ER WOONDE Simon de Heer schilderde portretten van Jac. P. Thijsse Kees Verwey en Max Euwe SIMON DE HEER I s 1927 - 1970 e www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 21 7 Inge de Wilde Simon de Heer: Het meertje van Caprera te Bloemendaal Woonhuis van Simon de Heer aan de Duinwijckweg 12, Bloemendaal n het Bloemendaalse gemeentehuis is in de grote hal een schilderijengalerij met werk van Bloemendaalse schilders. Simon de Heer (1885-1970) is er met zeven werken vertegenwoordigd. Hij schilderde landschappen in de omgeving, het meertje van Caprera, de Zomerzorgerlaan. De Heer was geen Bloemendaler van geboorte. Hij kwam uit de Beemster, doorliep de Rijksacademie en vestigde zich na een korte Parijse periode en enkele jaren in Zwolle in 1927 met zijn vrouw Derkje Brink (1899-1983) en kinderen in Bloemendaal. Op de Duinwijckweg (nr.12) liet hij er door Cornelis Koning, timmerman en architect uit Purmerend, een huis met atelier bouwen. De Heer schilderde vooral het duinlandschap en de weilanden en gaf tekenles op de Kweekschool in Den Haag. Hij werd ook opgenomen in het kunstenaarsmilieu in de omgeving, werd lid van de Haarlemse kunstenaarsvereniging Kunst Zij Ons Doel en sloot vriendschap met Kees Verwey. Hij schilderde diens portret, zoals ook van schaakgrootmeester Max Euwe en Jac. P. Thijsse. Simon de Heer in de deuropening aan de Duinwijckweg Protest Simon de Heer hield van de mooie Bloemendaalse omgeving. In 1954 protesteerde hij bij de gemeenteraad tegen plannen van de gemeente om huizen te bouwen op de hoek van de Duinwijckweg en de Zomerzorgerlaan. Vreselijk vond hij het ‘zo'n romantisch landschap voor altijd te vernietigen om der wille van het bouwen van enkele woningen'. Oorlogsdrama Simon de Heer weigerde lid te worden van de Kulturkammer en kon in de oorlogsjaren niet meer exposeren. Schilderen werd ook moeilijker door gebrek aan linnen. Dramatischer waren de gevolgen van een Engels bombardement op 16 april 1945, waarbij een groot deel van de huizen op de Duinwijckweg werd verwoest. Er vielen negen doden, onder wie De Heers 23-jarige dochter Corry die met haar man en kind in 1944 bij haar ouders was ingetrokken. Het huis van het gezin De Heer werd voor driekwart verwoest. Na de oorlog werd het hersteld. Literatuur Nico Cornelissen, Simon de Heer. Tekeningen, etsen, schilderijen (Uitgeverij Noord Holland, Wormerveer 1999). (info@simondeheer.nl) Met dank aan Esther Janssen van de Stichting Simon de Heer. Simon de Heer Plantsoen Simon de Heer overleed in 1970 in zijn huis op de Duinwijckweg. Op zijn honderdste geboortedag in 1985 eerde de gemeente hem door het plantsoen aan het eind van de Duinwijckweg naar hem te vernoemen. De in 1980 opgerichte Stichting Simon de Heer, die de herinnering aan de schilder levend houdt, plaatste op 16 april 2015 - precies zeventig jaar na het bombardement - een grote Engelse tuinbank in het plantsoen met de woorden ‘Simon de Heer (1885-1970)' er in uitgehouwen. In Museum Haarlem is van 14 juli 2018 tot 7 januari 2019 de tentoonstelling 'Simon de Heer. Schilderachtig Bloemendaal' te zien. www.museumhaarlem.nl I X.

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 11