Villa Cora deel 3 www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 2 zomer 2018 oject om de hele Teun Schermerhorn In deel 2 van deze serie vertelden we hoe de RK Kerk in Overveen in Villa Cora in 1917. Foto gemaakt in het kader van het door wethouder Bispinck (rechts op de foto) gestarte project om de hele gemeente Bloemendaal op de foto te zetten ten behoeve van het Gemeentelijk Fotoarchief. Fotograaf H. Bickhoff staat op het Zandvoorterpad met links het huidige Koffiehuisje en rechts het gebouw van tot voor kort kliniek Dermicis. (NHA) e RK Kerk in Overveen heeft steeds het beste voor gehad met Johannes van Bakel. Na zijn faillissement in 1923 staat de ‘St. Lambertus Stichting' als huiseigenaar toe dat Johannes en zijn vrouw Angelique een groot deel van Villa Cora onderverhuren. Zo bieden de bewoners van de, sinds 1 januari 1927 in de gemeente Haarlem gelegen, Villa Cora in het Algemeen Handelsblad van 11 april 1928 een gemeubileerde suite met serre op het zuiden met keuken te huur aan. Het loopt kennelijk niet storm, want in het Algemeen Handelsblad van 12 november 1928 verschijnt ongeveer dezelfde advertentie. Als lokkertje wordt nu gewezen op de grote tuin en op de dienstbodekamer (op zolder) en is ‘met of zonder pension' mogelijk. De ingenieur Begin 1930 lukt het om Villa Cora deels onder te verhuren. Het adresboek van Haarlem van 1931 bevat niet alleen J.H.A. van Bakel, zonder beroep, als bewoner van Zijlweg 309, maar ook E. van Elk, ingenieur. En het gaat hier niet om een pas afgestudeerde ingenieur, die een kamer heeft gevonden. Blijkens een advertentie in het Haarlemsch Dagblad van 29 april 1930 zoekt mevrouw Van Elk, voor haar drie kleine kinderen een net kindermeisje. Van Elk en zijn vrouw en kinderen blijven maar kort in Villa Cora. In het Haarlemsch Dagblad van 17 april 1931 staat dat de familie Van Elk een kinderwagen ter overname aanbiedt ‘wegens vertrek naar Indië'. In mei van dat jaar gaat de familie scheep naar de Oost. In het Algemeen Handelsblad van 27 mei 1931 bieden Johannes en Angelique vervolgens ‘het grootste gedeelte eener gemeubileerde Villa' aan met ‘vrije keuken, groote rustige tuin, Zijlweg 309'. Ook nu is het niet meteen raak, maar in het Haarlemsch Dagblad van 27 juni 1933 lezen we in een grote annonce dat zich op Zijlweg 309 heeft gevestigd Adri Topper, gediplomeerd pedicure. In 1935 verlaten Johannes en Angelique Villa Cora voor een kleine woning in de Aelbertsbergstraat 8 rood in Haarlem. Johannes zal tijdens de Tweede Wereldoorlog op 22 mei 1944 78 jaar oud overlijden. Ad en Door Blaas-Hesp De achtergebleven mejuffrouw Adri Topper verlaat eind 1937 de villa met haar vader (of broer?) boekhouder B.H. Topper. Vóór hun vertrek bieden zij in het Haarlemsch Dagblad van 23 oktober de complete inboedel te koop aan: ‘huisraad, ledik. bedden, trapl. enz.'. Villa Cora staat nu leeg, maar niet voor lang. Op 26 januari 1938 sluit de heer A.J.C. Blaas, wonende te Amsterdam, een huurovereenkomst met het bestuur van de ‘St. Lambertus Stichting' voor de huur van villa Cora ingaande 1 april 1938 voor de huurprijs van F. 600,- per jaar. Wie is A.J.C. Blaas? Adrianus Johannes Cornelis (‘Ad') Blaas, geboren op 4 juni 1891 in Amsterdam, behaalde na een afgebroken priesteropleiding aan het Groot Seminarie in Warmond in 1912 zijn onderwijzersakte en ging lesgeven in de Watergraafsmeer in Amsterdam. In 1917 wordt hij toegelaten tot de Faculteit der Godgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam, waar hij n 1920 zijn kandidaatsexamen behaalt. Een jaar later trouwt Ad Blaas, dertig jaar oud, in Amsterdam met de 26-jarige Theodora Gijsberta Petronella (‘Door') Hesp. In 1922 wordt hij leraar oude talen op het in dat jaar in Overveen aan de Zijlweg gestichte RK Triniteits-Lyceum. Elke werkdag tuft hij met zijn T-Ford van Amsterdam naar de school en terug. Kees Blaas en Piet Blaas Na hun huwelijk in 1921 blijven Ad en Door heel lang ongewenst kinderloos. Zelfs bezoeken aan het bekende RK-bedevaartsoord in Lourdes en aan het Heilige Land brengen daarin geen verandering. Totdat Door toch nog zwanger wordt. Op 25 september 1937 wordt geboren Cornelis Clemens Maria Blaas, roepnaam Kees. Dat het echtpaar over humor beschikt moge blijken uit het feit dat ‘Clemens' de roomskatholieke ‘patroon van hopeloze zaken' is. Nu er een gezin is gesticht, is het tijd om naar Haarlem te verhuizen en met zijn uitstekende contacten in de RK wereld heeft Ad Villa Cora snel gevonden. Op 1 april 1938 vindt de verhuizing plaats. Voor de T-Ford bouwt de ‘St. Lambertus Stichting' direct een garage uitkomend op de B-weg van Huize Duinrust naar de Zijlweg. Ruim een jaar na de verhuizing wordt op 8 juni 1939 de tweede zoon van Ad en Door geboren: Petrus Benedictus Maria (‘Piet') Blaas. Nog geen jaar later valt het Duitse leger op 10 mei 1940 ons land binnen. Tweede Wereldoorlog De aanloop naar de oorlog is ook niet aan Villa Cora voorbijgegaan. Door de zogeheten ‘verplichte inkwartiering' komen er na de algemene mobilisatie van het Nederlandse leger in augustus 1939 korte tijd Nederlandse officieren in de villa inwonen. Na de capitulatie van het Nederlandse leger worden dat al snel drie Duitse officieren. Vlak voor de hongerwinter van 1944 nemen Ad en Door bovendien de familie Stam met drie kleine kinderen in huis, verdreven uit IJmuiden vanwege de bunkerbouw aldaar. Vader Blaas, die erg op zijn privacy is gesteld, heeft het zwaar door al die mensen in huis. Hij krijgt bovendien in 1944 een ernstige nierziekte. Omdat er geen benzine meer is voor de T-Ford en ook dokter Cora, besteden we 1916 Villa Cora kocht van Marrie Kikkert Helling en haar echtgenoot Johannes van Bakel. Na het overlijden van Marrie kan de met Angelique Grijseels hertrouwde Johannes ook na zijn faillissement in de villa blijven wonen. Hij betaalt slechts huur aan de RK Kerk. In deze laatste aflevering zullen we zien hoe het Johannes en Angelique verder vergaat in Villa aandacht aan twee generaties van de familie Blaas en laten we zien dat Villa Cora, achteraf bezien, onnodig is gesloopt. D - at

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 14