Zoekplaatje nr. 5 Colofon Ons Bloemendaal Frits van der Veldt www.onsbloemendaal.nl Vrijstaande woning bij bosrand Het Gestelse Straatje ‘Een cultureel hart dat klopt Als u donateur wordt voor minimaal 23 euro per jaar, ontvangt u gratis dit fraaie en informatieve kwartaaltijdschrift Ons Bloemendaal. Uw steun is meer dan een abonnement www.onsbloemendaal.nl 34 nr. 2 zomer 2018 Het "Gestelse straatje"geflankeerd door stapelbedden waarin de gijzelaars tijdens hun gevangenschap sliepen. De gedenksteen is in opdracht van de gemeente Bloemendaal vervaardigd door de Bloemendaalse beeldhouwster Emmy B. Draaisma- Haije (1924-2000) en werd op 28 juni 1952 door de echtgenote van de toenmalige burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex onthuld. Aanleiding tot dit initiatief vormde de gijzelneming van de burgemeester tijdens de Tweede Wereldoorlog vanwege zijn onverholen anti-Duitse houding. Hij werd samen met andere prominente gevangenen lange tijd vastgehouden op het kleinseminarie Beekvliet in het Brabantse dorp Sint-Michielsgestel. Enkele gijzelaars sliepen daar in een gang met aan beide zijden stapelbedden, die door de gegijzelden ‘Het Gestelse straatje' werd genoemd. Den Tex nam zich voor na de oorlog in Bloemendaal een in aanmerking komende weg naar het Gestelse Straatje te vernoemen. Toen in 1951 de Woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord elf woningen bouwde tussen de Donkerelaan en het Hofje van Stoel besloot de gemeenteraad op voorstel van Den Tex daar de naam het Gestelse Straatje aan te geven. De gevelsteen, die hieraan herinnert, stelt voor ‘het leven, de studie, de vriendschap en de vrijheid, omgeven door prikkeldraad.' Teun Schermerhorn meldde nog dat een achterneef van hem, de eerste naoorlogse premier prof. ir. Willem Schermerhorn, eveneens als gijzelaar in dit kamp gevangen zat en daarbij tot steun van diens lotgenoten een leidende rol vervulde. De afbeelding die in deze aflevering als zoekplaatje fungeert, betreft een vaal getinte foto (92x132mm) bevestigd op speciaal fotokarton. Ondanks de geringe beeldkwaliteit van de opname zijn er toch bijzondere details zichtbaar. De foto toont een vrijstaand gebouwtje bij een bosrand met op de voorgrond een omheind stuk grasland. In de topgevel van dit met riet gedekte huis is een aanzienlijke raampartij met een opvallende roedeverdeling. De samengestelde rieten kap met ruime overstek is voorzien van een zogeheten wolfseind. Naar het lijkt is het voegwerk van de gevels afwisselend in licht en donker uitgevoerd, al valt dit aan de hand van de afgebeelde foto lastig te beoordelen. Bovendien zijn op de uiteinden van de gevels decoratieve natuurstenen hoekblokken toegepast, terwijl vlak voor de woning de vage contouren van twee spelende kinderen zijn te bespeuren. Hopelijk verschaft het zoekplaatje al met al voldoende aanknopingspunten voor het verstrekken van meer achtergrondinformatie over dit markante In de vorige rubriek stond als zoekplaatje een gedenksteen afgebeeld met de inscriptie GIJZELAARS IN GESTEL. We weten inmiddels dat deze steen zich bevindt in de zijgevel van de woning aan het Gestelse Straatje nummer 1 in Bloemendaal. Bij de archiefcommissie kwamen diverse reacties van lezers binnen naar aanleiding van de gepubliceerde foto. Vooral de uitgebreide reacties van Teun Schermerhorn en Gerard Metselaar leverden veel informatie op. Doelstelling Het doel van de stichting is het behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur in de gemeente Bloemendaal en in de omgeving voor zover deze een directe of indirecte invloed hierop heeft. Zij wil dit doel bereiken door het bevorderen van de belangstelling en de waardering voor en de kennis van dit erfgoed. Bestuur Wim Alferink, voorzitter Joan Lor-de Ridder, secretaris Gerard Kesler, penningmeester/ ledenadministratie Ramon Frankfort, bestuurslid Menzo Kwint, bestuurslid Elsbeth van Olffen-van Geest, bestuurslid Rosemarij Schotte, redactie Redactie Paulanha van den Berg-Diamant Marie-Christine Marres Gert Jan van Setten Inge de Wilde Ledenadministratie Aanmeldingen, opzeggingen en adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk bij de ledenadministratie: Kennemerweg 20, 2061 HS Bloemendaal penningmeester@onsbloemendaal.nl Activiteitencommissie Fieke van Hulst, Saskia Verveld, Cyril Meijers, Marion van Bussel Archiefcommissie Martin Lor, Elvira Kortekaas en Frits van der Veldt Vogelenzang: Dirk Kapteyn den Boumeester mail3@dwkdb.nl Website Hans Gramberg www.onsbloemendaal.nl Groencommissie Bloemendaal: Wim Burggraaf, wburggraaf@quicknet.nl Aerdenhout: Ronald Overmeer: ronaldovermeer@gmail.com Redactie Donkere Spaarne 34 B-C 2011 JH Haarlem redactie@onsbloemendaal.nl Overveen: Margreet Pruijt: pruijt@hetnet.nl Bennebroek: Martin Bunnik: martinbunnik@quicknet.nl archief@onsbloemendaal.nl Vormgeving, druk en productie NPD Communications, Zandvoort Oplage 1400 ex. Twigt GrafiMedia, Rotterdam Bennebroek: The Readshop Express, Zwarteweg 24 Bloemendaal: Papyrium, Bloemendaalseweg 78 Haarlem: Boekhandel Vernout, Warmoesstraat 10 Noordhollands Archief, Jansstraat 40 Overveen: Primera, Bloemendaalseweg 234 Vogelenzang: Coop Hulsbosch, Deken Zondaglaan 55 Contributie De minimum donatie bedraagt 23,- per jaar. Ten behoeve van de betaling wordt een acceptgiro toegestuurd. Adviescommissies Monumenten en Cultuurhistorie Leo Dubbelaar Mathilde van der Kleij-Molthof Joan Patijn-Bijl de Vroe Wim Post Danielle Rossmeissl Theo Nieuwenhuizen Secretariaat Paviljoenslaantje 13 2061 DG Bloemendaal T. 023-8220400 secretariaat@onsbloemendaal.nl Giften Indien u het werk van Ons Bloemendaal met een, in principe fiscaal aftrekbare gift wilt ondersteunen, kunt u uw bijdrage storten op onze rekening bij de ABN Amro Bloemendaal NL77 ABNA 0562 3202 02 of de ING NL25 INGB 0003 7622 00 Stichting Ons Bloemendaal, 2018 ISSN: 0166-3852 - Losse exemplaren Voor 7,- zijn losse exemplaren van dit nummer verkrijgbaar bij de volgende verkooppunten: Vrijstaande gebouw te midden van een bouwsel. We zijn benieuwd naar uw reacties die u wederom kunt mailen naar rustiekeomgeving. archief@onsbloemendaal.nl Via de website: www.onsbloemendaal.nl/donateur-worden Via email: administratie@onsbloemendaal.nl Onthulling van de gedenksteen door mevrouw A.C. den Tex-baronesse Bentinck, echtgenote van burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex (NHA) Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestemming van de redactie worden gekopieerd of gepubliceerd tenzij hiermee de doelstelling van Stichting Ons Bloemendaal wordt ondersteund.

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 18