Van oudsher laat Station Bloemendaal al relatief hoge aantallen Eerste Klas reizigers zien www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 1 voorjaar 2018 nr. 1 voorjaar 2018 19 ijn affiniteit met openbaar vervoer is volgens Richard Kruijswijk gegroeid door het feit dat hij lang heeft gewoond aan de Kennemerlijn, vlakbij het eerste stationsgebouw van Bloemendaal aan de Kleverlaan. Hij heeft altijd een zwak gehouden voor treinen en stationsgebouwen. De wethouder maakt een duidelijk onderscheid tussen de trein voor het forensenverkeer en de bus voor het lokale vervoer. 'Daar maken voornamelijk ouderen gebruik van, hoewel op koude regenachtige dagen toch ook veel jongeren de bus nemen.’ Directe bus naar Haarlem Openbaar vervoer is in principe een zaak van de provincie maar de gemeente kan wel degelijk haar invloed uitoefenen. Zo komen dienstregelingen tot stand in overleg tussen gemeente en provincie, waarbij men rekening houdt met de eisen en wensen van de verschillende dorpskernen. In Vogelenzang en Bennebroek zijn de verbindingen inmiddels flink verbeterd. Nu wil Kruijswijk nog dat er een directe busverbinding naar Haarlem komt, eventueel met de buurtbus. Fietsen en liften Ook wil de gemeente komende tijd het parkeren van fietsen verbeteren bij de verschillende stations. Probleem is dat ProRail eigenaar is van de grond van de fietsenstallingen en de fietsparkeerplekken moeten dus voldoen aan de strenge voorwaarden van ProRail. De gemeente zal de plekken echter moeten financieren, omdat ProRail niet meer geld wil of kan vrijmaken. Hiervoor heeft de wethouder met regio Zuid- Kennemerland inmiddels een half miljoen euro gereserveerd. Op de korte termijn zal iedereen zijn fiets veel beter kwijt kunnen bij stations in de regio. Momenteel realiseert ProRail, na lang aandringen van Kruijswijk, twee liften op station Bloemendaal; de gemeente zou graag zien dat de dienstregeling van de buurtbus nog beter aansluit op de aankomst- en vertrektijden van de treinen op station Bloemendaal. Overigens zou hij de openbare ruimte bij alle stations in de gemeente willen verbeteren. De inzendingen voor de lustrumprijsvraag van Ons Bloemendaal met ideeën voor het verfraaien van het plantsoentje vóór het station van Bloemendaal, spreken hem dan ook aan. Combinatieticket Caprera De gemeente wil het gebruik van het openbaar vervoer stimuleren. Kruijswijk: 'We doen als gemeente niet aan autootje pesten, maar we willen de mensen wel graag uit de auto hebben.' Maatregelen om de bus voorrang te geven kunnen hierbij helpen. Zo is de gemeente met Caprera, de NS en de lokale horeca in overleg om een combinatieticket met de trein te realiseren. Bezoekers van Caprera kunnen met dit ticket naar het openluchttheater, met korting bij de lokale horeca iets eten en met het openbaar vervoer van en naar Bloemendaal. Nu is het voor bezoekers van Caprera een flinke wandeling vanaf het station. Zeker als zij 's nachts weer terug moeten naar station Haarlem. De wethouder wil in elk geval op korte termijn bordjes plaatsen die het voor bezoekers gemakkelijk maken de weg naar Caprera te vinden, maar hij zou ook graag een oplossing zien voor het voor- en navervoer. Station in Bennebroek? Er komen steeds meer mensen wonen in de gemeente. Op 1 januari 2018 telde de gemeente 23.234 inwoners, driehonderd meer dan vorig jaar. Als de grens van 24.000 wordt bereikt, komt Bloemendaal in schaal vier van de gemeenteklassen. Dit betekent een hogere rijksbijdrage uit het gemeentefonds. Als de toename van het inwonersaantal vooral in Bennebroek en Vogelenzang plaatsvindt, dan zou station Vogelenzang (/Bennebroek) misschien heropend kunnen worden. Kruijswijk hoopt dat de trein daar over vijftien jaar weer zal stoppen. Zijn streven is de huidige treinlijnen te behouden, waar nodig uit te breiden en op de wat langere termijn te vervangen door lightrail. Voor de toekomst is zo'n verbinding volgens hem essentieel. Een fijnmazig openbaar vervoer-netwerk is noodzakelijk voor een goede doorstroming van het verkeer. Vroeger vond de NS/ProRail dat er te veel technische belemmeringen waren om dit te realiseren, maar gelukkig is dat niet langer het geval. Nu heeft dit idee een breed draagvlak bij gemeenten, NS en provincie. De komende jaren zou Kruijswijk graag een concreet plan voor lightrail zien. 'Dit is een dusdanig langdurig project, dat hier echt op korte termijn mee begonnen moet worden.' Overigens neemt het aantal reizigers op alle stations in en nabij de gemeente toe. Van huis opgehaald Of het aantal buslijnen in de gemeente gaat toenemen is onzeker. Kruijswijk ziet veel toekomst in het vraaggestuurd openbaar vervoer, zoals bij doelgroepenvervoer, maar dan met een nog meer geavanceerde en goed werkende verkeerscentrale. Bloemendaal is een sterk vergrijsde gemeente, meer dan 27% is ouder dan 65 jaar en dat zal volgens de prognoses in 2030 meer dan 30% zijn. Vervoer op maat zal dus nog belangrijker worden. Voor ouderen, die niet meer zelf kunnen of willen autorijden, maar die toch in de auto te stappen, zou vraaggestuurd openbaar vervoer een uitkomst kunnen bieden. Dit betekent dat iedere inwoner op aanvraag van huis kan worden opgehaald en naar de gewenste bestemming kan worden gebracht. De technische mogelijkheden om vraag en aanbod goed op elkaar af te stemmen, zijn nog niet ver genoeg ontwikkeld; dit is volgens Kruijswijk een kwestie van prioriteit en tijd. Gemeenteraadsverkiezing Zou Kruijswijk opnieuw de kans krijgen om wethouder te worden, dan zou hij heel graag zijn ervaring van de afgelopen termijn willen gebruiken om vooral het ontwikkelen van lightrail en vraaggestuurd openbaar vervoer in de regio in een stroomversnelling te brengen. Het belang hiervan voor de verdere ontwikkeling van de Randstad is ook in de Tweede Kamer aan de orde geweest. Het is aan de provincie om mee te denken over het OV-toekomstbeeld in de regio. Het betekent in ieder geval ook dat de gemeente ruimte moet creëren voor toekomstige ontwikkelingen. Lightrail Combinatie van trein, tram, metro Acht wethouders van steden in de Randstad, vier directeuren van stadsvervoerders en de topman van NS deden recent in NRC Handelsblad een oproep aan het kabinet om op zoek te gaan naar externe financiers, zoals pensioenfondsen, om te investeren in deze nieuwe vorm van openbaar vervoer. Zij vrezen dat de Randstad dichtslibt en onder meer de Rotterdamse haven en Schiphol onbereikbaar worden, als er niet snel begonnen wordt met de aanleg van deze nieuwe verbindingen. Richard Kruijswijk Geboren 1954 te Den Haag. Sinds 2015 wethouder. Portefeuille: Ruimtelijke ordening en omgevingsdienst Natuur, milieu en duurzaamheid Monumenten Verkeer en wegbeheer Water(wegen) en riolering Reiniging en afvalverwijdering Sociale zaken (IASZ, Participatiewet, Paswerk) Nevenfunctie o.a.: Lid Gemeenschappelijke Regeling Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland Vraaggestuurd OV Een nieuwe vorm van flexibel busvervoer, waarbij bussen niet volgens een vaste route rijden, maar hun koers afstemmen op de behoefte van passagiers. Een kruising tussen de traditionele bus en gepersonaliseerde taxivervoer zoals Uber. Z

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 10