Ips -J www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 29 Fragment van de vergunningaanvraag van 26 maart 1938 door de 'St. Lambertus Stichting' voor de bouw van een garage bij Villa Cora. (Gemeente Haarlem) Piet Blaas (links) en Kees Blaas (rechts) in de winter tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog in de voortuin van Villa Cora; in het midden van de foto het bord met daarop 'Overveen' ter aanduiding van de gemeentegrens sedert Ijanuari 1927; rechts het huidige Koffiehuisje; daar tegenover de RK Jongensschool aan het Zandvoorterpad, na de oorlog gesloopt. (privé) In andere handen Het RK Bejaardentehuis Huize Duinrust werd, zoals we hebben gezien, in 1914 eigendom van de ‘St. Lambertus Stichting' en in 1916 één geheel met Villa Tetterode en Villa Cora. De stichting kocht beide villa's. Dertig jaar later, in 1946, is de leiding van de Koninklijke Marine op zoek naar een gebouw voor een nieuw marine hospitaal. Het oog valt op Huize Duinrust, dat in de oorlog door de Duitsers was gevorderd en direct na de bevrijding was gebruikt als ‘gevangenis' voor NSB-ers en andere politieke delinquenten. Het is in 1946 een ‘uitgewoonde, verveloze ravage'. De stichting is echter niet bereid om Huize Duinrust te verkopen en afgesproken wordt dat de Koninklijke Marine het gebouw zal restaureren en tijdelijk zal gebruiken als hospitaal. Na het afblazen om financiële redenen van de bouw van een nieuw modern ziekenhuis op landgoed Eikenroode in Heemstede, komt de Marine terug bij de stichting en in 1948 wordt de eigendom van Huize Duinrust toch aan Defensie overgedragen en is ‘Marine Hospitaal Overveen' een feit. Villa Cora en Villa Tetterode komen nu ook in handen van de Rijksoverheid en het ‘Marinehospitaalterrein' in Overveen is geboren. Bos, woonachtig in de naastgelegen Villa Tetterode, geen benzine meer heeft, loopt Ad, ondersteund door zijn vrouw en dokter Bos, in de winter naar het ziekenhuis Johannes de Deo in de Kleverparkbuurt. De doctoren geven hem nog een jaar. Op 8 mei 1945 vindt de intocht van het Canadese leger in de gemeente Bloemendaal plaats. Ad Blaas moet het moment dat hij alleen met zijn vrouw en twee kinderen in Villa Cora kan wonen nog even uitstellen. Nu worden er Canadese soldaten in de woning gehuisvest. We lopen nu met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis heen, omdat er met Villa Cora verder weinig gebeurt. Sterker nog: de Rijksgebouwendienst doet niks aan het onderhoud van het pand. De ‘Weduwe T.G.P. Blaas- Hesp' woont met haar beide zoons op Zijlweg 309. De beide zoons gaan studeren (Kees net als zijn vader klassieke talen en Piet, na een net als zijn vader afgebroken priesteropleiding in Warmond, geschiedenis). Moeder Door wordt ziek en door haar zoons verzorgd. Zij overlijdt op 13 januari 1962, slechts 67 jaar oud. De zoons trouwen en gaan met een bevriend stel ‘gezessen' in Villa Cora wonen. Meneer Pastoor vraagt zelfs nog in de jaren zestig ongeveer elke week aan de drie mannen wanneer er nu eindelijk kinderen komen.Twee stellen vertrekken uit Villa Cora en Kees Blaas, net als zijn vader leraar klassieke talen aan het Triniteits-Lyceum, en zijn vrouw Hanneke Blaas-Hin, wiskundelerares aan hetzelfde lyceum, krijgen in 1965, 1968 en 1971 drie kinderen. Net als in 1931 wonen er precies veertig jaar later weer drie kleine kinderen in Villa Cora! Het einde van Villa Cora De Rijksgebouwendienst heeft al in 1963 de huur opgezegd. Aan onderhoud wordt niks meer gedaan. In de loop van de jaren zeventig wordt duidelijk dat het Rijk Villa Cora wil hebben om er een recreatieruimte van te maken voor het personeel van het Marine Hospitaal dat nachtdiensten loopt. Met pijn in het hart verlaat Kees Blaas in 1976 met vrouw en kinderen het door hem zo geliefde, maar zwaar verwaarloosde huis, waarin hij 38 jaar heeft gewoond. Het gezin gaat elders in Haarlem wonen. Over de vraag wanneer Villa Cora gesloopt is, lopen de meningen uiteen. Direct in 1976 of in 1980? Ik denk het laatste, want in 1977 maakt de Rijksgebouwendienst nog een bestektekening voor de verbouwing van Villa Cora met beneden een recreatieruimte en boven slaapkamers voor het personeel van het Marine Hospitaal. Al snel ziet men in dat Villa Cora te klein is voor deze nieuwe functie en is het definitieve oordeel over Villa Cora geveld. De Haarlems architect Jan Willem de Kanter, in de regio bekend van vele utiliteitsgebouwen, krijgt bij brief van 22 februari 1979 van de Rijksgebouwendienst de opdracht tot ‘vervangen villa Cora, Zijlweg 309 te Overveen t.b.v. de kantine c.a. Marine Hospitaal'. Hij bezoekt Villa Cora en stelt vast dat de woning eenvoudig gerestaureerd kan worden. Maar dat is niet zijn opdracht. Er bestaan voor zover bekend maar twee foto's waarop Villa Cora geheel te zien is; de foto uit 1917 aan het begin van dit artikel én deze foto in 1975 gemaakt door Hanneke Blaas-Hin met daarop voor de villa te zien haar man Kees en twee van hun drie kinderen. (NHA) Deze foto uit 1964 levert het bewijs dat de villa de naam 'Cora' droeg getuige de gevelsteen onder het raam rechtsboven. In dat raam hangt Tiny Schaaper, de echtgenote van Piet Blaas. Het houtwerk kan -zo te zien wel een verfje gebruiken. (Foto privébezit) De tweede generatie Blaas Had Ad Blaas in 1944 van de doctoren nog een jaar gekregen, hij houdt het ondanks zijn zware nierproblemen nog negen jaar vol. Het leven is niet gemakkelijk, maar hij is niet aan bed gekluisterd. Hij overlijdt 27 augustus 1953, 62 jaar oud. Vlak voor zijn overlijden heeft vader Ad zijn zoon Kees, van bijna zestien, er van overtuigd dat hij geen biologie moet gaan studeren, maar klassieke talen. Zo zal geschieden. Door Blaas-Hesp met zoon Piet op schoot en Ad Blaas met zoon Kees in de achtertuin van Villa Cora in de zomer van 1939; op de achtergrond in NO-richting zien we de woningen langs de Ernst Casimirlaan in Overveen ten oosten van het toenmalige tennispark 'Wimbledon', daarvóór de spoorlijn Haarlem-Zandvoort en de weilanden, waar nu de Hogeschool Inholland staat. De bomen staan langs de B-weg van Huize Duinrust naar de Zijlweg, thans de Bijdorplaan. (privé) SS j S5S <1 Jal ah

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 15