www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 2 zomer 2018 OPENLUCHTTHEATER WANDELPARK Paulanha van den Berg-Diamant Tussen de duinen Bronnen: Zetten L. van, Geschiedenis van Aerdenhout; Ons Bloemendaal 1997 nr.2 8-10. Interview met H.D.G.A. Immink huisarts te Overveen. Ons Bloemendaal 2000 nr 1 J. Reurink, mijn voorganger. Persoonlijke gesprekken, mei 1976. Dokter J. Tjakkes nam afscheid van patiënten. Bericht Haarlems Dagblad 23.12.1960. Informatie via mail van W.A. Mellema, zoon woonachtig in Canada, 15 januari 2018. Informatie via mail van Michaëla Ulrici, dochter, 28 januari 2018. Gesprekken met K.J. Burlage, collega huisarts, december 2017. van de praktijk bleven plakken bij de waarnemer in de buurt. In 1948 opende dokter J. Tjakkes zijn praktijk aan de Nic. Beetslaan 6. In december 1960 vertrok hij naar een nieuwe praktijk in Bennekom. Zijn patiëntenbestand werd overgenomen door Reurink en Ulrici. In 1956 vestigde zich dokter P. Koolhoven in huize ‘De Popelhof ‘aan de Bentveldsweg 101. Na 1960 ontbreekt zijn naam in de waarnemingsberichten. en wachtkamer op de eerste verdieping, waar ook privévertrekken waren. Behalve patiënten nam de herdershond geregeld plaats in de wachtkamer. Veel vrije tijd was er niet. Artsen waren alleen op zondag vrij, als zij tenminste geen dienst hadden. Voor patiënten die overdag niet konden komen, hield hij ‘s avonds en op zaterdagochtend spreekuur en elke zaterdag bezocht hij zijn patiënten in het ziekenhuis. Bij visites mochten de kinderen en de hond in de auto mee. Mevrouw Ulrici was de steun en toeverlaat van haar man. Beiden voelden zich verantwoordelijk voor de mensen in hun praktijk. Mevrouw Ulrici ging soms letterlijk met pannetjes eten langs bij mensen die dat nodig hadden. Gedurende een aantal jaren nodigde zij op tweede kerstdag alleenstaanden uit. Dan zat de hele tafel vol en moesten de kinderen bedienen. Ulrici was een Bourgondische levensgenieter. Hij was l ook voorzitter van de ‘Haarlemsche Tooneel Club' en was als arts verbonden aan de sportopleiding CIOS in Overveen. Eens zocht Ulrici een wanbetaler thuis op. Tijdens hun gesprek kwamen zij uit in de wijnkelder. Daar zag Ulrici een dure Chateau d'Yquem wijn. Hij trok deze uit het wijnrek en zei:"Bij deze heeft u mijn rekening betaald." Ulrici is in het harnas gestorven. Op 8 januari 1991 overleed hij acuut tijdens een visite bij een van zijn patiënten. Hij werd opgevolgd door dokter K.J. Burlage, die evenals Mellema had gediend bij de Koninklijke marine. Hij praktiseerde aanvankelijk enige jaren aan de Burgemeester den Texlaan 27. In december 2003 ging hij met Kenter samen over naar de HOED. In april 2018 wordt Burlage opgevolgd door dokter M.I. van der Meij. Dokter Ulrici Een nieuwe dynastie Met de nieuwe praktijk van dokter Dekker kwam er een nieuwe dynastie tot stand. Hij vestigde zich in november 1951 aan de Asterlaan16. Een jaar later neemt dokter A.W. Mellema zijn praktijk over. Hij voer daarvoor als chefarts op het Nederlandse hospitaalschip de ‘Op ten Noort'. Op weg naar Soerabaja werd het schip op 21 februari 1942 door Japanse vliegtuigen gebombardeerd ondanks de grote rode kruizen op de schoorsteen en de scheepswand. Drie leden van de medische staf werden dodelijk getroffen r Mellema overleefde en werd na de oorlog oprichtend eerste commandant en geneesheer-directeur van het Marine Hospitaal in Overveen. Hij verhuisde naar de Spiegelenburghlaan 20. In 1956 trok hij naar Rotterdam, waar hij hoofd van de Rode Kruis Bloedtransfusiedienst werd en de Rotterdamse Bloedbank oprichtte. Hij overleed op 92-jarige leeftijd. Zijn praktijk werd overgenomen door dokter W.E. Ulrici. Zoals de meeste huisartsen in die tijd, had hij een solopraktijk aan huis, met zijn spreekkamer en het bos ligt het Openluchttheater en Wandelpark Caprera. Hier vinden iedere zomer muziek-, cabaret-, dans-, opera-, theater en kindervoorstellingen plaats. Dit jaar is dat voor de zeventigste keer. Feest dus! Dit bijzondere theater werd kort na de Tweede Wereldoorlog gebouwd op initiatief van kunstlievende en oranjegezinde Bloemendalers ter gelegenheid van het vijftigjarige regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. CAFRERA HT

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 9