aerdenhout, 'Koningshof' en 'Sandenhoef' in Overveen, en tenslotte 'Schapenduinen' bij Bloemendaal. Deze objecten zijn geselecteerd op de kwaliteit en de gaafheid van hun interieurs en de 'onbekendheid bij een groot publiek'; bij een paar van onze villa's is dat laatste maar betrekkelijk, dankzij de gastvrijheid van de huidige bewoners. Aan de portretten gaat een degelijke inleiding vooraf, van de hand van Esther de Haan, die ook vijf van de zes portretten voor haar rekening nam. Zij schetst ondermeer de ontwikkeling van de buitenplaatsen vanaf de vroege 17e eeuw, de goederen van de Borski's en de opkomst van de villaparken na de aanleg van spoor- en tramwegen. Ook is er aandacht voor kunsthistorische aspecten als de invloed van de 'Arts and Crafts'-beweging en de belangrijke Haarlemse kunstnijverheid. Zo worden de interieurs in een bredere context geplaatst. Helder en liefdevol worden ze vervolgens geportretteerd, met veel oog voor details. Behalve over de betrokken architecten en kunstenaars vernemen we gelukkig ook een en ander over de eerste bewoners en hun personeel, want we willen toch ook weten wie al dat moois bestelde en waar ze 't van deden, nietwaar? De teksten worden rijkelijk aangevuld met prachtige illustraties en duidelijke plattegronden. Bovendien worden nog interessante uitstapjes gemaakt naar nieuwigheden als personenliften, spijs- of bordenwarmkasten en centrale verwarmingssystemen. Zo krijgt de lezer een goede indruk, niet alleen van de oorspronkelijke interieurs, maar ook van het 'woonprogramma' van de bevoorrechte bewoners. Een aanwinst! Q iNTÊRlEÜR- PORTRETTEN VANSTADS- 2m HUIZENEN VILLA'S 1875 1945 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2017 33 Op 4 oktober jongstleden bereikte ons het droevige bericht dat Gerard de Waard op 89-jarige leeftijd was overleden. Gerard de Waard was jarenlang, onder andere in onze regio, actief op zoek naar jacht- grenspalen. De palen werden gefotografeerd, gedocumenteerd en op de kaarten gepositioneerd. Soms ontdekte hij, tot zijn vreugde, een nieuwe paal zoals in 2003 toen hij op landgoed Koningshof twee grenspalen van Six vond. Door onderzoek achterhaalde hij de oorspronkelijke plek van deze twee palen: de door hem zo geliefde Amsterdamse Waterleidingduinen. Mede door zijn inspanning staan de twee palen nu weer op hun oorspronkelijke plek. In 2011 ontving Gerard de Waard een koninklijke onderscheiding voor zijn jarenlange inzet voor het behoud van oude grenspalen in heel Nederland. Om te zorgen dat zijn werk behouden zou blijven voor de toekomst heeft hij de documentatie van zijn onderzoek overgedragen aan het Noord-Hollands Archief en Ons Bloemendaal. Binnenkort zullen de grenspalen in onze gemeente met hun locatie op onze site staan. Christiaan Patijn is al enkele jaren het originele recept van de echte Bloemendaalse kruidnoten aan het achterhalen. Door veel bakken en proeven denkt hij nu echt in de buurt te zijn van het enige echte recept van de Bloemendaalse kruidnoot. Graag zou hij in contact komen met Bloemendalers die zich nog goed de smaak van deze originele kruidnoten kunnen herinneren. Met deze ervaringsdeskundigen organiseren wij een 'proefochtend' om zo het recept te perfectioneren. U kunt zich opgeven bij Christiaan Patijn. christiaanpatijn@hotmail.com of telefonisch 06 555 611 92 LAAN LU ESTHfPrCe HAAN ALEXAHDtrtVïiSÏHA SLHÊMEhUJAA:

Ons Bloemendaal | 2017 | | pagina 32