www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 nr. 3 najaar 2018 7 Uit het Jaarboekje van de Gemeente Bloemendaal (1918) Inge de Wilde en indrukwekkend aantal. En dan ontbreken in de opsomming om onbekende redenen nog de niet onbelangrijke Hockeyclub (opgericht in 1895) en de Cricketclub (van 1910). Er staan verenigingen in de lijst die nu een eeuw later weinig leden meer zouden trekken, zoals de Zusterkrans ‘De liefde sticht', waarvan de leden ‘in gezelligen kring' kleding maakten om die met kerstmis onder de armen uit te delen. En verrassend is de Christelijk-Nationale Werkmansbond, die niet zoals de naam doet vermoeden een vakbond was, maar die bij de leden zoveel mogelijk de liefde tot het Evangelie wilde kweken. Op andere terreinen is er weinig veranderd. Bloemendaal telde - ook Algemene Nederlandsche Ambtenarenbond. (afdeling Bloemendaal en Omstreken) Bloemendaalsche Amateur-Fotografen Vereeniging Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling. (de Bond beheert tevens de IJsbaan Duin en Daal en de Bloemendaalsche Slede Club Vereeniging ‘Bloemendaal-Commando' (afdeling van de Vereniging Volksweerbaarheid ‘Kort Maar Krachtig' Doel: het schieten bevorderen) Bloemendaalsche Politie-Schietvereeniging (doel: het aankweken van kameraadschap onder de leden en het verkrijgen van vaardigheid in het schieten met de revolver) Bloemendaalsche Schaakclub Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies (afdeling Bloemendaal) Christelijk-Nationale Werkmansbond (afdeling Bloemendaal. Doel: Bij de leden zooveel mogelijk de liefde tot het Evangelie en de Ned. Herv. Kerk aan te kweeken) 1 Cents Vereeniging ‘Door kleintjes groot' (leden zijn kinderen die wekelijks in de gemeente collecteren voor ‘behoeftige longlijders') Coöperatieve Verbruikersvereeniging voor beambten en personeel van het gesticht ‘Meerenberg' R.K. Leesgezelschap van Overveen en Bloemendaal Kennemer Leesgezelschap te Bloemendaal ‘Martha-krans'' (eene vereeniging van jonge meisjes die handwerken vervaardigen en deze jaarlijks verloten ten voordeel der Martha-Stichting te Alfen a/d Rijn) Nederlandsche Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven (afdeling ‘Meerenberg') Christelijke Zangvereeniging ‘Advendo' Gemengde Zangvereeniging ‘Oefening Baart Kunst' Nederlandsche Verplegers Vakvereeniging (afdeling Bloemendaal) Bron: Mr. P. Tideman (redactie), Help Uzelf. Jaarboekje voor de Gemeente Bloemendaal, jrg. 8 (N.V. ‘Het Midden' Haarlem 1918). Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging (afdeling Bloemendaal) Nederlandsch Tooneelverbond (afdeling Haarlem en omstreken) Noord-Hollandsche Vereeniging ‘Het Witte Kruis' (afdeling Bloemendaal) Vereeniging ‘Bloemendaal's Bloei' (doel: ‘den bloei en den vooruitgang der gemeente Bloemendaal bevorderen') Vereeniging ‘Koninginnedag' Vereeniging van Werkgevers in het Bloembollenvak te Overveen Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (afdeling Overveen-Bloemendaal) Vereeniging voor R.C. Ziekenverpleging (afdeling Bloemendaal en omstreken) Volksbond tegen Drankmisbruik (afdeling Bloemendaal) Zendingvereeniging ‘Halmaheira' (afdeling Bloemendaal van de Utrechtsche Zendingvereeniging) Zusterkrans ‘De liefde sticht' (de krans van Protestantse zusters vervaardigt ‘in gezelligen kring' kleding en deelt die met kerstmis uit onder armen) Kegelclub ‘B.B.B.' Kegelclub ‘V.O.V.' ‘Bloemendaalsche kegelclub' Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht (afdeeling Bloemendaal)' S.D.A.P. (afdeeling Santpoort-Bloemendaal) A.R. Kiesvereeniging Vrijzinnige Kiesvereeniging ‘Bloemendaal' R.K. Kiesvereeniging ‘Recht en Plicht' (afdeeling Bloemendaal) Bond van Vrije Liberalen (afdeeling Bloemendaal) Eerste Bloemendaalsche Begrafenisvereeniging Bloemendaalsche Cricket Club Bloemendaal toen al - zangverenigingen (twee), ‘Bloemendaal's Bloei' was een soort voorganger van ‘Bloemendaals Initiatief en er waren leesgezelschappen. Net als destijds kent het huidige Bloemendaal politieke partijen van divers pluimage, maar de ‘Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht' heeft zichzelf inmiddels overbodig gemaakt. Dat er een Politie-Schietvereeniging bestond die de vaardigheid in het schieten met de revolver en en passant ook de kameraadschap onder de leden wilde aankweken valt nog te begrijpen. Maar wat te denken van de Vereeniging ‘Bloemendaal-Commando' afdeling van de Vereniging Volksweerbaarheid ‘Kort maar krachtig' die tot doel had: het schieten bevorderen! Inderdaad: ‘kort maar krachtig'! Het oude Bloemendaal voetbalveld, ongeveer op de plaats van de huidige kunstgrasvelden van hockeyclub Bloemendaal Bij wedstrijden werden destijds juten doeken opgehangen om het kijken vanaf de weg tegen te gaan. Maar liefst drie kegelclubs telde Bloemendaal en omgeving in 1918. De eerste heette eenvoudig, de ‘Bloemendaalsche kegelclub’ Raadselachtiger zijn de andere namen die louter uit afkortingen bestaan: ‘B.B.B’ en ‘V’OV’ Ze komen voor in de lijst van net geen veertig verenigingen, clubs en genootschappen, die is opgenomen in het Adresboekje (officieel: Jaarboekje) voor de gemeente Bloemendaal van precies een eeuw geleden. 6 E M 1 f s

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 4