‘Vriendschap en saamhorigheid’ Probusclubs in Kennemerland Probus betekent ‘voortreffelijk,7 maar wij blijven bescheiden 29 28 Hittjo Kruyswijk Tijdgebrek Hittjo Kruyswijk schrijft over de achtergrond en het reilen de clubs. en zeilen van De Probusclub is een betrekkelijk nieuw fenomeen in verenigingsland. Het idee komt uit Engeland en de eerste Probusclub in Nederland dateert uit 1977. Vanaf 1982 zijn ook in Kennemerland veel heren (en iets minder dames) lid van een van de inmiddels twaalf clubs. Probuslid www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 V www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 riendschap en saamhorigheid', dat is de officiële doelstelling van de Probusclubs. Dat klinkt op het eerste gehoor een beetje klef, maar vergis je niet, de leden, die allen 55 jaar en ouder zijn, voelen die verbondenheid wel degelijk en steunen elkaar, ook als de ouderdom zich laat voelen. De naam Probus is een samentrekking van twee afkortingen: Professionals) en Bus(inessmen, inmiddels ook businesswomen). Het Latijnse 'probus' betekent: voortreffelijk, maar wij blijven bescheiden. De Romeinse keizer Probus (276-282), zijn gelijknamige neef de patriarch van Constantinopel, de heiligen Probus uit Silicië en Cornwall en het eveneens gelijknamige dorp aldaar hebben dan ook niets met de naamgeving te maken. ‘Post-actieven’ De eerste Probusclub werd in 1965 opgericht in Engeland en de oudste in Nederland dateert van 1977 (Delft). Veel clubs zijn ooit ontstaan vanuit de Rotary, en waren bedoeld voor oudere leden. Dit uitgangspunt is intussen verlaten, al is het lidmaatschap nog steeds gericht op zogenoemde 'post-actieven', mensen die hun beroepsleven geheel of grotendeels achter zich hebben gelaten. Op dit moment zijn er meer dan vierhonderd clubs in ons land met in totaal ruim twaalfduizend leden. De meesten zijn bij toetreding 60 a 65 jaar oud, al schuift die leeftijd wel steeds meer op omdat men vaak later met pensioen gaat. Nieuwe leden worden aangenomen op voordracht van een of meer zittende Probusleden. De anderen hebben hierbij een vetorecht. De Clubs zoeken daarbij naar een evenwichtige verdeling naar beroep, interesse en levensbeschouwing. Van alle clubs is driekwart alleen toegankelijk voor heren, bijna een kwart is gemengd en er zijn in het land zo'n twintig damesclubs. De landelijke stichting 'Probus Nederland' fungeert als dienstencentrum en heeft een informatieve website. Voordrachten en vijf- minuten-praatjes In Kennemerland zijn nu twaalf Probusclubs, opgericht tussen 1982 en 2009. Een kleine enquête onder deze twaalf clubs wijst uit dat zij tussen de twintig en dertig leden hebben. Twee clubs kennen ook dames-leden. Bijeenkomsten vinden in de regel plaats in een restaurant. Zeven clubs komen eenmaal per maand bij elkaar voor een lunch met een voordracht door een van de leden. Van vijf clubs zien de leden elkaar twee keer per maand. (Een van deze clubs komt een keer per maand 's avonds bij een van de leden thuis). Bij deze vijf clubs geeft ook eenmaal per maand een lid een voordracht. Bij uitzondering worden voordrachten door sprekers van buiten de club gehouden. Zogenaamde vijf-minuten-praatjes of andere korte toespraken over actuele onderwerpen worden structureel gehouden bij twee en incidenteel bij vier clubs. Alle clubs organiseren een paar keer per jaar een excursie, waaraan meestal ook partners deelnemen, evenals aan het gebruikelijke jaardiner of de nieuwjaarslunch. In 2017 en 2018 ontmoetten de leden van alle Kennemerclubs elkaar kort na Nieuwjaar bij een concert door het Nederlands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Philharmonie. Zeer gewaardeerde bijeenkomsten die hopelijk een traditie worden. Zie ook: http://www.probus-nederland.org Wij heten dan wel post-actief bij Probus, maar wie rond kijkt ziet tot zijn verbazing dat de meeste leden tijd tekort komen. Velen hebben nog jarenlang bezigheden die met hun oude beroep samenhangen en velen zijn met nieuwe bezigheden begonnen zoals verenigings- of bestuurswerk, sportieve activiteiten als golf, regionaal of ander historisch onderzoek, toneel, muziek of zang in georganiseerd verband. Sommigen schrijven boeken over een breed scala aan onderwerpen, van gezondheid, cultuur, geschiedenis tot milieu en politiek. Wanneer de gebreken van de ouderdom zich aandienen worden die door dit clubleven naar onze ervaring draaglijker gemaakt. Wij hopen dan ook nog lang van onze vrije tijd in ons 'zegepralend Kennemerland' te mogen genieten.«<|^> ILf VIM öam:

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 15