Van stuurbekrachtiging was nog geen sprake en Arbo-regels moesten nog worden uitgevonden www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 1 voorjaar 2018 nr. 1 voorjaar 2018 13 at opvalt is dat de overgang van tram naar bus werd aangegrepen om de mogelijkheden van de flexibelere inzet van bussen te benutten. Het spits werd afgebeten door tramlijn 5: op 13 juni 1933 liep de laatste tram over de Zijlweg naar Overveen. Deze tramlijn werd grotendeels vervangen door buslijn C die meteen doorgetrokken werd naar het Ramplaankwartier. De concurrerende tramlijn 3 naar het einde van de Julianalaan bij de Bloemendaalseweg, die nooit een groot succes gekend had, werd op 22 mei 1934 buslijn B. Een gedeelte van de ritten kreeg in het zomerseizoen via de Zeeweg een verlenging naar Zandvoort. Op 6 september 1934 werd ook lijn 2 via het Kleverpark en de Kleverlaan naar Bloemendaal vervangen. Dit gebeurde door busdienst C vanaf Haarlem Station te verlengen. Weliswaar dus met een omrit via Haarlem, maar Overveen en Bloemendaal waren daarmee weer met elkaar verbonden. Lang heeft dat niet geduurd, want vier jaar later werd het traject Bloemendaal-Haarlem opgenomen in lijn A, die Haarlem al met Heemstede verbond. Deze verbinding zou tot 1970 een belangrijke schakel vormen in het lokale openbaar vervoer. Jaren van bloei De bevrijding bracht nog geen einde aan de ongemakken. Veel autobussen hadden de oorlogsjaren niet overleefd, en alles wat maar rijdbaar was en personenvervoer kon verrichten werd ingezet. Nadat de nog aanwezige stadsbussen grondig waren gereviseerd werden op 15 juni 1945 de lijndiensten Haarlem - Bloemendaal en Haarlem - Overveen weer hersteld, nu onder de lijnnummers A en B. Busloze oorlogsjaren Al in het begin van de Duitse bezetting ontstond gebrek aan benzine en diesel, en ook het openbaar vervoer kreeg te maken met een steeds krappere rantsoenering. Aanvankelijk kwam er nog een aangepast busnet waarbij tevens naar alternatieven werd gezocht voor het gebrek aan vloeibare brandstof. Een van de oplossingen was het meevoeren van een gasgenerator waarin houtgas werd geproduceerd. Een smerig karwei voor de chauffeurs om dat op te stoken en schoon te houden. Op de foto uit 1941 in het Ramplaankwartier is duidelijk zichtbaar de gasgenerator die achter de bus is gekoppeld. Uiteindelijk werden alle busdiensten per 13 september 1942 opgeheven. Van afbouw tot buurtbus Onderwijl nam het autobezit vanaf het begin van de jaren zestig enorm toe. Dit had verstrekkende gevolgen voor de vraag naar busvervoer. Geleidelijk aan werd In 1947 kwamen de eerste nieuwe naoorlogse stadsbussen in dienst. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog had de Nederlandse regering in ballingschap in Engeland 925 stuks chassis en motoren van het merk Crossley besteld, om tegemoet te komen aan de verwachte schaarste na de bevrijding. Een aantal van deze bussen waren geheel in Engeland gebouwd, maar de meeste kregen een carrosserie van een Nederlandse fabriek, o.a. van Beynes in Haarlem, die al tram- en buscarrosserieën aan de regionale vervoerders had geleverd. Op die manier werd de Nederlandse industrie ook een beetje op de been geholpen. Met de instroom van het nieuwe busmaterieel kon ook begonnen worden met een verdere uitbreiding van het lijnennet. Dit ging gepaard met de invoering van lijnnummers. De Crossley’s vormden jarenlang met hun groene kleur en hun eigenaardige loeiende geluid een opvallende verschijning. Het motorblok, dat enorm veel warmte afgaf bevond zich naast de krappe afgeschoten ruimte voor de chauffeur. Voor kaartjesverkoop moest de chauffeur zich helemaal omdraaien, van stuurbekrachtiging was nog geen sprake en Arbo-regels moesten nog worden uitgevonden. Kortom het was voor de chauffeur een hele krachttoer om dit voertuig veilig door de stad te loodsen. Midden jaren vijftig voldeden de Crossley’s steeds minder op de stadsdiensten en begon de instroom van veel modernere bussen. Behalve dat de busmaatschappij kortweg NZH ging heten en het bijbehorende logo kreeg, werd tevens een nieuwe kleur voor de NZH ingevoerd: grijs. Lijn 3 verbond Bloemendaal met Heemstede via Haarlem en lijn 4 bediende Overveen. Eigenlijk tot aan 1970 veranderde de opzet van het buslijnennet in Bloemendaal en Overveen niet wezenlijk. Alleen lijn 8, later vernummerd in lijn 71, via Overveen en Bloemendaal naar Santpoort kwam erbij. Hierdoor werden Overveen en Bloemendaal weer met elkaar verbonden. De dichtheid van het lijnennet bereikte hiermee wel zijn hoogtepunt. Veel inwoners in de gemeente hadden een bushalte op loopafstand. Opvallend is ook de hoge frequentie: de dienstregeling van 1961 laat zien dat iedere tien minuten vanuit Bloemendaal een bus vertrekt richting Haarlem. een neerwaartse spiraal ingezet, eerst met het verlagen van de frequenties, vervolgens door buslijnen in te korten of te schrappen. In 1970 werd het traject Haarlem-Bloemendaal van lijn 3 opgeheven en werd het onderdeel van lijn 92/93. De frequentie verminderde in de loop van de jaren zeventig tot eens per half uur waarna uiteindelijk in 1984 in Bloemendaal het doek viel voor deze lijn. Ook lijn 4 naar Overveen ging uiteindelijk nog maar eens per half uur rijden waarbij de route deels werd overgenomen door andere lijnen. De ruggengraat van het openbaar vervoer in de dorpskernen Bloemendaal en Overveen waren de lijnen 71/72 vanuit IJmuiden/Santpoort, die beurtelings reden over de Kleverlaan en via Overveen naar Haarlem. Lang bleef daardoor in dorpskern Bloemendaal nog een kwartierdienst bestaan. Met de nieuwe Wet Personenvervoer 2000 werd marktwerking in het Nederlandse openbaar vervoer geïntroduceerd. Dit ging gepaard met fusies van vervoersmaatschappijen en het indelen van de vervoersmarkt in concessiegebieden. De provincie Noord-Holland werd nu verantwoordelijk voor de aanbesteding van het openbaar vervoer in deze regio. In 1999 verdween de naam NZH om op te gaan in Connexxion. De inmiddels vertrouwde gele kleur van de NZH-bussen werd vervangen door de donkergroene huisstijl van Connexxion. In 2011 verdween ook de laatste lijndienst uit Bloemendaal/Overveen, omdat volgens de provincie de trein een toereikend alternatief bood. Niet iedereen was het daar mee eens. Een groep verontruste burgers vond het onacceptabel dat de dorpskernen van Bloemendaal en Overveen nu verstoken waren van openbaar vervoer, te meer omdat de trein voor velen, zeker ouderen, geen alternatief vormde. Zij namen het initiatief tot de oprichting van de Buurtbusvereniging Bloemendaal-Santpoort. Vanaf oktober 2013 verzorgt lijn 481 van Connexxion, dankzij de inzet van vrijwillige chauffeurs, een uurdienst tussen Ramplaankwartier via Overveen, Bloemendaal en Santpoort naar het Spaarne Gasthuis locatie Noord. Het aantal passagiers groeit nog jaarlijks en heeft zich sinds de invoering verdrievoudigd. In februari 1947slipte een bus van lijn B op de Julianalaan buslijn B op weg naar het Ramplaankwartier in de sneeuw en kwam tegen een mast en een boom tot stilstand. De eindbestemming zoals aangegeven op de bus was in dit geval wel toepasselijk. Bus met gasgenerator tijdens de oorlog, 1941 in het Ramplaankwartier (W. Hilhorst, NZH-Vervoermuseum) W dl

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 7