Op een klein stationnetje www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2018 21 www.onsbloemendaal.nl 20 nr. 1 voorjaar 2018 Marie-Christine Marres en Rosemarij Schotte Dirk Antonie Nicolaas Margadant (1849-1915) De op 22 februari 1849 in Den Haag geboren Margadant was een bijzondere architect. Vermoedelijk heeft hij geen speciale opleiding voor het vak gehad, maar heeft hij het in de praktijk geleerd. Toen hij 21 was, begon hij op de bouwkundige afdeling van de Hollandse Spoorweg Maatschappij (HSM). Zijn eerste eigen stationsontwerp was het nieuwe hoofdstation van Leiden, in neoclassicistische stijl Tussen 1880 en 1908 was Margadant de hoofdarchitect van de HSM en daarmee de ontwerper van veel van de fraaie stations langs de Oude Lijn. Hij ontwierp ondermeer de stations van Santpoort Zuid, Overveen, Bloemendaal, Lisse en Vogelenzang-Bennebroek. Margadant sloot zijn carrière bij de HSM af met station Haarlem (1908). Het Nederlands Architectonische Instituut noemt dit wel het hoogtepunt van de stations in Berlagestijl. Station Overveen Bouwjaar 1881 In 1881 werd de spoorlijn Haarlem- Zandvoort geopend en tevens station Overveen, toen nog station Overveen-Bloemendaal geheten. De spoorlijn liep over het landgoed van de familie Borski, maar niet over het oorspronkelijk geplande tracé. De heer Borski had namelijk als voorwaarde gesteld dat hij zelf kon bepalen waar de spoorlijn over zijn landgoed zou lopen. Hij wilde bovendien een station met eigen toegang voor zijn familie. Zo kwam de spoorlijn langs de noordzijde van het landgoed; het onlangs gerestaureerde trapje van Borski op het station herinnert nog aan deze privé entree. Dubbelfunctie Het station is symmetrisch geconstrueerd, wat gebruikelijk was voor stations uit die periode, met de reizigersentree in het midden, reizigersvoorzieningen op de begane grond en een woning op de tweede verdieping. De hoofdvorm van het gebouw in Overveen wijkt echter af van de meeste stations uit de tweede helft van de negentiende eeuw: Overveen heeft geen middenpaviljoen met twee zijvleugels maar twee zijpaviljoens met een middendeel. Het was voor een dorpsstation tamelijk omvangrijk. In een van de zijpaviljoens was ook een postkantoor gevestigd, een dubbelfunctie die het station tot 1907 behield. Daarna verhuisde het postkantoor naar een nieuw gebouw aan de Bloemendaalseweg. Later heeft er nog enige tijd een kapper in het stationsgebouw gezeten. Tegenwoordig is het een restaurant en is op de bovenverdieping een tandartspraktijk gevestigd. Station Vogelenzang-Bennebroek Bouwjaar 1881 Het oudste station van onze gemeente is helaas niet meer als zodanig in gebruik. Tegelijk met de aanleg van de ‘Oude Lijn’ richting Leiden, opende in 1842 station Vogelenzang, in de dienstregeling vermeld als Bennebroek- Vogelenzang. Van een echt station was eigenlijk geen sprake. De directiekeet die was neergezet bij de aanleg van de spoorweg, deed dienst als station. Langs de spoorlijn kreeg elke dorpskern een halte, dus ook Vogelenzang dat toen slechts 450 inwoners telde. In de loop der jaren werd duidelijk dat ‘de directiekeet’ niet meer voldeed. Op 1 augustus 1881 werd een echt station in gebruik genomen, dat kortweg ‘Vogelenzang’ heette zonder Bennebroek. Het station doet denken aan een groot landhuis in Zwitserse chaletstijl. Het is crèmekleurig gepleisterd met aan de perronzijde een prachtige houten veranda, waar de wachtkamers op uitkwamen. Boven de veranda zijn vier muurschilderingen aangebracht, een verwijzing naar de landelijke omgeving. Het was voor zo’n klein dorp een zeer ruim station met eerste, tweede en derde klas wachtkamers, een groot bagagedepot en twee bovenwoningen. Groei en neergang Het treinverkeer nam toe en in 1911 Station Bloemendaal Bouwjaar 1899-1902 Als laatste dorpskern van de gemeente kreeg Bloemendaal een eigen station. Rond 1888 was al wel een halte geplaatst bij de Kleverlaan, met een klein houten seinhuisje, maar een echt station ontbrak nog. De halte Kleverlaan was oorspronkelijk een dubbele wachterswoning en ook nu wordt het nog door twee gezinnen bewoond. In 1899 kwam er eindelijk door verkaveling van het landgoed Hartenlust een station op de rand van dit landgoed. Architect was hoogstwaarschijnlijk D.A.N. Margadant, die veel meer stations verscheen de naam Bennebroek weer op het stationsgebouw, dit keer achter Vogelenzang. Waarschijnlijk heeft Bennebroek hierop aangedrongen omdat zij meebetaalde aan het onderhoud van de stationsweg. De grootste drukte kende het station tijdens de Wereldjamboree in 1937, toen tussen 27 juli en 14 augustus 623.000 reizigers op het station arriveerden. De Tweede Wereldoorlog betekende het einde voor het station. In 1942 werd het gesloten en na de oorlog bleek het helemaal leeggeroofd te zijn. Burgemeester den Tex pleitte keer op keer bij de NS voor heropening, maar het mocht niet baten. De bovenwoningen bleven verhuurd, tot 1967 toen de NS ‘dit zeer onrendabele object’ wilde slopen. Gelukkig ging de sloop niet door, maar de aftakeling van het gebouw ging verder. In 1971 stond men weer bewoning toe. Een groot gezin uit het pension ‘Van ouds het Raadhuis', trok erin en niet lang daarna opende een winkel voor schouwen op de begane grond. Tegenwoordig ziet het station er weer prachtig uit, maar een trein stopt er helaas niet meer. Elke dorpskern in de gemeente heeft een treinstation, bijzondere gebouwen uit de jaren 1881 tot 1958 overveen J fl* m3 h ia 3

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 11