Een 'NS-wandeling' in 1847 met ontbijt, lunch en diner Inge de Wilde De moderne NS heeft voor actieve lopers tientallen wandelingen van station naar station in de aanbieding. In Kennemerland bijvoorbeeld voert een wandeling van station Santpoort Noord naar Overveen of Zandvoort. Nieuw is het idee niet. Al in 1847 stimuleerde de d Prins, tot zijn pensioen als milieukundige werkzaam bij de Provincie, is penningmeester van de ‘Vereniging Buurtbus Bloemendaal Santpoort’. Hij is tevens chauffeur op de in 2013 gestarte Buurtbus 481, die vanuit het Ramplaankwartier (halte Vijver) via de stations Overveen, Bloemendaal, Santpoort Zuid en Noord en naar het Spaarne Gasthuis in Haarlem rijdt. Zes dagen per week Bus 481 rijdt zes dagen per week tussen 7 en 18 uur. ‘s Zondags en in de avonden niet. De buurtbus heeft de beschikking over twee bussen, die door Connexxion worden onderhouden. De provincie draagt jaarlijks ongeveer 35.000 euro bij. Leden van de Vereniging Buurtbus zijn de 35 vrijwilligers die als chauffeur de dienst Een rit in de bus Op vrijdagochtend bij station Overveen komt chauffeur Rob Penning (voorheen penningmeester(!) van Ons Bloemendaal) precies op tijd met de Connexxion-bus aanrijden. Hij vertelt dat de passagiers vaak studenten zijn die van een van de stations naar de Hogeschool Holland in Overveen reizen, ouderen die niet meer zelf autorijden en ook medisch personeel dat naar het Spaarne Gasthuis reist. De bus is de enige ov- verbinding van de gemeente Bloemendaal met het ziekenhuis. De eerste passagier die in Bloemendaal instapt heeft een kapotte auto en wil graag naar de markt op vrijdag in Santpoort Noord. Zij gebruikt de bus in noodgevallen. Bij het ziekenhuis stappen onder anderen een oudere heer en een jongeman in, een moeder met dochtertje in de kinderwagen en hond. Zij komt uit Heemstede, stapt hier over op deze bus die perfect tegenover het huis van haar ouders stopt. Ook stapt de volgende chauffeur in die in Haarlem Noord vlakbij de halte woont en in Overveen het stuur van Rob zal overnemen. Hij heeft 33 jaar voor de politie gewerkt, als chauffeur op tourbussen gereden en is nu sinds kort tot grote tevredenheid werkzaam op de buurtbus. Tijdens de rit wordt er veelvuldig langzaam gereden bij de vervelende verkeershobbels. Sommige zijn intussen wat verlaagd, maar als de bus zwaar beladen is, is voorzichtigheid geboden. De buurtbus rijdt op de officiële busbanen en de verkeerslichten worden bij het aanrijden beïnvloed. De buurtbus is een volwaardig, goed functionerend, noodzakelijk en dankbaar vervoersmiddel in de gemeente. onderhouden. ‘De meeste chauffeurs zijn 65+’ vertelt Ed Prins, ‘maar er zijn ook enkele jongeren bij’ Minimaal zijn er 24 chauffeurs nodig, vier per dienst, zes dagen per week. Het aantal passagiers groeit gestaag. In 2017 waren het er bijna 15.000 per jaar. ‘Een klein stukje om' Ed Prins is enthousiast over het contact met de passagiers. ‘Sommigen leer je kennen. En we zijn heel soepel. Het is soms mogelijk om een klein stukje om te rijden’ De bus kan maximaal acht personen vervoeren. ‘Een enkele keer levert dat een probleem op. Als er veel mensen bij een halte staan, vragen we een passagier weleens een halte te vroeg uit te stappen. Maar dat geeft nooit problemen. De buurtbusisleuk voor de passagiers en voor de chauffeurs’ Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij de reizigers om een dagtochtje te maken. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2018 25 Station Rotterdam Delftsche Poort, geopend in 1847. Architect Cornelis Outshoorn --- E

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 13