Jaarverslag 2017 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2018 29 www.onsbloemendaal.nl 28 Marion van Bussel Achtste lustrum De Stichting Ons Bloemendaal bestond in 2017 veertig jaar en vierde dus haar achtste lustrum. Een lustrum gaat niet geruisloos voorbij. Dit keer schreef het bestuur een prijsvraag uit, waarbij alle inwoners van de gemeente Bloemendaal werden uitgenodigd te reageren op de vraag: hoe maak ik Bloemendaal (nog) mooier? Er werd een lustrumcommissie ingesteld en een jury aangezocht onder leiding van de Haarlemse stadsbouwmeester Max van Aerschot. De prijsvraag kreeg ruime publiciteit door middel van folders en in de media en resulteerde in 25 zeer diverse inzendingen uit de verschillende dorpskernen. Op 25 november maakte de jury op een goed bezochte bijeenkomst in het Dorpshuis van Bloemendaal in aanwezigheid van burgemeester Elbert Roest en wethouder Kruijswijk de uitslag bekend. De eerste prijs ging naar de heer F. van Haastert die een prachtig plan had gemaakt om de Bloemendaalseweg tussen de Dr. D. Bakkerlaan en de Vijverweg met fonteinen op te luisteren. De inzendingen waren de hele maand december in het gemeentehuis te bewonderen. Tijdschrift Ons Bloemendaal Ook dit jaar verschenen weer vier fraaie uitgaven van ons tijdschrift. Het voorjaarsnummer was een themanummer over Wildhoef met artikelen over het oude huis, de bewoners en de recent voltooide uitbreiding. Het zomernummer had geen speciaal thema maar verraste met een groot artikel van oud- burgemeester Ruud Nederveen over de herkomst van de naam Bloemendaal. Ook het najaarsnummer was een algemeen nummer met aandacht voor uiteenlopende onderwerpen. Het winternummer ten Cees Koerts, Elly Piers, Frans van Haastert, Ed Prins, vertegenwoordigers van Charlotte Bossers, Gijs de Jong (Foto: Cor van Iperen) Website Onze website www.onsbloemendaal.nl werd in 2017 ruim 10.000 keer bekeken door 8.515 unieke bezoekers, gemiddeld dus ruim 709 unieke bezoekers per maand. Dit aantal ligt op nagenoeg hetzelfde niveau als in 2016. Een bezoek aan de website duurde gemiddeld 1:43 minuut. Van de gebruikers bezocht 82,1% voor het eerst de website. Populaire maanden om de website te bezoeken waren januari, april en november. De pagina’s over monumenten worden na de homepage relatief goed bezocht. De meeste bezoekers bevinden zich in Haarlem, gevolgd door Amsterdam en Bloemendaal. Het merendeel van alle bezoekers komt uit Nederland, met enkele bezoekers uit de Verenigde Staten. Meer dan de helft van onze bezoekers bekijkt de website vanaf een pc, een kwart op mobiel en een kwart op een tablet. slotte besteedde veel aandacht aan ons lustrum en de daaraan verbonden prijsvraag. Monumentenzorg en de bescherming van het cultureel en natuurlijk erfgoed De groencommissie heeft het afgelopen jaar weer toegezien op het groen in onze gemeente en heeft voor alle dorpskernen een aantal suggesties opgesteld voor herbeplanting van gemeentelijke laanbomen. Deze suggesties zijn doorgestuurd naar de gemeente. Het Borskitrapje bij station Overveen dat in 2011 door ProRail werd gerestaureerd was in de loop der jaren weer helemaal dichtgegroeid. Mails aan ProRail om hier iets aan te doen werden niet beantwoord waarop een lid van de groencommissie en onze voorzitter zelf de handen uit de mouwen hebben gestoken en het overtollige groen hebben verwijderd. Na een participatietraject waar ons bestuur intensief aan heeft deelgenomen, werd op 26 januari het stedebouwkundig plan voor Park Vogelenzang goedgekeurd. Het plan stemt ons tot tevredenheid. Twee bestuursleden van Ons Bloemendaal bezochten de participatiebijeenkomsten met betrekking tot de plannen voor het Reinwaterpark (het vroegere PWN terrein). De bedoeling van het participatietraject was te komen tot een nieuw Voorlopig Ontwerp Stedenbouwkundig Plan (VSOP) dat door alle belanghebbenden wordt ondersteund. Het was naar onze mening een moeizaam traject dat helaas niet heeft geleid tot de ondersteuning van de belanghebbenden. We zijn wel blij dat de ontwikkelaar na veel aandringen in het nieuwe VSOP heeft gekozen voor meer geconcentreerde bebouwing waardoor deze vanaf het Middenduin en de Zeeweg minder zichtbaar zal zijn en er meer ruimte is voor natuur. We overleggen regelmatig met de Stichting Vrienden van Middenduin. In 2016 dienden wij een bezwaarschrift in tegen de naam en de wijze van belettering van Natuurbrug Zeepoort. Wij hebben onze bezwaren toegelicht bij provincie en gemeente en ten slotte ons bezwaarschrift ingetrokken omdat dit anders tot grote vertraging zou kunnen leiden. De naamgeving is hetzelfde gebleven maar de wijze van belettering is conform ons voorstel veel minder prominent geworden. De natuurbrug werd op 15 september 2017 geopend. Er wordt een stedenbouwkundig perspectief ontwikkeld voor het Landje van Van Riessen en het Bispinckpark. Het ontwerpbestemmingsplan voor de Dr. D. Bakkerlaan 14-18 werd losgekoppeld van de plannen voor de twee andere locaties. Wij bezochten de informatieavonden over het stedenbouwkundig perspectief voor beide locaties en dienden ook zelf een plan in dat recht zou doen aan het (groene) karakter van het plangebied. Wij werden betrokken bij het participatieproject De Nieuwe Winkelstraat dat beoogt de winkelstraat van Bloemendaal dorp aantrekkelijker te maken. Ons bestuur heeft een aantal ideeën aangedragen conform de doelstellingen van onze stichting. In reactie op de gemeentelijke Nota Villawijken stelden wij na overleg met de erfgoedvereniging Heemschut en het Cuypersgenootschep een notitie met aanbevelingen op: Bescherming karakteristieke panden en hun omgeving omdat naar ons idee de oude panden die geen monument zijn in onze gemeente niet goed beschermd zijn en een integrale visie op het cultureel-historisch erfgoed ontbreekt. Wij constateren dat er nog een aantal panden/ objecten zijn die nog geen monument zijn maar dat eigenlijk wel zouden moeten worden. Wij hebben een conceptlijst van in aanmerking komende panden opgesteld maar deze is niet uitputtend en verder onderzoek is nodig. Het aanwijzen van panden tot monument heeft financiële consequenties voor de gemeente omdat voor onderbouwing van de aanvragen historisch onderzoek gedaan moet worden. Voor het vrijmaken van deze financiën moet de gemeenteraad toestemming geven. Daarom kijken we met de gemeente hoe we een en ander vorm kunnen geven. Wij zien het liefst dat alle panden die daarvoor in aanmerking komen ook tot monument worden Commissies Martin Bunnik heeft helaas om gezondheidsredenen de groencommissie moeten verlaten. De archiefcommissie is uitgebreid met Frits van der Veldt en Elvira Schuller. Bestuur Marion van Bussel zal begin 2018 na elf jaar haar functie als secretaris neerleggen. Joan Lor-de Ridder uit Bloemendaal wordt onze nieuwe secretaris. Zij deed al de nodige ervaring op door dit jaar deel uit te maken van de lustrumcommissie. Verder trad toe tot ons bestuur Ramon Frankfort uit Overveen, werkzaam als advocaat. Ons bestuur telt nu drie juristen, wat geen overbodige luxe is gezien alle ontwikkelingen die zich in onze gemeente voordoen. aangewezen. Na een gesprek met de gemeente heeft de wethouder toegezegd de beeldbepalende panden te inventariseren en ervoor te zorgen dat voor beeldbepalende panden in elk geval een sloopvergunning verplicht zal zijn. Brouwerskolkweg 2, het voormalig gebouw Publieke Werken is verkocht. Wij dienden een zienswijze in waarin wij ervoor pleitten geen extra bebouwing toe te staan. Een gesprek met de projectontwikkelaar stemde hoopvol. Deze beloofde de kaders van het stedenbouwkundig plan te zullen respecteren. Het monument mag aan de buitenzijde slechts beperkt veranderd worden. Wij steunden een initiatief om aan de Brederodelaan een Schelpenpad te realiseren maar de realisering van dit plan stuitte op praktische bezwaren. De Stichting Ons Bloemendaal heeft beroep aangetekend tegen het besluit van 28 september 2017 waarmee de gemeente Bloemendaal het tweede reparatiebestemmingsplan 2012 heeft vastgesteld. Dit besluit maakt het mogelijk 16 lichtmasten van 16 meter hoog te realiseren op de hockeyvelden 3 en 4 van Hockey Club Bloemendaal. Ook de Stichting Duinbehoud, de Stichting Schapenduinen en een aantal omwonenden dienden een beroepschrift in. Plaatsing van de lichtmasten vinden wij een visuele ruimtelijke verstoring en aantasting van het landschappelijk karakter van dit prachtige stukje Bloemendaal, het zicht op en over het meertje van Caprera dat al honderden jaren ongeveer zo is, en daarmee een aantasting van ons cultureel historisch erfgoed. Daarnaast maken wij ons zorgen over de effecten op de nabijgelegen natuur. Donateurs De Stichting Ons Bloemendaal telde in 2017 1164 donateurs. nr. 1 voorjaar 2018

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 15