Z Plus en Min x OproepReactieMededelingen Op zoek naar herinneringen aan Hendrik van den Eijnde Herbouw salon van Villa Kareol in gevaar: red het pianolamuseum in Amsterdam!! www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 32 nr. 1 voorjaar 2018 nr. 1 voorjaar 2018 33 Beeldhouwer van de entree van de lepenlaan in Bloemendaal Ongeveer honderd jaar geleden woonde en werkte in Kennemerland één van de bekendste beeldhouwers van Nederland, Hendrik Albertus van den Eijnde (1869-1939). Hij was bekend als beeldhouwer van monumenten en gevelversieringen aan woonhuizen en bedrijfsgebouwen maar ontwierp ook meubels en was een bekende tekenaar en graficus. De geboren Haarlemmer gaf leiding aan het beeldhouwersatelier waar onder andere Hildo Krop en Anton Radecker werkten, tijdens de vervaardiging van de beelden voor het Scheepvaarthuis in Amsterdam. Zijn werk loopt parallel met de bloeitijd van de Amsterdamse School. In 1917 startte hij een eigen atelier, vanaf 1922 gevestigd aan de Van de Veldekade in Heemstede. In Ons Bloemendaal 3, 2016, schreven wij over het Aeolian-Pipe Organ, dat ooit in Villa Kareol stond en dat zich nu, na vele omzwervingen, bevindt in het Pianolamuseum aan de Westergracht 106 in Amsterdam. Toen het orgel in het bezit van het museum kwam, was het verre van compleet, maar met veel geduld en doorzettingsvermogen is het conservator Kasper PJ. Janse gelukt om voldoende onderdelen van het orgel terug te vinden en te verwerven van andere Aeolian orgels, om de grote wens van het museum in vervulling te doen gaan: de muzieksalon van villa Kareol met het bijbehorende orgel geheel na te bouwen. Deze salon (op de eerste verdieping van het pand) zal ongeveer tachtig vierkante meter beslaan en zal voor alle museumconcerten gebruikt kunnen gaan worden. De gemeente Amsterdam dreigt nu In 2019 is het 150 jaar geleden dat Van den Eijnde geboren werd. Deze beeldhouwer, wiens werk overal in onze omgeving te vinden is, wordt medio 2019 geëerd met een tentoonstelling in het raadhuis van Heemstede en de Hoofdwacht in Haarlem. Verder zijn er plannen voor een fietstocht langs zijn nog aanwezige beeldhouwwerken in de omgeving van Haarlem, en een lezing over zijn werk in binnen en buitenland. De Historische Verenging Heemstede-Bennebroek en de Historische Verenging Haerlem hebben hiertoe het initiatief genomen. De samenstellers van deze tentoonstelling willen graag in contact komen met inwoners die zich nog iets kunnen herinneren van de in 1939 overleden beeldhouwer of in het bezit zijn van documenten of voorwerpen die door hem vervaardigd zijn of weten waar deze te vinden zijn. Heeft u dergelijke informatie, dan kunt u met hen contact opnemen. Dat kan via Remmert Pels, 06 137 40 235 of rj.pels2@quicknet. roet in het eten te gooien: men wil het pand aan een projectontwikkelaar verkopen. Het museum zou geen 'beleidsdoel' dienen en het herhaaldelijk verzoek van het museum tot overleg, om een regeling te treffen voor een overdracht van het pand aan het museum op voor beide partijen haalbare voorwaarden, heeft niets opgeleverd. Aangezien verkoop onherroepelijk het einde zal betekenen van het museum, moeten B&W en de gemeenteraad van Amsterdam alsnog overtuigd worden van de bijzondere waarde van het Pianola Museum. U kunt helpen door de petitie te tekenen via www.pianola.nl, daar staat een link naar petities.nl. Op dezelfde website kunt u meer lezen over de restauratie van het orgel en de herbouw van de salon. Klik dan op de vlag van de taal van uw voorkeur, vervolgens op pianola, daarna op Aeolian-Pipe Organ. H.A. v.d. Eijnde 1869 -1939 Het station van Bloemendaal krijgt eindelijk een lift De trambrug in Bennebroek is verfraaid met een V mooie bank Gelukkig is in het nieuwe wijkje Haringbuijs het dubbelspoor van de Blauwe Tram tussen Amsterdam en Zandvoort in het bestratingspatroon terug te vinden (foto Haerlem.nu) i*' Vï

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 17