De Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging Trefpunt van bekende natuurfotografen fill 3 i Inge de Wilde Met dank aan Jochem van Eeghen www.onsbloemendaal.nl 24 nr. 3 najaar 2018 Gebouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen Tot de vele clubjes en verenigingen uit het begin van de twintigste eeuw behoort de Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging (BAFV) opgericht in 1908 en een van de eerste fotoclubs in ons land. Niet verwonderlijk dat Bloemendaal zo voorop liep. Immers, ‘het mooie landschap brengt menigeen tot beoefening der fotokunst, zoals het Bloemendaalsch Weekblad kort na de oprichting schreef. ze waarschijnlijk ook al in Haarlem en Bloemendaal geweest. Op het programma stonden Franse liederen, vooral van de grote begeleider zelf. Het Hongaars Strijkkwartet verzorgde twee optredens, voor de laatste keer in 1953. Het betekende het afscheid van deze aan Bloemendaal toegewijde musici die naar Amerika vertrokken. Een Beethoven-avond werd besloten met het laatste kwartet in F, Der schwer gefasste Entschluss, zonder toegift. In latere jaren kwamen ze tweemaal terug op tournee. Voordrachten en film in de Kunstkring De Kunstkring Muzenforum verzorgde meer dan klassieke muziek. Er werd een bont palet aan lezingen, voordrachten, toneel en film geboden, van Godfried Bomans tot het Salzburger Marionetten Theater. Na de oorlog zijn allerlei initiatieven op artistiek gebied genomen. Ook de stichting ‘Kunst in de Kamer' is voortgekomen uit clandestiene huisconcerten in de oorlog. En op initiatief van Bloemendaler Cees de Jong en met financiële steun van honderd dorpsgenoten werd in 1946 het openluchttheater Caprera gebouwd in de duinen bij Aelbertsberg. Muzenforum en Caprera, twee aparte stichtingen Muzenforum en Caprera waren lange tijd kunstkringen zonder formele structuur, die functioneerden in opdracht van de gemeente Bloemendaal. Ze mochten van de gemeentelijke faciliteiten gebruik maken en kregen ook financiële steun. Tot 1990 hadden ze een gezamenlijk bestuur. Geleidelijk waren de toeschouwersstromen en het pop-aandeel bij de voorstellingen in Caprera zo toegenomen, dat Muzenforum in de verdrukking bleek te komen. Het leidde er toe dat Caprera en Muzenforum in 1990 aparte stichtingen werden. Ze gingen elk hun eigen weg in buiten- en binnenwereld. Muzenforum zou zich toeleggen op alleen concerten van kamermuziek. Van Domi naar de Burgerzaal Een echte concertzaal heeft Muzenforum nooit gehad, net zo min als een eigen vleugel. De uitvoeringen vonden eerst plaats in gebouw Domi, dat in de begintijd ruim honderd leden-toehoorders meestal wel plaats kon bieden. In de jaren 1954 en 1955 werd uitgeweken naar de Aula van het Kennemer Lyceum. In 1966 was het huis Bloemenheuvel in Overveen verbouwd tot een gemeentehuis met een flinke en decoratieve burgerzaal, waarin concerten konden worden gegeven voor maximaal driehonderd toehoorders. De gemeente kocht met steun van Muzenforum een goede Bechstein vleugel. Winteravond bij 'Welgelegen', foto gemaakt door Ignatius Bispinck uit het fotoalbum van de 'Bloemendaalsche Amateur- Fotografen Vereeniging' dat door het bestuur op 2 januari 1919 aan de heer F.J. van Baars werd aangeboden. Jaap van Zweden, Jaap Prinsen en Alwin Bar In de loop van haar zeventigjarig bestaan traden vrijwel alle Nederlandse bekende musici bij Muzenforum op. En meestal was er enkele malen per jaar een buitenlands gezelschap te beluisteren. Een hoogtepunt was op 29 april 1984 het concert van het trio bestaande uit violist Jaap van Zweden, hoornist Jaap Prinsen en Alwin Bar aan de vleugel. Tijdens de drastische verbouwing van het gemeentehuis in de jaren 2013-2015 deed de inmiddels nieuwe aula van het Kennemer Lyceum weer dienst als vervangende concertzaal. De nieuwe burgerzaal is met tweehonderd zitplaatsen kleiner dan de vorige. De akoestiek is na het opdrogen van de nieuwbouw tot leven gekomen en niet zo droog meer. Het programma biedt nog steeds een keur aan musici uit binnen- en buitenland, die nog net zo enthousiast, veelbelovend en bekend zijn als in vroeger tijden. Literatuur Paul van Spiegel, Historie van Muzenforum, www.muzenforum.nl, 2018 Willem Veenhoven, ‘Van hongerwinter tot koffieconcert', in: Ons Bloemendaal (2006) 3. Piet Wackie Eysten, Met Stravinsky aan zee. Het gastenboek van Jan Tadema (Gibbon Uitgeefagentschap Amsterdam 2014) FlftÏH

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 13