Benjamin Britten en Francis Poulenc traden op bij Muzenforum Zeventig jaar concerten in Bloemendaal Veel grotehuizenbezitters lieten musici optreden, eerst tegen betaling, later in natura, van aardappelen tot Tart pour lard’ www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 23 Mr. John W. de Jong Schouwenburg Concert door het het Ferschtman Strijktrio in de Burgerzaal van het gemeentehuis van Bloemendaal (26 oktober 2008) Willem Veenhoven n vroeger eeuwen beluisterden de kunstlievende bewoners van buitenhuizen vooral concerten, toneel en opera in de winter in Amsterdam. Met meer bewoners kwam eind negentiende eeuw ook Haarlem in beeld en later Bloemendaal. De eerste openbare optredens vonden plaats in de nieuw ontstane hotels ‘Duin en Daal' en ‘Hartenlust'. geven?' Het concert kwam er, eerst in Amsterdam en vervolgens op 10 maart 1950 in Overveen. Een recensent van Vrij Nederland schreef over de nogal paradoxale toegift, Tristesse van Gabriel Fauré: ‘Een ogenblik dat zo subliem wordt dat het onze zintuigen lijkt te vertienvoudigen.' Beroemde componisten en musici Er waren ook andere binnen- en buitenlandse grootheden die in het Concertgebouw in Amsterdam ‘Domi (cilie)' kozen en ook bij Muzenforum. In de jaren 1946 en1947 traden sopraan Jo Vincent een historisch zangrecital door het befaamde duo Peter Pears en componist/pianist en begeleider Benjamin Britten. Natuurlijk met Engelse liederen - van Dowland tot Britten - en met tal van toegiften voor een uitzinnig enthousiast publiek. Op 12 maart 1949 was de bariton Pierre Barnac met zijn pianist/componist Francis Poulenc in Domi te beluisteren. Twee jaar tevoren waren Parijs en heb daar geconcerteerd met de zangeres Noëmie Perugia. Ze zong er liederen van mij. Nu wil ik je vragen: bestaat de kunstkring in Bloemendaal 'L'art pour lard' In de Tweede Wereldoorlog mochten alleen leden van de Duitsgezinde Kultuurkamer concerten en voorstellingen voor een groter publiek verzorgen. Het ontvangen van meer dan twintig mensen moest daarom in het geheim bij iemand thuis gebeuren. De juiste aanduiding voor deze bijeenkomsten is clandestiene huisconcerten, want de term illegaal doet de Duitsers te veel eer aan. Veel bezitters van grote huizen in Bloemendaal en Aerdenhout lieten musici optreden, eerst tegen betaling, later in natura, van aardappelen tot ‘l'art pour lard' Maar het kon ook anders, want op 18 juli 1942 vond een concert plaats in het Bloemendaalse Bos, in de open lucht. De meest bekende deelnemer aan de huisconcerten was het Hongaars Strijkkwartet. Hierover is al veel geschreven, onder andere in de rubriek Historie op de nog en voel je er voor haar en mij een avond te website van Muzenforum en in Ons Bloemendaal. Een veelzijdig man De grote initiatiefnemer voor de concerten in de oorlogsjaren was de Aerdenhoutse verzekeringsdirecteur en muziekliefhebber Mr. John W. de Jong Schouwenburg. Hij zorgde er ook voor dat de concerten meteen na 1945 een vervolg kregen. Hij richtte de Kunstkring op die een variëteit aan optredens verzorgde in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad in Overveen. Belangrijk was dat hij ook de naam voor kunstmanifestaties bedacht: Muzenforum, de klinkende variant van Museum (pouoEiov). John de Jong Schouwenburg was een veelzijdig man. en actrice Charlotte Köhler op. Een jaar later was er Hij was bestuursvoorzitter van het Amsterdamse Concertgebouw en speelde zelf cello en piano. Hij had onder meer pianoles gehad van de bekende componiste Henriëtte Bosmans, die ook bereid was te komen optreden in Overveen. In augustus 1949 schrijft Henriëtte aan ‘Lieve Nancy en John': ‘Ik hoop dat alles goed gaat bij jullie en dat je een prettige vakantietijd hebt. Ik kom zojuist uit Het waren er negen, de Muzen, dochters van de onuitputtelijke Zeus, zusters van Apollo. Ze woonden beurtelings op de Olympus en de Parnassus vanwaar zij hun kunsten over de wereld strooiden. Men zegt dat ze soms ook neerstrijken op het Kopje hoog boven het duindorp Bloemendaal. '•^22 j www.onsbloemWJIEsi'. nr. 3 najaar f2018' I j J u

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 12