Inhoud www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2018 3 Bijschrift voorkant: Station van de E.N.E.T. bij de Marius Bauerlaan in Aerdenhout, 1900 (coll. Ons Bloemendaal) Voorts tot sluiting, nog deez’ uiting van mijn geest: Als ‘k nog vijftig jaar moog’ leven, Zal ’t mij nog voor de oogen zweven; Ja ’t herdenken mij doen beven, Hoe ‘k aan ’t spoordier prijsgegeven, Onbarmhartig voortgedreven, Telkens in gevaar van sneven, Half geradbraakt ben geweest. Ansichtkaart van een stoomlocomotief bij het PWN terrein, 1908 (coll. Ons Bloemendaal) 4 15 17 20 27 28 31 32 33 34 35 23 Gesprek met Ed Prins en Rob Penning over de buurtbus Vroeger reed bus 81 van Zandvoort naar Haarlem en verder naar Santpoort-Zuid. In 2011 werd het tweede deel van de lijn opgeheven. Er waren te weinig passagiers en er moest bezuinigd worden. Paulanha van den Berg en Inge de Wilde 5 Toeters en bellen Overveen en Bloemendaal zijn betrekkelijk lang verstoken geweest van openbaar vervoer. Pas in 1881 respectievelijk 1888 kregen de dorpen een spoorverbinding met Haarlem en de rest van de wereld; Vogelenzang was al in 1842 van daaruit bereikbaar. Gert Jan van Setten 11 Met de bus mee Sinds de opheffing van de tramlijnen in 1934 werd het lokale openbaar vervoer in Bloemendaal verzorgd door autobussen. Na de moeilijke oorlogsjaren kreeg de gemeente een steeds dichter net van frequente busdiensten, maar door de toename van het particuliere autobezit werd dat vanaf de vroege jaren zeventig steeds verder ontmanteld. Rob Penning 25 De NS-wandeling van 1847 De moderne NS heeft voor actieve lopers tientallen wandelingen van station naar station in de aanbieding. In Kennemerland bijvoorbeeld voert een wandeling van station Santpoort Noord naar Overveen of Zandvoort. Inge de Wilde JAN VAN DER MAAS (ps.vanJanLeenaert vanDalen, 1864- 1936, gemeentearchivaris van Dordrecht) Ik mocht sinds jaren, stoomend varen met pleizier; Maar ik gruw van foltrend lijden, Bij dat schokkend bonzend rijden Met zoo’n stoomend monsterdier! Fielt en roover gaf ik over - was ‘k slechts baas Om in eeuwigheid te sporen, Bij ’t gerammel in hun ooren Van dat helsche spoorgeraas. Verder in dit nummer Van de redactie Hier woonde Johannes van Vloten, Inge de Wilde Interview met wethouder Kruijswijk, Marie-Christine Marres en Rosemarij Schotte Op een klein stationnetje, Marie-Christine Marres en Rosemarij Schotte Uitnodiging Voorjaarsbijeenkomst Jaarverslag 2017 De activiteiten in 2018 OproepReactieMededelingen Plus Min Zoekplaatje Colofon Nu, wien ’t sporen moog bekoren, mij wis niet. ’t Is, ja, ‘k zal er niet om liegen, Onbeschrijflijk toomloos vliegen, Als een lichtstar die verschiet. Wie verzon het en begon het dolmansspel, Om bij ’t razend stoomspoor klettren, ’t Volk als hakmoes fijn te plettren; Was ’t geen vinding uit de hel?

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 2