Familiebedrijf Rijnierse bestaat 225 jaar Zeven generaties bouwen in Overveen, Bloemendaal en Aerdenhout In veel lanen in de Bloemendaalse villaparken staat wel een huis van de hand van Rijnierse www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 2 zomer 2018 23 Marie-Christine Marres Ton en Charles Eldering voor dezelfde werkplaats op nummer 16. De kosterswoning aan de Korte Zijlweg 3 te Overveen (1855), ontworpen door Rijnierse. Simon Rijnierse en Gerrit Eldering voor de werkplaats op nummer 16. (NHA) dat gevestigd was in een van de bijgebouwen van het timmerbedrijf, in handen van Simons zoon Pieter Rijnierse (die zijn naam schreef met 'ij' Aan de overkant van de Zijlweg, op nummer 16, bouwde Pieter bovendien een pakhuisje dat dienst zou gaan doen als werkplaats. Hij ging langzamerhand ook grotere werken aannemen. In de herfst van 1840 begon hij aan de bouw van het door architect I.H. Warnsinck ontworpen landhuis Overbeek aan de Bloemendaalseweg 150. Opdrachtgeefster was Johanna Borski - van de Velde die het huis bestemde voor haar zoon David en zijn echtgenote Anna Insinger. De werklieden werkten flink door en al in de zomer van 1841 kon het echtpaar Borski-Insinger zijn intrek in de villa nemen. Opkomst van de bloembollencultuur Pieter Rijnierse overleed in 1860 en werd opgevolgd door zijn zoon Simon I en later zijn kleinzoon Simon II. In de negentiende eeuw veranderde er veel in Overveen, Bloemendaal en Aerdenhout. Het rijke buitenleven was vanaf het einde van de achttiende eeuw grotendeels aan het verdwijnen en Nederland raakte in een langdurige economische malaise. Buitenplaatsen werden verkocht of gesloopt, bevolkingsaantallen liepen terug. In de buurt van de Ramplaan, dat destijds bij Bloemendaal hoorde, werd het verlies aan inkomsten als gevolg van de teloorgang van de blekerijen en de buitenplaatsen deels goedgemaakt door de opkomst van de bloembollencultuur. Drukke tijden Voor de firma Rijnierse braken drukke tijden aan. In veel lanen in de Bloemendaalse villaparken staat een huis van de hand van de aannemer. Rijnierse bouwde een aantal villa's in opdracht van vooraanstaande architecten, maar vaak ook naar eigen ontwerp. En het bleef niet bij woonhuizen. S.P. Rijnierse ontwierp en bouwde in 1905 'Vanouds het Raadhuis' aan de Zijlweg 2 in Overveen. Trots was de aannemer ook op huize Duinrust, het latere Marine Hospitaal. De bouw van het rusthuis voor ouderen startte in 1910 en duurde twee jaar. Aan de overzijde van de Bloemendaalseweg ligt het landhuis Belvedère, gebouwd door Rijnierse in 1928 in neo-Lodewijk XIV stijl, naar ontwerp van architect A.A. de Maaker. ‘De Binnenlandse' In 1881 kregen Overveen en Bloemendaal een eigen station, waardoor het aantrekkelijker werd voor gefortuneerde stadsbewoners om zich te vestigen in de dorpen. Een aantal buitenplaatsen was verkocht aan exploitatiemaatschappijen, die ze Eldering-dynastie In 1921 kwam een neef van de kinderloze Simon II in het bedrijf. Deze Gerrit Eldering kwam uit een geslacht van bollenkwekers. Hun velden lagen op de imon Reinierse nam in 1793 het woonhuis en de winkel aan de Zijlweg 13 over van timmerbaas Willebrordus van Horstock te Tetterode, Overveen. Simon maakte voornamelijk doodkisten en houten hekken, onder meer voor buitenplaats Elswout. Enkele jaren later kwam het schildersbedrijf, verkavelden en er villaparken lieten aanleggen. De NV Binnenlandsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen, kortweg de Binnenlandse, ontwikkelde onder meer de voormalige buitenplaatsen Duin en Daal en Kweekduin. De Haarlemse landschapsarchitect L.A. Springer ontwierp het wegenpatroon. De vraag naar kavels op de nieuwe villaparken was groot, omdat dankzij de trein en de tram het een stuk gemakkelijker werd te 'forensen' In 1793 vroeg Simon Reinierse (toen nog met ‘ei’ geschreven) toestemming aan de Edele Groot Ambachtsheren om zich in Tetterode (Overveen) te mogen vestigen als timmerbaas. Inmiddels bestaat het familiebedrijf Rijnierse uit Overveen 225jaar en in de loop van die jaren heeft het een belangrijk aandeel gehad in het aanzien van Overveen, Bloemendaal en Aerdenhout. Niet alleen als bouwbedrijf maar ook als architect. nr. 2 zomer 2018 S

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 12