Behalve patiënten nam de herdershond ook geregeld plaats in de wachtkamer www.onsbloemendaal.nl 14 nr. 2 zomer 2018 De eerste huisarts Dokter Th. Joekes was in 1910 de eerste arts die neerstreek in Aerdenhout. Hij vestigde zich in villa ‘Uthem' aan de van Lennepweg 4. In 1915 verhuisde hij naar de Schulpweg 8. In die tijd was men meer dan alleen huisarts. Artsen waren na hun artsexamen bevoegd tot het uitoefenen van genees-, heel- en verloskunde in zijn volle breedte. Men trok kiezen, deed bevallingen en zuigelingenzorg, was schoolarts en assisteerde chirurgen in de ziekenhuizen. Men verwees niet snel naar een specialist. Soms namen huisartsen hun eigen patiënten zelf op in het ziekenhuis en behandelden hen ook daar. Huisartsen omschreven zich in die tijd als geneesheer of arts. Het waren bijna uitsluitend mannen. In 1900 waren er, inclusief Aletta Jacobs, slechts dertien vrouwelijke artsen in Nederland. Dokter Lens en Dippel In 1915 deed Joekes zijn praktijk aan de Schulpweg over aan dokter P.K.Th. Lens, die verhuisde naar Aerdenhoutsduinweg 8 (later gewijzigd in nr. 22). Lens was een moderne dokter. Hij liet zich niet per koets vervoeren maar bestuurde een automobiel. Dat was ook in die tijd niet zonder gevaar. Op 4 oktober 1924 botste een tram op de Heemsteedse Dreef tegen het vehikel van deze dokter erdenhout was het andere ‘hout' (bosgebied) dan de Haarlemmerhout en ontwikkelde zich pas als woongebied na de aanleg van de tramlijn tussen Amsterdam en Zandvoort in 1899. Vanaf die tijd lieten rijke Amsterdammers langs de tramlijn villa's bouwen voor hun gezinnen, om de stank en de drukte van de grote stad te ontvluchten, op zoek naar gezonde lucht. Dokter Reurink Dokter J. Reurink nam zijn praktijk over. Hij was erg charmant en had de bijnaam Clark Gable. Hij ondervond in zijn leven veel ups and downs. Eerst de ontruiming in 1942 van Zandvoort en Bentveld, dat door de Duitse bezetter als Sperrgebiet werd aangewezen, als onderdeel van de Atlantikwall. Daardoor liep zijn patiëntenbestand terug. Later bood Reurink gewonde verzetsstrijders medische hulp. Op 16 maart 1945 verscheen een contingent van de ‘Grüne Polizei' bij zijn huis. De zijwand van het huis werd beschoten om hem te intimideren. Dankzij moedig optreden van zijn vrouw werd hij niet gevonden, hij zat op dat moment met onderduikers verscholen in een kruipruimte op zolder. Zijn vrouw werd gearresteerd en Reurink moest nu zelf onderduiken. In juli 1945 werd Reurink opgeroepen voor militaire dienst in Indonesië. Door zijn afwezigheid liep het aantal patiënten opnieuw terug. Toen hij vervolgens enige jaren later van zijn vrouw scheidde en een veel jongere vrouw hertrouwde, zorgde Dokter Kenter De praktijk van Reurink werd in mei 1976 door dokter E.G.H. Kenter overgenomen. Kenter kreeg landelijke bekendheid door zijn openheid over euthanasie en zijn eigen euthanasiepraktijken. In december 2003 gingen collega Burlage en Kenter over naar een nieuw gezamenlijke praktijkgebouw, genaamd ‘De Hoge HOED', (Huisartsen Onder Een Dak) aan de Zandvoorterweg 71 A, opgezet boven het voormalige politiebureau. Zijn praktijk werd in 2009 overgenomen door dokter M.C.E.J. Bakker en dokter S.E. Pattiselanno. In 1990 werden in en om de praktijk van dokter Kenter aan de Aerdenhoutsduinweg filmopnames gemaakt voor de TV-serie De Brug. Een serie over een Brabants dorp waar, aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog, een brug zou worden gebouwd. Het interieur van de praktijk was door zijn vooroorlogse uitstraling zeer geschikt als decor Dokter Bartels In de periode voor de Tweede Wereldoorlog streken nog enkele andere artsen neer in Aerdenhout. In 1927 verschenen in het Haarlems Dagblad annonces van dokter H.F. Bartels. Hij praktiseerde aan de Zandvoorterweg 15 later nr. 4. Van 1909 tot 1918 was hij officier van gezondheid in het Nederlands-Indisch leger en tot 1927 civiel geneesheer te Pati op Java. Hij was ook politiek actief. In 1931 stond hij op de kandidatenlijst van de Liberale Staatspartij voor de gemeenteraadsverkiezingen. Later schoof hij verder dat voor een grote leegloop van zijn praktijk. Doordat hij een deskundig en betrokken arts was, wist hij zich, ondanks al deze tegenslagen, te handhaven. naar rechts. Op 23 januari 1939 stond in het dagblad een reportage van de crematie van Mr. W. Vos, uit Aerdenhout, leider van de Raad van Discipline van de NSB. Enige honderden leden van de NSB liepen mee in de rouwstoet met de algemeen leider Anton Mussert voorop en in zijn gevolg dokter Bartels. Op 2 juli 1940 vermeldde Haarlems Dagblad dat Bartels sprak bij het graf van de groepsleider van de NSB-groep Aerdenhout. In 1943 trok hij weg naar Haarlem en vervolgens naar Hilversum, waar hij werd benoemd tot directeur van de G.G.D. In februari 1944 overleed hij na een kort ziekbed. Nieuwe praktijken na de oorlog Kort na de tweede wereldoorlog vestigden zich drie huisartsen in Aerdenhout. Het moet voor hen een financieel moeilijke tijd geweest zijn. Een gemiddelde praktijk bestond destijds uit ongeveer 2500 patiënten. Aerdenhout telde in 1950 maar tweeduizend inwoners en dus vijf zittende huisartsen. De Aerdenhoutse huisartsen moesten buiten hun gebied op zoek naar patiënten. Omgekeerd werden patiënten in Aerdenhout ook bediend door artsen uit Bloemendaal, Heemstede, Haarlem en Zandvoort. In die tijd was er sprake van broodnijd en men was bang dat patiënten na hervatting Dokter Kroon In 1936 startte dokter C. Kroon een nieuwe praktijk aan de Westerlaan 12 (thans Burg. Den Texlaan). Op zijn initiatief en dat van ritmeester Pahud de Mortanges werd in juli 1940 het landhuis Kareol in gebruik genomen door het Rode Kruis als herstellingsoord voor militairen die gewond waren geraakt tijdens de meidagen. Hiervan zijn nog filmfragmenten te zien op het Polygoonjournaal. Hij praktiseerde tot 1960. toen hij nog juist voor de tram langs wilde rijden. Door op het laatste nippertje uit zijn auto te springen, raakte hij niet gewond. Twee jaar later deed Lens zijn praktijk over aan dokter W.H. Dippel. Van deze dokter was bekend dat hij stug was in de omgang en behoorlijk kon vloeken. Ook hij kreeg een ernstig verkeersongeluk, maar deze keer met noodlottige afloop. Op 31 maart 1942 raakte hij met zijn motorfiets onder de tram, waarbij hij werd onthoofd. Heel Aerdenhout was geschokt. Wilde geruchten deden de ronde. Was dit wel een ongeluk of was het zelfmoord? Op de uitvaart zei zijn voorganger Lens dat dokter Dippel wat stroef leek, maar door zijn uitnemende eigenschappen alle harten had gewonnen. Dokter Dippel A

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 8