Tot verhoging van ‘s lands weerbaarheid Tirailleren door de duinen, hierna schieten op poppen De geschiedenis van ‘Bloemendaal-Commando’ www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 11 Gert Jan van Setten Bloemendaal-Commando, kort na de oprichting, op de schietbaan bij Overveen Dames konden geen lid worden van Bloemendaal-Commando, maar mochten zich (onder het motto: Iedereen Weerbaar!) bij gelegenheid wel bekwamen in de schietkunst, zoals hier, in augustus 1906. Onderofficieren van het Haarlemse garnizoen houden toezicht Schietoefeningen Bij de statuten waren gevoegd de 'Voorschriften voor het houden der schietoefeningen'. Die vonden plaats ('bij goed weder') op de militaire schietbanen bij Overveen aan de 'militaire duinweg', te bereiken langs de barak van het Witte Kruis, en wel op zondagmiddagen van 12.00 tot 14.30, en bij voldoende belangstelling op vrijdagmiddagen van 4 tot 5. Een ij Koninklijk Besluit van 27 juni 1900, no. 23, werd toestemming verkregen tot oprichting van de 'Vereeniging Bloemendaal-Commando', die zich tot doel stelde 'mede te werken tot verhooging van 's lands weerbaarheid, door het houden van schietoefeningen door hare leden, met geweren zooals bij het leger in gebruik'. De statuten bepaalden voorts dat iedere Bloemendaalse man van ten minste 17 jaar mocht toetreden (a f. 2,50 per jaar of f. 25,- ineens), tenzij hij 'niet op eervolle wijze den militairen of schutterlijken dienst' had verlaten, of daarvan was uitgesloten. Het bestuur bestond uit zeven leden; tot voorzitter werd gekozen de energieke bekende Bloemendaler Abraham Koolhoven, bevorderaar van het vreemdelingenverkeer alhier, wethouder, en ook nog de vader van de bekende luchtvaartpionier. door het bestuur aangestelde Baancommandant was belast met de leiding der oefeningen en de handhaving der orde. Hij controleerde de vereiste schietdiploma's, telde de patronen en de ingeleverde hulzen en hield daarvan 'geparapheerde aanteekening' in het 'munitie livret'. De schutters bekwaamden zich conform het voorschrift betreffende de schietoefeningen der Infanterie. Honden werden van het schietterrein geweerd, evenals een ieder die de aanwijzingen van de Baancommandant niet ogenblikkelijk opvolgde. Uit een verslag van het bestuur over het schietjaar 1907 vernemen we dat er in dat jaar vijftig oefeningen werden gehouden, met een gemiddelde opkomst van 25 schutters. Hun vorderingen werden 'zeer bevredigend' genoemd, 'hetwelk blijkt bij den telkens gehouden jaarlijkschen wedstrijd bij het einde van het jaar'. In de wintermaanden werd bovendien door een 45-tal (van de 158) leden geregeld geëxerceerd in de gymnastiek en de 'theorie over den velddienst onder militair toezicht'. Velddienstoefeningen Het bleef evenwel niet bij droge theorie. In de zomer werden regelmatig veldoefeningen gehouden, doorgaans in samenwerking met weerbaarheidscorpsen uit de omringende gemeenten. Omstreeks 1900 geraakten veel Nederlanders in grote opwinding over het lot van de ‘stamverwante’ Boeren in Zuid-Afrika, die zo lang hadden stand gehouden tegen de overmacht van het ‘perfide Albion, de Britse veroveraars van hun vrijstaten. Geïnspireerd door de dappere Boeren richtten een paar vooraanstaande vaderlanders, aangevoerd door de oud-minister van oorlog generaal A.L.W Seyffardt, op 13 januari 1900 te Utrecht de ‘Vereeniging Volksweerbaarheid’ op, met als doel de verhoging van de militaire weerbaarheid in Nederland door middel van schietoefeningen en gymnastiek. Zo zou tevens de ‘algeheele tuchteloosheid’ in de samenleving bestreden worden. Het denkbeeld sloeg aan, en overal in Nederland werden plaatselijke afdelingen opgericht. Zo ook in onze gemeente, onder de krijgshaftige naam: ‘Bloemendaal-Commando.’ 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 12018 1 Er rri - B r

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 6