Z Plus en Min x x Van het bestuur www.onsbloemendaal.nl 32 nr. 3 najaar 2018 Wim H.A. Alferink, voorzitter www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 33 Het pand waar voorheen Chapeau en lepenhove in waren gevestigd, verloedert met de dag. 1 I In het Amsterdamse Schoolpand aan de Platanenlaan hoek Iepenlaan, uit 1925 in Bloemendaal zijn de ramen in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Foto's van vóór en na de restauratie. Voorjaarsbijeenkomst 18 april 2018 Bij het begin van de voorjaarsbijeenkomst die - tot ieders genoegen - in het gemeentehuis plaatsvond werd stilgestaan bij het overlijden in 2017 van oud-voorzitter Daan van de Vijver. Dit voorjaar overleden oud-bestuurslid Jet Slagter en oud-voorzitter Louis Bienfait. De Stichting heeft na elf jaar afscheid genomen van onze secretaris Marion van Bussel. Zij wordt tot plezier van het bestuur opgevolgd door Joan Lor- de Ridder. Ook Ramon Frankfort hebben wij verwelkomd als nieuw bestuurslid. Gerard Kesler, de penningmeester lichtte de jaarcijfers 2017 toe, die door de kascommissie in orde werden bevonden. Na de pauze hield Bram Vlaun, stedenbouwkundige bij de Gemeente Bloemendaal een interessante inleiding over ‘Het DNA van de Gemeente Bloemendaal. Vijf kernen, vijf karakters'. Overlijden Gerard Kesler Vlak voor het verschijnen van dit nummer bereikte ons het droevige nieuws dat Gerard Kesler, onze zeer gewaardeerde penningmeester, plotseling is overleden. Archiefbezoek Wekelijks wordt door de archiefcommissie een halve dag gewerkt aan het ordenen en toegankelijk maken van het archief, dat vele boeken, tijdschriften, krantenartikelen en oude ansichtkaarten bevat. Het archief, gevestigd in de voormalige brandweerkazerne op het gemeenteterrein aan de Brouwerskolkweg in Overveen, is opengesteld voor onze donateurs op de eerste dinsdag van de maand van 14.00 uur tot 16.00 uur. Archeologisch onderzoek Met subsidie van de gemeente hebben wij een geofysisch inventariserend veldonderzoek laten verrichten naar restanten van het Grafelijk Hof Aelbertsberg. Excursies De activiteitencommissie heeft een mooi programma samengesteld voor 2018. De belangstelling was groot en al spoedig waren alle excursies volgeboekt. Groenbehoud Een van de doelstellingen van onze Stichting is het behoud van het natuurlijk erfgoed in de gemeente Bloemendaal. De Groencommissie (zie Colofon) besteedt daar veel aandacht aan. Een paar voorbeelden; Prorail had een aanvraag ingediend voor het kappen van 176 bomen tussen de Kennemer Sporthallen en de spoorlijn in Bloemendaal. Wij hebben bezwaar aangetekend en de vergunning is niet verleend. Samen met de gemeente, de bewoners en onze stichting is kritisch gekeken naar het aantal bomen langs de Graaf Willemlaan in Vogelenzang. Het aantal te kappen bomen is veel kleiner dan aanvankelijk de bedoeling was. Wij hebben de gemeente dringend verzocht om te kijken hoe de Japanse Duizendknoop, een alles vernietigende exotische plant, te bestrijden. Op enkele plaatsen in de gemeente is deze plant al waargenomen. Open Monumentendagen 2018 Zaterdag 8 en zondag 9 september zijn de jaarlijkse landelijke Open Monumentendagen gehouden. Namens en samen met de gemeente organiseerde de stichting deze dagen. Dit jaar waren er twintig monumenten opengesteld, waarvan de meeste goed zijn bezocht. Het rapport hierover zal aan de gemeente worden gepresenteerd. Wij zullen hieraan ook aandacht besteden bij het basisonderwijs. Speerpunten Er zijn voor 2018 een paar bijzondere speerpunten aangewezen. Het samenstellen van een lijst van karakteristieke panden Het uitbreiden van de monumentenlijst bewerkstelligen, onder andere met objecten van na de Tweede Wereldoorlog Het uitwerken van een visie voor het erfgoed en de openbare ruimte Het werven van nieuwe donateurs Kunstkring Fiore organiseert tijdelijke exposities in het leegstaande pand van Blokker. Om de drie a vier weken komt er een nieuwe expositie waar naast Fioreleden ook kunstenaars, die geen lid zijn, kunnen exposeren. De leegstaande winkel krijgt zo een mooie, tijdelijke bestemming. Het pand wordt schoon gehouden, verlicht en de winkeldeur staat weer open. De pop-up galerie Bloemendaal, Bloemendaalseweg 46, is open van donderdag tot en met zaterdag van 11-18 uur. Toegang is gratis. Alle tentoongestelde kunst is te koop. n z

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 17