ft www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 3 najaar 2018 nr. 3 najaar 2018 19 Z Hotel 'Duin en Daal', waar in september 1950 de bijeenkomst van de internationale liberale denktank Mont Pélerin plaats vond. Nu is het oude 'Duin en Daal' hotel een ensemble van woningen gelegen bij de Lage Duin en Daalseweg. Ir. H.I. Keus, geschilderd door Carel Willink in 1954. Het portret hangt in Museum MORE te Gorssel. Ir. Keus was niet erg gecharmeerd van het poseren. Om Willink enigszins te sarren trok hij zijn visgraat-pak aan, extra lastig om te schilderen, maar met schitterend resultaat. Ir. H.I. Keus (1889 - 1971), één van de aanjagers van de Mont Pélerin conferentie in Bloemendaal. Hij was 35 jaar lang directeur van het elektrotechnisch bedrijf Heemaf N.V. (later Holec) in Hengelo, één van de grotere industriële concerns toentertijd in Nederland met drieduizend werknemers wereldwijd. Hij slaagde erin Heemaf door de crisis van de jaren dertig en de Tweede Wereldoorlog te leiden door innovatieve producten als de SKA motor en de knijpkat te introduceren. Hij was ook voorzitter van de Twentse fabrikantenvereniging, bestuurslid van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, commissaris bij Shell en actief pleitbezorger voor het vrije ondernemerschap in Nederland. De meeste Nederlandse deelnemers aan de Mont Pélerin conferentie in Bloemendaal waren actief in de Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel. Prof. Mr. A.C. Josephus Jitta (1887 - 1958), voorvechter van de vrije markteconomie, nam deel aan de tweede conferentie in Seelisberg, Zwitserland in 1949 en pleitte daar voor Nederland als locatie voor de derde conferentie. Hij participeerde ook in diverse Mont Pélerin bijeenkomsten sindsdien. Hij was hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer en namens de Vrijzinnig Democratische Bond gemeenteraadslid in Den Haag. Van 1937 tot 1957 was hij hoogleraar staatsrecht aan de TH Delft, waar hij wegens zijn joodse afkomst eind 1940 door de bezetter ontslagen werd. Veel studenten kwamen naar zijn regulier college op 23 november 1940 (een zaterdag!), waar toen alleen een bordje hing dat het college niet door kon gaan. De Delftse student J.B.F. (Frans) van Hasselt, ‘prominent' corpslid, hield toen -impromptu- een vlammende protestrede. Hij is daarvoor opgepakt en omgekomen in Buchenwald. Dit was de directe aanleiding voor de studentenstaking in Delft, die later door studenten in Leiden (na de ‘Cleveringa-rede' op de daarop volgende dinsdag) en ook in Amsterdam en Utrecht is overgenomen. Wirtschaftswunder Ludwig Erhard, voorstander van de sociale markteconomie en de succesvolle minister van het Duitse Wirtschaftswunder, was één der actieve Mont Pélerin leden in de jaren vijftig. Andere vooraanstaande politici, die lid waren, zijn George Schultz en Geoffrey Howe, respectievelijk Amerikaans en Brits minister van Buitenlandse Zaken en Vaclav Klaus, President van Tsjechië. Nederlandse leden waren Mr J.W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken (1952-1956), Prof. Dr. Pieter Hennipman (Universiteit van Amstrdam), Prof. Eduard Bomhoff (Erasmus Universiteit en minister van Volksgezondheid Welzijn en Sport, 2002), PvdA-econoom Prof. Dr. Arnold Heertje (Universiteit van Amsterdam) en ook de liberale politicus Frits Bolkestein. De Society omvat nu ongeveer vijfhonderd leden uit zo'n vijftig landen, grotendeels universitaire wetenschappers aan de faculteiten economie, rechten en geschiedenis, maar ook journalisten, centrale bankiers, ambassadeurs en vertegenwoordigers van het Internationaal Monetair Fonds en de World Bank. Nederlandse participanten Na de eerste twee bijeenkomsten in Zwitserland was Bloemendaal dus de keuze voor het congres van 3 tot 10 September 1950. Aan de eerste bijeenkomst in Zwitserland namen geen Nederlanders deel. Wel bij de tweede in 1949: Dr. Anton de Graaff (Nederlands Economisch Instituut en inwoner van Bloemendaal!) en Prof. Mr. A.C. Josephus Jitta (Technische Hogeschool Delft), waarbij toen de keuze op Bloemendaal viel. Onder de zeven Nederlandse deelnemers in Bloemendaal voor de derde conferentie waren, behalve de twee eerder genoemden, Prof. Dr. G.M. Verrijn Stuart (Rijksuniversiteit Utrecht), Justus Meyer (secretaris van het Comité ter Bestudering van Ordeningsvraagstukken) en Ir H. I. Keus, directeur van elektrotechnisch concern Heemaf N.V en voorman van de Twentse werkgevers. Bijna allen waren ook actief in de Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel, waarvan De Graaff secretaris-penningmeester was. Justus Meyer gaf een referaat over 'The Function of Reason in Liberalism and Socialism'. Ir Keus hield een lezing over 'Population Increase Forces to Liberalization: The only Chance'. Krantenverslagen Dagblad Trouw, het Algemeen Handelsblad en ook de NeueZürcherZeitung rapporteerden over de conferentie. Reeds toen vestigden de nu nog bekende economen als Von Mises en Haberler op de conferentie de aandacht op nog steeds actuele problemen rond Europese integratie en de harmonisatie van monetair en fiscaal beleid. Sprekers op de conferentie betoogden - ook nu zeer actueel - ‘dat monetaire expansie slechts op korte termijn positief werkt, doch op lange termijn een averechts effect heeft'. Op zondagavond vond een afsluitend diner plaats in het Amstelhotel in Amsterdam, waarbij ook bestuursleden van de Vereniging voor Staathuishoudkunde aanwezig waren. Prof. Harry Gideonse, hoogleraar aan de University of Chicago, geboren in Rotterdam en gestudeerd aan Columbia University in New York City hield de afsluitende geestige toespraak in zijn moederstaal, ‘die hij nog niet verleerd was' Mont Pélerin in 2018 De Mont Pélerin Society is in 2018 nog zeer actief. De komende conferentie heeft als onderwerp 'Competition, Discovery and the Pursuit of Happiness' en vindt plaats begin oktober 2018 op de Canarische eilanden. Entrepreneurship, Bitcoins, Cultural Matters and Development Economics staan ook op het programma. Net als in 1950 duurt de conferentie een week met de woensdag als ‘vrije' dag. In 1950 was dat een wandeling in de Kennemer Duinen, nu een bezoek aan Las Palmas, kerken, musea of een boottocht naar één der eilanden. JL1 11'I iU<

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 10