Artsen van weleer in Aerdenhout deze artsen praktiseerden was Aerdenhout nog nauwelijks bewoond. Wie kent nog de vroegere huisartsen in Bloemendaal? Velen zijn in de vergetelheid geraakt. Een enkele naam klinkt nog door in een laan of een school, zoals de Doctor Dirk Bakkerlaan en de Bornwaterschool. Toen E Dokter Kenter in zijn praktijk Ed Kenter loemenheuvel, waar sinds 1966 het gemeentehuis van Bloemendaal is gevestigd, kent een rijke historie. Het vormt door de ruimtelijke opzet een bijzondere kraal aan de rijgdraad van buitenplaatsen in de binnenduinrand van Bloemendaal. Uitgangspunt in de Structuurvisie van de gemeente Bloemendaal is dat cultuurhistorisch waardevolle buitens en landgoederen in stand moeten worden gehouden. Sloop begin 1965 De sloop startte op 4 januari 1965 en er verrees een nieuw gebouw dat na vijftig jaar verouderd was. In 2015 kwam er een nieuw gemeentehuis tot stand, waarbij de voorzijde van het oude gebouw wordt gehandhaafd. De nieuwbouw naar ontwerp van architectenbureau Rudy Uytenhaak en NEXT Architects is compact met respect voor de landschappelijke en architectonische kenmerken van de voormalige buitenplaats Bloemenheuvel. Landschapsarchitect ir. Peter de Ruyter wordt gevraagd te adviseren over de inrichting van de buitenruimte. Om de benaming Bloemenheuvel eer aan te doen worden, net als in het verleden, in de directe omgeving van het hoofdgebouw enkele groepen bloeiende heesters en duizenden stinsenplanten toegevoegd. Kortom de locatie Literatuur 'Structuurvisie Gemeente Bloemendaal'(27 januari 2011); H.M. Bakker, Herinneringen 1946-1978 (Uitgave Gemeente Bloemendaal); Peter de Ruyter, Landschapsvisie Gemeentehuis Bloemendaal W. Post, G.J. van Setten en H. Scheffer, Bloemenheuvel. Een nieuw gemeentehuis voor Bloemendaal. 'Van Rechthuys tot gemeentehuis' Bloemendaal 2015). Bloemenheuvel kent een rijke historie en is landschappelijk uniek. Planvorming, besluitvorming, bouw en oplevering van het nieuwe gemeentehuis werden gerealiseerd binnen een periode van tien jaar. Locatie voor gemeentehuis Al in de achttiende eeuw was op Bloemenheuvel een droogberg of bleekheuvel. Eigenaar en kleerbleker J. Roelofs verkocht het terrein in 1820 aan Amsterdammer mr. jhr Willem Otto Berg die er de vorstelijke buitenplaats Bloemenheuvel, de witte buitenplaats, in late Empire-stijl ontwikkelde. Voor het ontwerp van de woning tekende J. D. Zocher jr. die ook het plan voor de omliggende gronden voor zijn rekening nam. De gemeente Bloemendaal heeft een lange weg afgelegd bij het vinden van een geschikte locatie voor een gemeentehuis. Aanvankelijk, in 1846, lag het aan de Korte Zijlweg in Overveen. In 1933 trok de gemeente naar de villa 'De Nagtegaal' eveneens in Overveen. Daarvóór had de gemeenteraad op 16 juni 1932 een aanbod van mevrouw Olga van der Vliet, echtgenote van de Zwitserse vogelkenner Adolphe Burdet en nazaat van de steenrijke Borski, afgeslagen om haar villa Bloemenheuvel te kopen onder de voorwaarde dat de gemeente op die plaats haar raadhuis zou vestigen. In 1950 deed haar zoon, ir. Willem Burdet, een nieuwe poging de buitenplaats inclusief overtuin voor 110.000,- gulden aan de gemeente te verkopen. Daar stemde de gemeenteraad op 21 september 1950 wel mee in. Op 30 november 1964 werd de rijksgoedkeuring voor de sloop van het rijksmonument Bloemenheuvel wegens ernstige bouwvalligheid ontvangen. De vondst van een put Vlak nadat het nieuwe gemeentehuis bouwkundig is opgeleverd en begonnen wordt aan het inrichten van de buitenruimte, wordt een verrassende vondst gedaan. Bij het egaliseren van de zuidhelling om de toegang tot de publieksruimte aan te leggen, wordt onverwacht gestoten op een oud fundament. Bij nadere beschouwing blijkt het een gemetselde waterput te zijn. Er ontstaat discussie over de functie ervan, uit welke tijd de put dateert, hoe waardevol de put uit archeologisch oogpunt is, of de put behouden moet worden en zo ja hoe. De aannemer toont moed om af te dalen in de circa tien meter diepe put. Daarbij wordt ontdekt dat onder in de put een dwarsverbinding aanwezig is die naar het noorden loopt. Ook ziet men dat daar ooit een pompmechanisme in heeft gezeten. Ingewonnen archeologisch advies bij Theo Nieuwenhuizen leert dat het niet om een heel bijzondere vondst gaat. Het wordt ook niet aannemelijk geacht dat de put in verbinding heeft gestaan met de vijver in de overtuin. Wel, dat de put vermoedelijk omstreeks 1820 moet zijn aangelegd bij de bouw van het oorspronkelijke Bloemenheuvel om de bewoners van schoon en fris duinwater te voorzien. Een nieuw putdeksel Het college van burgemeester en wethouders besloot daarop de put niet te dempen, maar het verhaal van de put uit oogpunt van cultureel erfgoed door te vertellen. Aan de Haarlemse industrieel vormgever Arjan Karssen is opdracht voor ontwerp gegeven. Op de put is een extra bakstenen ring gemetseld met daarop een stalenring waarin een speciaal ontworpen putdeksel is geplaatst die de historische betekenis van de put beschrijft. Als datum staat vermeld anno 1850, hetgeen bij nader inzien beter 1820 had kunnen zijn. De put is zelfs 'snachts verlicht en via een kijkgat kan een glimp van de diepte worden verkregen. Tot het laatste moment is er alles aan gedaan recht te doen aan de cultuurhistorie en landschappelijke waarde van Bloemenheuvel. B C D L N www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 2 zomer 2018 B www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2018 13 F T E

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 7