Met de bus mee De buslijnen van de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij in Bloemendaal en Overveen www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 1 voorjaar2018 Rob Penning Imperiaalwagen Eén Bloemendaalse omnibus is gelukkig bewaard gebleven. Deze ‘imperiaalwagen', oorspronkelijk in gebruik bij de Amsterdamsche Omnibus Maatschappij, werd overgenomen door de Bloemendaalsche van Maas, en daarna door de BOTHOM. Na nog wat omzwervingen door Amsterdam, bij de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij en het studentendispuut ‘Vondel’ vond het rijtuig een veilig onderkomen, eerst in het Arnhemse Openluchtmuseum en thans in het Rijtuigenmuseum in het Groningse Leek. Literatuur Mej. A.M.G. Nierhoff, ‘Van omnibus naar autobus. Bloemendaals eerste openbare vervoersmiddelen', in: JaarboekHaerlem (1966) 125 - 156. H.J.F. de Roy van Zuydewijn, Per Noord-Zuid er op uit! Een tramreis van Volendam naar Scheveningen (z.p.z.j., Amsterdam 1968) Wim Wegman, website http://wimwegman.worldpress. com/2014 NZHTM Drie jaar later bracht de ‘Noord- Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij' (NZHTM) een tramverbinding over normaalspoor tot stand van het Verwulft over de Raaks en de Zijlweg naar de kom van Overveen. Zo waren Overveen en Bloemendaal beide deugdelijk verbonden met Haarlem, maar na het verdwijnen van de omnibussen niet meer met elkaar. Ook hiervoor waren initiatieven te over, maar door een curieuze combinatie van tegenstrijdige belangen is het er in de tram-tijd nooit van gekomen. Die heeft al met al niet zo lang geduurd. In 1929 waren alle drie de lijnen in handen van de NZHTM, die ze de nummers 2 (Station Haarlem - Bloemendaal), 3 (Station Haarlem - Overveen) en 5 (Verwulft - Overveen) gaf. Maar net als op zoveel plaatsen elders in Nederland werd de exploitatie in de crisistijd te duur bevonden, vooral omdat de smalspoorlijntjes 2 en 3 totaal versleten waren. In 1933 en 1934 werden de tramlijnen opgeheven en vervangen door autobusdiensten.-^^ Sinds de opheffing van de tramlijnen in 1934 werd het lokale openbaar vervoer in Bloemendaal verzorgd door autobussen. Na de moeilijke oorlogsjaren kreeg de gemeente een steeds dichter net van frequente busdiensten, maar door de toename van het particuliere autobezit werd dat vanaf de vroege jaren zeventig steeds verder ontmanteld. Zijlweg, 13 juni 1933, de laatste dag van tram lijn 5. Een gloednieuwe bus van de NZH neemt de dienst over. www.onsbloemr nr. 1 voorjaar Een Crossleybus van de NZHVM, 1949 (NHA) EK X—T". uïelhveek

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 6