Van de redactie Kunstschilder Franz Courtens (1854 - 1943) in Bloemendaal 'l v 4 Wij wensen u een goede voortzetting van deze mooi begonnen zomer. Gezocht: leden voor de commissie ‘Donateurs- en Fondsenwerving’ Martin Bunnik Stichting Ons Bloemendaal zet zich al ruim veertig jaar enthousiast in voor het behoud van het historisch, cultureel en natuurlijk erfgoed in de gemeente Bloemendaal en voor het bevorderen van de belangstelling en waardering daarvoor. Zij is daar in belangrijke mate toe in staat door de voortdurende steun van de donateurs. Om ons ook in de toekomst in te kunnen blijven zetten voor deze doelstellingen is het van groot belang steeds weer nieuwe donateurs te vinden. Het bestuur heeft daartoe de commissie ‘Donateurs- en Fondsenwerving' in het leven geroepen. Het is de ambitie en uitdaging voor deze commissie om in het bijzonder meer jonge donateurs aan de Stichting te verbinden. Daarnaast zal de commissie zich inzetten om naast de giften van de donateurs andere, nieuwe, fondsen te werven. Voor de nieuwe commissie zijn wij op zoek naar leden die zich met enthousiasme en creativiteit willen inzetten om nieuwe donateurs en fondsen te werven. Gezien de wens om ook jongere donateurs te werven, zou het mooi zijn als ook één of meer jongere donateurs lid zouden worden van deze commissie. “Wat is 't mooiste punt van Bloemendaal, iedereen weet dit: 't Meertje van Caprera en zijn omgeving", zo schreef de kunstschilder Simon de Heer in 1954 aan het gemeentebestuur, in een (succesvol) pleidooi voor het behoud van de ‘Kalverweide' Bij ‘Caprera' denken we meteen aan het Openluchttheater, dat dit jaar zijn 70-jarige jubileum viert. Paulanha van den Berg schrijft over verleden, heden en toekomst van dit erfgoed. Simon de Heer is genoegzaam bekend in onze omgeving; in dit nummer kunt u lezen waar hij woonde. Maar wie heeft hier ooit gehoord van de Belgische kunstschilder Franz Courtens, in zijn tijd een internationaal bekende en bewonderde meester? Toch heeft hij niet alleen in onze gemeente gewerkt, maar er ook enkele jaren gewoond, aan de Bekslaan in Vogelenzang. Martin Bunnik breekt een lans voor zijn vrijwel vergeten, maar fascinerende oeuvre. De redactie Paulanha van den Berg - Diamant, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Als u geïnteresseerd bent om lid te worden van de commissie ‘Donateurs- en Fondsenwerving' of ideeën heeft voor een goede aanpak, wordt u van harte uitgenodigd contact op te nemen met Ramon Frankfort op telefoonnummer 06-12920677 of via e-mail adres: ramonfrankfort@onsbloemendaal.nl Ook over de andere dorpskernen hebben wij wat te bieden in dit zomerse mengelnummer. Overveen komt aan bod in een artikel over het ook al jubilerende bouwbedrijf Rijnierse, en in de derde en laatste aflevering over Villa Cora. Alle huisartsen van Aerdenhout passeren de revue in het overzicht van één van hen, Ed Kenter. De kunstschilder Franz Courtens kwam uit België maar woonde en werkte aan het einde van de negentiende eeuw in Vogelenzang. Hij was een ‘buitenschilder’ en het landschap fungeerde als zijn atelier. Zo schuimde hij de hele omgeving af op zoek naar taferelen die hij op zijn doek kon vastleggen. Vooral de bossen en de duinen bij Vogelenzang en Overveen inspireerden hem. Zijn scheppingsdrang zorgde voor een aanzienlijk oeuvre: meer dan duizend schilderijen raakten verspreid over de hele wereld. Veel van zijn werk werd in Nederland geschilderd, waarvan een groot deel in de gemeente Bloemendaal. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 La pluie d'or Br i- -■» "W r O'A JjA.jP - V- x." .6 V -o. V. ’V'.m’

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 3