‘Het is leuk voor de passagiers en voor de chauffeurs’ Gesprek met Ed Prins en Rob Penning over de Buurtbus Tijdens de Wereldjamboree in 1937 arriveerden 623.000 passagiers op station Vogelenzang-Bennebroek Een aantal inwoners protesteerde tegen de opheffing van het traject tussen Haarlem en Santpoort. In een petitie met zeshonderd handtekeningen vroegen ze om een buurtbus. En die kwam er. www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 1 voorjaar 2018 Paulanha van den Berg en Inge de Wilde heeft gebouwd. Het ontwerp is met opzet vrij ingetogen, zodat het niet zou detoneren in de villawijk Hartenlust die in dezelfde tijd werd aangelegd. Het gebouw kende twee wachtkamers, een kantoor en bagagedepot. Bijzonder was de houten veranda aan de perronzijde. De stationschef woonde op de eerste verdieping en zolder. Echt druk zal hij het de eerste tijd niet hebben gehad. Bij de opening van het Station Heemstede-Aerdenhout Bouwjaar 1958 Station Heemstede-Aerdenhout is een vreemde eend in de bijt. Het station staat net niet in onze gemeente en is in een geheel andere periode gebouwd dan de stations in de andere dorpskernen. Toch is het net als de andere stations een monumentaal gebouw. Meer dan veertig procent van de reizigers is woonachtig in Aerdenhout. Modernistisch viaductstation Hoewel al in 1842 een spoorlijn Haarlem met Leiden verbond, kwam er pas in 1872 een halte aan de Zandvoortselaan, die van half juni tot half september was geopend, speciaal voor badgasten. De toename van het forensenverkeer was voor de NS in 1928 reden om de halte permanent open te stellen en een klein haltegebouw te plaatsen. Veel treinen reden er nog niet: in de ochtend vertrok om kwart over acht één trein naar Amsterdam en om kwart voor zes ’s avonds kwam er één terug. Toch was dit een uitkomst voor de Aerdenhoutse forensen, in slechts 22 minuten (één minuut meer dan nu) was men in hartje Amsterdam. Het toenemende verkeer Voetbrug en tunnel Al na zes jaar werd de linkervleugel verlengd met het bagagedepot. Kosten: 2.520 gulden. In 1915 kwam er een voetbrug zodat de reizigers veilig naar de andere kant van het spoor konden lopen. De volgende grote verbouwing vond begin jaren dertig plaats. Tegelijk met de elektrificatie van het spoor station reden er negen treinen per dag in beide richtingen. leidde ertoe dat geregeld opstoppingen ontstonden bij de spoorwegovergang. Om dit op te lossen, bouwde de NS in 1958 in Heemstede-Aerdenhout een zogenaamd viaductstation, het eerste in Nederland, waarin spoordijk, perrons en station zijn geïntegreerd. Het modernistische en functionele ontwerp is van architect Koen van der Gaast. Opvallend aan het ontwerp is het ontbreken van een voorgevel. Aan beide zijden van de spoordijk staan twee vrijwel identieke’ dozen’ bekleed met kwamen er een eilandperron (dat via een tunnel bereikbaar was) en een grote houten perronoverkapping. In 1952 werd aan de noordzijde een stenen fietsenstalling aangelegd en de veranda van het stationsgebouw werd dicht gemaakt. Tot in de jaren negentig was het gebouw nog echt in gebruik voor de reizigers, de laatste jaren alleen voor de kaartverkoop. Tegenwoordig is de locatie te huur voor bijeenkomsten. donkerbruine steenstrips en patrijspoortachtige ramen. Van der Gaast maakte deze ramen van gresbuis, vooral bekend als de ouderwetse rioleringsbuis. Aan één zijde heeft de gevel een glazen strook waarachter de trap naar de perrons ligt. Door de jaren heen zijn vele wijzigingen aangebracht. Uitbreidingen hebben het station aanzienlijk ‘verrommeld', de los zwevende gevels uit het oorspronkelijke ontwerp, zweven niet meer. Gelukkig is er ook veel bewaard gebleven zoals de fraaie stationsvloer. Rob Penning bij de buurtbus. Foto Paulanha van den Berg

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 12