Uitnodiging Voorjaarsbijeenkomst Woensdagavond 18 april 20 uur Ml® Lezing 'Het DNA van de gemeente Bloemendaal. Vijf kernen, vijf karakters' Bezichtiging van het buitenverblijf Duin en Daal was bijzonder ‘aanb evelenswaardig’ www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 1 voorjaar 2018 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2018 27 n 1839 werd de eerste Nederlandse spoorlijn aangelegd tussen Amsterdam en Haarlem. De lijn werd al in 1847 doorgetrokken via Den Haag naar Rotterdam. Uitgeverij Böhn uit Haarlem gaf in dat jaar meteen een boekje uit waarmee de inwoners van Rotterdam en omstreken werden verleid eens een uitstapje naar Haarlem te maken en vanaf het station al wandelend de omgeving te verkennen. Een van de wandelingen voerde naar Bloemendaal. 'Reeds de naam van dit dorp heeft iets uitlokkends' schreef de gids. Aankomst met de eerste trein om half tien De recreant die een dagje in Bloemendaal wilde doorbrengen werd aangeraden met de eerste spoortrein uit Rotterdam om half tien in Haarlem aan te komen. Achter het station Haarlem wandelde men de Nieuw- of Kennemerpoort uit en de Kleverlaan op naar de ruïne van het Huis ter Kleef. Vanaf de Kleverlaan was het uitzicht over hoge duinen met bomen en 'bevallige landhuizen' overweldigend. Om het uitzicht niet te belemmeren waren daarom langs de laan geen bomen geplant, zo meldde de gids. Ontbijt om half elf Na een uurtje lopen bereikte de dagjesmens het logement Kasteel van Vreedenburg tegenover de dorpskerk van Bloemendaal waar ontbeten kon worden. Vanaf het terras viel er te genieten van het 'overheerlijk gezigt' op de weilanden van Schoten. Om half twaalf was het weer tijd om op te stappen. Verder ging het langs de landgoederen Wildhoef en Aelbertsberg en vervolgens links een laan in naar een - alweer - 'overheerlijk' op heuvels gelegen bos. Literatuur Wegwijzer voor inwoners van Rotterdam, Schiedam, Delft e.o. naar de omstreken van Haarlem (Böhn Haarlem 1847) A.G. van der Steur, 'Tijdgenoten over Haarlem. XIV. Wegwijzer voor inwoners van Rotterdam e.o., 1847', in: Haerlem Jaarboek (1986) 159-166. Schaapskooi met pannenkoeken Aan de zuidzijde van het bos lag een kleine woning, de Schaapskooi geheten, waarvan de bewoonster desgewenst pannenkoeken en salade serveerde, eventueel ter aanvulling van zelf meegebrachte proviand. Via het 'Gesticht voor Krankzinnigen' kwam de wandelaar na een half uur bij Zomerzorg, een 'bij uitstek bekoorlijk gelegen logement'. Tijd voor alweer een maaltijd. En indien de tijd het toeliet was bezichtiging van het naast Zomerzorg gelegen buitenverblijf Duin en Daal bijzonder aanbevelenswaardig. Met rijtuig terug naar station Haarlem Langzamerhand liep het tegen half acht 's avonds en het werd tijd de kastelein van Zomerzorg te vragen een rijtuig in gereedheid te brengen, dat de toerist door het bos van Saxenburg en langs Overveen (waar nog geen station was) terugbracht naar station Haarlem. Juist op tijd voor de terugreis naar Rotterdam.-<|^ De Voorjaarsbijeenkomst op woensdag 18 april vindt plaats in de Burgerzaal van het gemeentehuis, Bloemendaalseweg 158, Overveen Het programma is als volgt: - 19.30 uur Inloop. Ontvangst met een kopje koffie - 20.00 uur Welkomstwoord van de voorzitter Korte toelichting van de penningmeester Gelegenheid tot het stellen van vragen - 20.30 uur Lezing door Bram Vlaun, stedenbouwkundige bij de Gemeente Bloemendaal. - 21.30 uur Borrel en verkoop van boeken, tijdschriften en oude ansichtkaarten. Toelichting op de lezing van Bram Vlaun De Gemeente Bloemendaal kent vijf kernen, vijf dorpen. Zij zijn allemaal anders en hebben een eigen ruimtelijke opbouw, een eigen karakter en eigen kwaliteiten. Maar wat zijn precies hun onderlinge verschillen? Is er meer dan alleen een wisselend straatbeeld en andere architectuur? Wat is het 'DNA' van de vijf dorpen? Op deze vraag probeert Bram Vlaun een antwoord te geven. Hij trekt voorzichtige eerste conclusies en vertelt over de plannen om het DNA te gebruiken bij toekomstige ontwikkelingen in de gemeente. Overveen Vogelen zang Aerdenhout Overveen Vbgejenzing Bloemendaal i Het Stationsplein voor het tweede spoorwegstation in Haarlem. (Gewassen pentekening van C.W. Bruinvis, 1844 (NHA) il1 I

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 14