In memoriam Signalement OproepReactieMededelingen WW o Voor eeuwig vrij Louis Bienfait Jet Slagter V www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 Marie-Christine Marres Bibliotheek gemeentehuis geordend door archiefcommissie 22 augustus 1931 - 12 april 2018 18 oktober 1934 - 28 februari 2018 De Eerebegraafplaats te Bloemendaal biedt een laatste rustplaats aan 374 omgekomen verzetsstrijders. Zij waren tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers gefusilleerd en in de duinen begraven. Het was bekend dat daar tijdens de oorlog executies plaatsvonden, maar omdat de Kennemerduinen onderdeel waren van de Op verzoek van wethouder Richard Kruijswijk heeft de archiefcommissie van de Stichting Ons Bloemendaal de bibliotheek in het gemeentehuis de afgelopen maanden geordend. De bibliotheek bevindt zich in een vergaderruimte en is alleen toegankelijk voor medewerkers van de gemeente. Enkele bijzondere publicaties plus wat historisch beeld- en kaartmateriaal uit deze bibliotheek zal binnenkort aan het Noord-Hollands Archief in Haarlem worden overgedragen. Als dank voor de uitgevoerde werkzaamheden kreeg de archiefcommissie een aantal overtallige boeken aangeboden ter aanvulling van de eigen collectie. Jet Slagter Jet had een enorm hart voor de monumenten in de gemeente. Door haar vele inspanningen om het Kareol in Aerdenhout te behouden, raakte zij betrokken bij Ons Bloemendaal en trad zij in 1979 toe tot het bestuur. Haar kennis was groot. Er is geen bestuurslid geweest, dat zoveel lezingen heeft gegeven over de historie van de gemeente, geïllustreerd met haar eigen dia's. Altijd integer en deskundig, velen hingen aan haar lippen. Daarnaast had zij een enorme bereidheid tot actie en beschikte zij over een grote dosis creativiteit. Samen met Jet van Voorst Vader (de twee 'Jetten' stonden bekend om hun doortastende aanpak) schreef zij vele bezwaarschriften. Haar creativiteit kwam tot uiting in de artikelen en boeken die zij schreef. Ook de organisatie van de Open Monumenten Dagen nam zij op zich, de informatieboekjes schreef zij grotendeels zelf. In 1994 verliet zij het bestuur, omdat zij als opvolger van de heer Vrijland zitting nam in de monumentencommissie van de gemeente. Maar ook na haar vijftien bestuursjaren bleef zij de Stichting De afgelopen periode zijn twee bestuursleden van het eerste uur overleden: monumenten-voorvechtster Jet Slagter en oud-voorzitter Louis Bienfait. Louis Bienfait Vrij snel na de oprichting van Stichting Ons Bloemendaal werd Louis Bienfait in 1978 voorzitter. Hij was een man van aanpakken; jarenlang deed hij de ledenadministratie van de Stichting en ook bij de distributie van het tijdschrift was hij niet te beroerd om de handen uit de mouwen te steken en de stapels tijdschriften eigenhandig naar de post te brengen. Een van de dingen die hij als eerste bewerkstelligde was het verkrijgen van een gemeentelijke subsidie van 1 gulden per donateur. Tijdens zijn bestuursperiode verdubbelde het aantal donateurs tot ruim duizend, waarmee ook de subsidie verdubbelde. Louis had een grote liefde voor het groen in de gemeente. Tijdens de zeventien jaar van zijn voorzitterschap was hij binnen het bestuur lid van de 'sectie groen'. Hij maande de gemeente regelmatig de bomen binnen de gemeente beter te verzorgen. Bij zijn afscheid van het bestuur in 1995 plantte hij zeer toepasselijk een 'Sunburst' in het Simon de Heer plantsoen. regelmatig van advies voorzien. Voor haar vele inspanningen voor de gemeenschap ontving zij in 2002 tijdens de jaarvergadering van Ons Bloemendaal een lintje. In 2013 ontving zij van de Stichting de Ereprijs. Hildebrand de Boer Voor eeuwig vrij, Eerebegraafplaats Bloemendaal (Uitgeverij Schaep 142018) Isbn: 9789082177190 Prijs:15 euro Duitse Verdedigingslinies, was dit tot verboden gebied verklaard en wist niemand wat zich daar precies had afgespeeld. In de periode direct na de capitulatie werd duidelijk dat er in de duinen niet alleen slachtoffers waren gefusilleerd, maar dat er ook velen begraven lagen die elders geëxecuteerd waren: in 45 grafkuilen werden de stoffelijke resten gevonden van in totaal 422 gefusilleerde personen; 105 van hen waren in de duinen ter dood gebracht, de overige 317 elders in Noord-Holland. Besloten werd om voor deze slachtoffers een begraafplaats in te richten langs de Zeeweg; op deze Eerebegraafplaats zijn de meeste verzetsstrijders herbegraven; enkelen werden op verzoek van de nabestaanden elders begraven. Ieder jaar op 4 mei komen vele belangstellenden naar de Brouwerskolk voor een herdenkingsbijeenkomst. Aansluitend lopen zij in stille tocht naar de Eerebegraafplaats om er twee minuten stil te zijn. Al bijna 25 jaar wordt tijdens deze herdenkingsbijeenkomst een poëtische overpeinzing van Hildebrand de Boer voorgedragen; sinds 1996 schrijft hij ieder jaar een gedicht dat voorafgaand aan de stille tocht wordt voorgelezen. Bij elk gedicht koos hij een passende foto van de Eerebegraafplaats in Bloemendaal die wordt gebruikt in het programma van die dag. In Voor eeuwig vrij zijn deze gedichten en foto's nu gebundeld. Het zijn reflecties over de zinloosheid van oorlog en geweld, verlangen naar vrede en vrijheid. Uitingen van respect en dankbaarheid voor de mannen en vrouwen die zich te weer stelden tegen terreur. Mededogen voor hen die achterbleven. De Boer vraagt zich in zijn gedichten af waar geweld en onrecht toch vandaan komt, en waarom er nog steeds oorlog is. Tegelijkertijd schrijft hij over de schitterende natuur waar de gevallenen hun laatste rustplaats vonden. Samen vormen zij een indrukwekkend eerbetoon aan hen die hun leven gaven voor onze vrijheid en aan hun dierbaren die achterbleven-^^ 7 1 r Ld HILDEBRAND DE BOER Eerebegraafplaats Bi

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 17