Interview Wethouder Richard Kruijswijk: n ii’ gemusiceerd en In Kleveroord waren veel logés, er werd geschaakt gediscussieerd 'De gemeente doet niet aan autootje pesten, maar wil de mensen wel graag de auto uit hebben' Martha, Betsy, Kitty van Vloten. Gefotografeerd door Willem Witsen www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 1 voorjaar 2018 Marie-Christine Marres en Rosemarij Schotte Het huis van het gezin Van Vloten, Kleverlaan 1, Bloemendaal met het trammetje van ENET(Collectie Ons Bloemendaal) e zee en duinen trokken, maar doorslaggevend was dat in 1867 in Haarlem een Middelbare Meisjesschool (MMS) - de eerste in Nederland - was geopend, voor Van Vloten de ideale school voor zijn drie dochters Martha, Betsy en Kitty. De oudste Martha, geboren in 1857, bezocht de school als eerste, Betsy (1862) en Kitty (1867) zouden volgen. Het Bloemendaalse huis was een ontmoetingspunt voor vrienden als Conrad Busken Huet (ook hij woonde in Bloemendaal en ook naar hem is vlakbij de Kleverlaan een weg genoemd) en Karel Alberdingk Thijm. Er waren veel logés, er werd geschaakt, gemusiceerd en gediscussieerd. Reizende dochters Heel lang bleven de Van Vlotens niet op de Kleverlaan. Toen mevrouw in 1876 een erfenis kreeg liet Johannes aan het Haarlemse Florapark door Pierre Cuypers een villa voor het gezin met de drie dochters (en vier zoons) bouwen. De dochters Van Vloten werden uiteindelijk bekender dan hun vader. Zij kregen een vrije opvoeding, Betsy reisde na de MMS naar Parijs en Londen en Kitty maakte een grand tour langs Genève, Scandinavië en Rusland. Martha werd vertaalster van sprookjes van Grimm en Andersen. De meisjes raakten bevriend met de kunstenaars Breitner en Sam Aletrino en de socialist Franc van der Goes en werden opgenomen in de kring van 'de Tachtigers'. Zij vonden daar ook hun echtgenoten. Martha huwde de arts, psychotherapeut en schrijver Frederik van Eeden, Betsy de schilder Willem Witsen en Kitty de schrijver en latere Leidse hoogleraar Albert Verwey. Martha had in haar huwelijk het liefst naar Kennemerland willen terugkeren, maar Van Eeden gaf de voorkeur aan Bussum omdat hij meende daar meer patiënten te vinden. Het huwelijk strandde in juli 1907 en een maand later trouwde Van Eeden met Truida Everts. De jonggehuwden namen hun intrek bij Gizella ('Giza') Ritschl (1869-1942) aan de Hartenlustlaan 13 in Bloemendaal. De Hongaarse Giza was jong als circusartieste naar Nederland gekomen, waar zij een verhouding kreeg met de schrijver Bas Veth en een aantal Nederlandse gedichtenbundels publiceerde. Giza en Truida konden het slecht met elkaar vinden en al na zes weken vertrokken Frederik en Truida naar Berlijn. Betsy woonde met Witsen in Ede, maar vestigde zich na haar scheiding in 1907 in het door Willem Bauer ontworpen huis Gimlihuize aan de Schulpweg 2, in Aerdenhout. Het pand werd in 1941 gesloopt. Ook het huis van de Van Vlotens aan de Kleverlaan 1 is er niet meer. Het werd in 1956 afgebroken en maakte plaats voor een flatgebouw. Literatuur Cornelie van Uuden en Pieter Stokvis, De gezusters Van Vloten. De vrouwen achter Frederik van Eeden, Willem Witsen en Albert Verwey (Amsterdam 2007) Wethouder Richard Kruijswijk (GroenLinks) is enthousiast als wij hem willen spreken over openbaar vervoer in de gemeente. Hij heeft een omvangrijke portefeuille, maar over het openbaar vervoer wordt hem niet vaak iets gevraagd, terwijl het onderwerp hem na aan het hart ligt. Foto Cor van Iperen 2018 17 D

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 9