Lawn bowls en Bal-Haut-Age www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 31 Paulanha van den Berg-Diamant Evert Jan Stoel in actie pelers, met ieder een set van vier bowls (ballen) en in teams van een, twee, drie of vier personen (single, pairs, triples of fours), moeten proberen zo dicht mogelijk bij de kleine witte doelbal (jack) te komen. Voor elke bowl die het dichtst bij de jack ligt, krijgt de speler een punt. Het spel wordt zowel binnen als buiten gespeeld. In Southampton ligt de oudste nog in gebruik zijnde green, uit 1299. Ballen als Edammer kazen De bowls zijn niet helemaal rond, de vorm doet denken aan een Edammer kaas. De ballen zijn voorzien van een bi-as d.w.z. dat de bal aan een zijde iets afgeplat is en heeft een gewicht van ongeveer anderhalve kilo. Dit gewicht is ongelijk in de bowl verdeeld. Aan de zware kant heeft de bowl een stip, aan de lichte kant een cirkel. De bedoeling is om met effect te spelen, waarbij de koers zal afbuigen naar de kant waarop de stip staat aangegeven. In Nederland heet de sport daarom ook wel 'koersbal'. Bowls in Nederland In 1992 werd de Nederlandse Indoor en Outdoor Bowls Bond (NIOBB) opgericht als overkoepelend orgaan voor de bowlsspelers in Nederland. De Bond is aangesloten bij de World Bowls (WB), de World Indoor Bowls Council (WIBC) en de European Bowls Board en is door het NOC*NSF als sportbond erkend. Ongeveer vijftig bowlsverenigingen in Nederland zijn bij de NIOBB aangesloten, maar het aantal is in werkelijkheid groter, doordat vele zich als een ouderenvereniging manifesteren. De Bloemendaalse Bal-Haut-Age In 1993 richtte een dertigtal leden van de hockeyclub Bloemendaal onder leiding van Mart Schipper de bowlsclub Bal-Haut-Age op. Rob Maas, industrieel ontwerper en oud-voorzitter van Bal-Haut-Age, vertelt dat de club in het eerste jaar ongeveer tachtig - voornamelijk gepensioneerde - leden telde, maar dat het aantal intussen helaas is afgenomen tot twaalf. De 'haut age' is daar uiteraard debet aan, maar ook de toenemende populariteit van het golfspel. In de zomermaanden wordt er wekelijks op vrijdagochtend gespeeld en eens in de maand is er een gezamenlijke lunch. Reis naar Tenterden Rob Maas, van huis uit een echte cricketer (zijn vader zat in het Nederlands Cricketteam en meende dat 'er maar één sport waard was om gespeeld te worden en dat is cricket'), vindt dat Haarlem een échte, indoor bowlsclub is en dat bij Bloemendaal meer sprake van een pretclub is! Met veel goede herinneringen vertelt hij mij over de reis naar Tenterden in Engeland in 1993 ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Bal-Haut-Age. Het hele archief van de vereniging heeft hij recent overgedragen aan Marijke Reinders Folmer en Ria Francken, leden van Bal-Haut-Age, zodat het voor de toekomst in goede handen is. Op zoek naar nieuwe leden Tot 2004 bond elke week een veertigtal spelers op kunstgras1 van de hockeyclub de strijd met elkaar aan. HC Bloemendaal was blij met Bal-Haut-Age, want veel oudgedienden - ook van de cricketclub en van Rood Wit - die niet meer hun favoriete sport konden of wilden beoefenen, vonden elkaar weer op de rinks op de club. Maar er is verjonging nodig en dat is niet gemakkelijk. Als u belangstelling heeft om in de zomer op vrijdagochtend met een groep het Lawn Bowls te gaan beoefenen, neem dan contact op met Evert Jan Stoel, de huidige voorzitter, tel. 0653902681 of stuur een e-mail naar ej@ejstoel.nl Bowls is een sport die in Nederland weinig bekend is (1100 actieve beoefenaars), maar in bijna elk Engels dorp wordt gespeeld. Het lijkt het meest op het Franse jeu de boules, bocce in Italië en het Deense bode. Curling is een wintervariant van bowls en is vooral populair in Zwitserland, Canada en de Scandinavische landen. ■emend Lawn Bowls toernooi in Bloemendaal, 14 juni 2001 S

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 16