Het jachtgezelschap Sint Hubertus 'LJ M www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 Wim Post Gezicht vanaf de Zijlweg richting Bloemendaalseweg. Links het logement het Rechthuis, in het midden het Klokhuis, rechts herberg Roozendaal, nu restaurant Loetje. Aquarel door H.Spilman 18de eeuw. (NHA) ver de dertigjarige carrière van Springer als waard in het Rechthuis zijn de nodige anekdotes achterhaald. Zo is er een afbeelding van hem bekend die laat zien hoe hij in de duinen van Jachtlust achter de Kruidberg in Santpoort een vos heeft geschoten, op 28 december 1821. Hij was een groot liefhebber van de jacht en stak dit niet onder stoelen of banken. In het najaar, als hij even tijd kon vinden, ging Springer naar zijn vinkenhuis in het Overveense Kweekduin om vinken te vangen en in zijn logement hing een groot aantal geschilderde jachttaferelen. Sint Hubertusgilde Tot de vaste gasten van het etablissement behoorde het Haarlemse herengezelschap St. Hubertus, dat er jaarlijks bij Springer de maaltijd gebruikte. Dit gezelschap, samengesteld uit gezeten Bloemendaalse, Haarlemse en Amsterdamse heren, had tot doel zich te vermaken met de jacht en de visvangst. Gejaagd werd er in de duinen, het vissen gebeurde jaarlijks in de Overveense Brouwerskolk. Zij waren verenigd in het in 1613 opgerichte gilde, dat ieder jaar op St. Hubertusdag (3 november) bijeenkwam. Tijdens de maaltijd werd dan gedronken uit een versierde zilveren hoorn waarop het wapen stond van de oprichter, Jan van Schoterbosch. Op het schutterstuk voorstellende ‘De maaltijd van officieren van de Haarlemse Cluveniersdoelen', in 1618 geschilderd door Cornelis Engelsz., zien we Jan van Schoterbosch afgebeeld als kapitein. Jaarlijkse viswedstrijd in de Overveense Brouwerskolk in de regen door de Corporatie van Neringen, Ambachten en Bedrijven binnen Haarlem op 29 september 1821. Aquarel door Wybrand Hendriks. (NHA) Onder de leden van het St. Hubertusgilde in de tijd van Jan Springer bevonden zich verschillende bekende buitenplaatsbewoners, waaronder de heren J. en P. Hartsinck en Willem Ph. Barnaart van Huis te Vogelenzang, Willem Philip Kops van Wildhoef, Philip Kops van de Rijp en P.Th. van Hoorn van Meer en Berg. De legende van Hubertus vertelt dat hij op een Goede Vrijdag oog in oog kwam te staan met een hert met een vlammend kruis tussen zijn gewei. Het vlammend kruis riep hem op zijn liederlijk leven op te geven en Christus na te volgen. Hubertus staat bekend als de patroonheilige van de jacht. Omstreeks 1800 stond in het centrum van Overveen op de kruising Zijlweg, Bloemendaalseweg en Korte Zijlweg de vermaarde herberg annex logement ‘het Rechthuis’ In die tijd zwaaide Jan Christiaan Springer (1769-1832) er de pollepel, bekend om zijn gastronomisch vakmanschap. In vergelijking met de andere herbergen in de omgeving was het Rechthuis een ‘chique’ gelegenheid. Bekende heren van stand uit Bloemendaal en Overveen zoals W Borski van Elswout, W.H. Backer van de Rijp, en J.P.A. van Wickevoort Crommelin van Wildhoef gingen er regelmatig dineren. Ook het gezelschap ‘Sint Hubertus’ was er jaarlijks te gast. St.Hubertus (656-ca.727) de patroonheilige van de Jacht Close-up van Jan Christiaan Springer (1769-1832), de waard van het Rechthuis in het duin tijdens een jachtpartij op 28 december 1821. Tekening door Wybrand Hendriks. (NHA) 3^5 8 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 9 O jAjjrtrtg

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 5