I F m ïpVï I 8 Na het melken - Vogelenzang, 1898 Herfst in het park van Elswoud. (1912); Tussen de bomen door zien we de achterzijde van het poortgebouw www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 nr. 2 zomer 2018 werken zijn niet getraceerd door gebrek aan aanknopingspunten. Soms staat op de achterzijde van het schilderij een aanwijzing. Bij één van zijn mooiste werken, La Pluied'Or, in bezit van het Szépmüvészeti Müzeum te Budapest, is naar aanleiding van dit artikel de locatie vastgesteld. Op het schilderij zien we de bomen langs de zichtlaan van Huis te Vogelenzang waarvan de goudkleurige bladeren als regen naar beneden dwarrelen. Franz Courtens schilderde ook in Woestduin dat toen nog in bezit was van Volkert Barnaart. Naar aanleiding van de aanleg van een renbaan in het parkbos van Woestduin schreef het Haarlems Dagblad op 22 november 1900: ‘Jammer van dit schone buiten maar gelukkig heeft de kunstschilder Franz Courtens de mooiste plekjes op doek vereeuwigd'. Waar de schilderijen nu zijn, weten we helaas niet. Het beviel de kunstschilder zo goed in Vogelenzang dat hij in 1890 een stuk grond kocht van August Eduard Barnaart aan de Bekslaan, op nog geen honderd meter van het station Vogelenzang. Daar liet hij een villa bouwen waarheen het gezin in oktober 1892 verhuisde. Dit huis kreeg zijn lijfspreuk als naam: Rust Roest. De nieuwe woning was groot en rijkelijk gedecoreerd zoals we kunnen lezen in de verkoopadvertentie. Voor de trappen naar de voordeur stond een beeldengroep van een leeuwin met welpen. Het pand kreeg al snel de bijnaam: Courtens Castle. Erg comfortabel was het huis niet; in de winter was het niet warm te stoken. Franz Courtens schilderde uitsluitend buiten. Hij liet een stal en koetsierswoning bouwen voor zijn paard en wagen waarop hij zijn gereedschap en natte schilderstukken naar huis bracht. Met zijn ‘rollend' atelier waggelde hij ook regelmatig naar het parkbos van Elswout en naar Zandvoort, waar hij vooral bomschuiten (vissersschepen) en de vissers op het strand schilderde. Daarnaast was het station Vogelenzang een uitstekende uitvalsbasis om in steden zoals Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Leiden, Den Haag en Dordrecht stadsgezichten te schilderen. Na een verblijf van ongeveer zes jaar bood de kunstschilder zijn villa te koop aan. Twee jaar later kocht de heer Noëls van Wageningen het huis en hij betaalde in aandelen ter waarde van 22.500 gulden. De naam van het huis veranderde de koper in Leeuwenburg, naar de leeuwengroep voor het huis. In 1901 werd Noëls echter in zijn woning gearresteerd op verdenking van financiële Huis Rust Roest met de familie Courtens, Franz is de tweede van rechts, zijn vrouw Maria staat links Snel overwon Franz Courtens deze financiële tegenslag zoals blijkt uit zijn enorme artistieke productie. De nieuwe eigenaar van de villa, Vas Visser, veranderde de naam weer in Rust Roest. De villa, die als zomerverblijf gebouwd werd, bleef oncomfortabel en werd tenslotte in 1937 afgebroken. Na de verkoop van Rust Roest leidde Franz Courtens een ongeregeld bestaan. Hij huurde een huis voor slechts een korte periode dan weer hier en dan weer daar in België en Nederland. Zo werkte hij in 1912 weer in Elswout en in 1921 in Vogelenzang. Elswout Gustave Vanzype die in 1907 samen met Franz Courtens Nederland bezocht, schreef in zijn boek: ‘Toen ik hem vroeg om me de plaatsen te laten zien waar hij het meest geschilderd had, sprak hij onmiddellijk over het park Elswout.' ‘Overal heerst daar een indruk van mysterie, van vage verwachting in deze achtergelaten en toch verzorgde omgeving waar niemand komt.' (Na het overlijden van Willem Borski in 1884 was de bouw van het huis stilgevallen). Hier schilderde hij de majestueuze bomen langs de wateren in het bospark. De Maasbode malversaties. De uitgegeven aandelen bleken niets meer waard te zijn. Nadat hij zijn huis Rust Roest te koop had gezet, huurde hij regelmatig een villa aan de kust. Blijkbaar wilde hij meer in de nabijheid wonen van zijn favoriete onderwerpen. In 1896 verbleef de kunstschilder in Noordwijk aan Zee. Hij kocht in dat jaar een stukje gemeentegrond vermoedelijk voor zijn mobiele atelier. In 1904 huurde hij een villa aan de Boulevard de Fauvage in Zandvoort en in 1912 bezocht hij weer Noordwijk. Ook verbleef hij een periode in Katwijk. De bedrijvigheid bij de bomschuiten op het strand van Katwijk trok schilders uit binnen- en buitenland aan. Ook Franz Courtens heeft hier bomschuiten geschilderd waaronder die van reder D. Zwanenburg. Een prachtig schilderij dat hij daar schilderde was Zondagnamiddag in Katwijk. We zien de vissers met hun vrouwen wandelen over het strand ten noorden van de Andreaskerk. Rechts zien we de bomschuiten gereedliggen om de volgende ochtend naar zee te vertrekken. Het is wazig en raadselachtig geschilderd en de gebruikte tonen zijn donker. schreef dat Franz Courtens in staat was de bossen in de zomer en herfst weer te geven als ‘ware symfonieën van groen en geel.' v 1 i I

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 5