Just faded away Helikon, een Bloemendaals damesgezelschap In de jaren negentig behandelde Prof. Dr. W.R. van Gulik, 'De geschiedenis van de godsdienst in Japan' Els van Galen-Strategier wetenschappen. Schietoefening in Hotel Vreeburg aan het Kerkplein te Bloemendaal, omstreeks 1925. Op de eerste rij v.l.n.r.: W.C. Hoogestein, J.A. van Buggenum, J.G. van Kessel, onbekend, D.C. Houtgraaf, Nic. Lindeman, onbekend, F. Bersee, P Krook. Tweede rij: R.V. van den Enden, T. Hekker, onbekend, G. Kruup. (Foto uit bezit fam. v.d.Enden) Notulenboek Hoe verging het ons 'Bloemendaal-Commando' in de aan militaire confrontaties zo rijke decennia daarna? Bestudering van een bewaard gebleven notulenboek van de jaarlijkse ledenvergaderingen verschaft daarover enig inzicht. In de jaren 1900 - 1913 werd jaarlijks vergaderd, eerst in Hotel Hartenlust, later in Café Van Holst, waarbij steeds circa twintig leden present waren. Maar dan houdt het plotseling op; tijdens de Eerste Wereldoorlog werd er blijkbaar niet Zo werd op 9 mei deelgenomen aan een landelijke oefening op de heide bij Amersfoort, en op 12 juni aan een velddienst 'richting Duin en Kruitberg' (sic), met de corpsen van Uitgeest, Egmond en Haarlem. Met laatstgenoemde formatie trok men op 17 augustus op in de richting van Aerdenhout, 'tot het vervoeren van een convooi met veiligheidsmaatregelen'. Twee weken later oefenden beide corpsen bij Zandvoort: 'terug tirailleeren door de duinen, hierna schieten op poppen met vooraf een looppas van 300 meter'. Op 12 oktober namen ze het op tegen een 'tegenpartij bestaande uit een afdeeling Wielrijders'. Het jaar werd afgesloten met een inspectie der geweren, door een officier van het garnizoen te Haarlem. vergaderd, en waarschijnlijk evenmin geëxerceerd, mogelijk omdat de harde kern der schutters in werkelijke krijgsdienst was opgeroepen. Pas op 4 mei 1920 werd weer vergaderd, in Hotel Vreeburg, waarbij slechts twaalf leden aanwezig waren, inclusief het bestuur. Misschien was het naoorlogse antimilitarisme debet aan dit geringe animo. Dat blijft zo tot 1934, en dan zwijgt het notulenboek weer stil. Ook de Tweede Wereldoorlog ging aan het Commando voorbij, en dat is niet zo vreemd, want onder de Duitse bezetting waren organisaties als deze vanzelfsprekend streng verboden. Maar op 16 oktober 1945 kwamen vijftien heren bijeen in Vreeburg, 'met wie de Vereeniging wederom een aanvang maakte', onder voorzitterschap van de heer L.Vogel. Het bestuur deelde mede dat 'voldoende materiaal en twee buksen' voorhanden waren, en dat getracht werd munitie e.d. verder aan te vullen. 'De vergadering, welke een vlot en aangenaam verloop had, werd te ongeveer elf uur door den voorzitter gesloten'. Desondanks wilde het oude vuur niet meer oplaaien. Op 1 maart 1949 werd voor de laatste keer vergaderd, met niet meer dan elf leden. Het lijkt er op dat Bloemendaal-Commando daarna een zachte dood is gestorven, of laten we zeggen: just faded away. Toen Elisabeth Landeweer en viert hun lezingengezelschap zijn zestigjarig bestaan. Evenmin zullen de oprichtsters zich hebben gerealiseerd, dat het eeuwen heeft geduurd, voordat vrouwen zich vrij konden bewegen in de wereld van kunsten en Siby Nederlof in 1959 het initiatief namen voor een twintigtal dames uit de gemeente Bloemendaal en omgeving een lezingenclub op te richten, hadden zij waarschijnlijk geen idee, dat hun initiatief in zo’n vruchtbare bodem zou vallen. Immers in 2019 i www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 13

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 7