Mont Pélerin Congres in 1950 Bloemendaal een week lang ‘centrum van de wereld' www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2018 17 Frank W. van den Berg Doel van de beweging Deze groep deelt als gedachtengoed 'that they see danger in the expansion of government, not least in state welfare, in the power of trade unions and business monopoly, and in the continuing threat and reality of inflation. The society advocates freedom of expression, free market economic policies and the political values of an open society.' Vanaf het begin biedt Mont Pélerin tegenwicht tegen - zeker toen - de dreiging van staatsdirigisme en communisme. En - heel modern - toen al maakte de groep zich zorgen om de potentiële monopolistische marktmacht van bedrijven, destijds van staal- en olieconcerns. En tegenwoordig van Google, Facebook, Apple, Microsoft en ook de farmaceutische en financiële industrie. Negen Nobelprijswinnaars Nobelprijswinnaar Friedrich (von) Hayek was de initiatiefnemer. Hayek, jurist en econoom, geboren in Oostenrijk, achterneef van de filosoof Ludwig Wittgenstein, was sinds 1931 hoogleraar aan de London School of Economics. Hij is beroemd om zijn pleidooi tegen het socialisme in zijn boek The Road to Serfdom (1944). De uitwassen daarvan in Oost Europa, Sovjet Unie en China hebben we gezien. Hoogleraar filosofie Karl Popper, Hayek's collega in Londen, was medeoprichter. Vanaf de eerste conferentie in 1947 in Zwitserland fungeerde Hayek als voorzitter tot aan 1961. Hayek had voor die eerste bijeenkomst enetië, Cannes, New York, Tokyo, Sankt Moritz, Princeton, Bali, Oxford, Washington, Parijs, Hong Kong en ook Bloemendaal: al deze plaatsen horen in de rij van prestigieuze locaties, waar de Mont Pélerin Society ooit bijeen kwam voor haar congres. De eerste bijeenkomst in 1947 was in Vevey in Zwitserland, vlakbij de Mont Pélerin. Maar in 1950 was Bloemendaal de uitverkoren plek, waar deze internationale groep van liberale topeconomen, juristen, filosofen en historici voor de derde keer in haar bestaan een week lang vergaderde. Na de Tweede Wereldoorlog maakten de geleide economie, staatsinterventies en nationalisaties opgang. Velen waren ervan overtuigd dat dominant staatsinitiatief voor een grotere stijging van de welvaart kon zorgen. Leidende politici in Groot Brittannië en Frankrijk waren blind voor de negatieve aspecten van collectivistische maatregelen. De Mont Pélerin Society nam afstand van deze tendens en achtte het noodzakelijk politieke vrijheid en vrijemarkteconomie te herwaarderen. Friedrich von Hayek Gedurende de eerste twee conferenties was er debat over het doel van de groep. Moesten zij een politieke actiegroep zijn of meer op de achtergrond opereren? Volgens de historische annalen van de vereniging: 'The discussion resumed at the 1950 meeting in Bloomendaal (sic!), Netherlands. Hayek argued, successfully, that the Society should be a 'community of liberal scholars, not a policy group. He believedthat the Society's competitive advantage lay in ideas, not in action, and that in the long run the influence of the Society would be greater if its efforts were intellectual rather than political'. Het is een karikatuur om deze groep als een 'neoliberale', puur kapitalistische beweging te zien. Zij stelt inderdaad de markteconomie boven die van het dirigistische socialisme, maar is niet tegen staatsinmenging. Juist om een eerlijk marktmechanisme te handhaven, een level playing field, met vrije concurrentie is de rol van de staat als hoeder van het algemeen belang nodig, tegen oligopolistische structuren, gilden, insider trading, afscherming van belangengroeperingen, excessieve beloningsstructuren en hoge toetredingsdrempels. Consumenten moeten juist veel keuzemogelijkheden hebben. vooraanstaande economen, maar ook historici, juristen en filosofen uitgenodigd, in totaal 39 personen uit tien landen. Vele vooraanstaande liberale economen waren en zijn lid van deze groep. Onder hen negen Nobelprijswinnaars: Hayek zelf en ook George Stigler, Gary Becker, Ronald Coase, Maurice Allais, Vernon Smith, Milton Friedman, James Buchanan en Mario Vargas Llosa. Lidmaatschap is alleen per uitnodiging, met ondersteuning van ten minste twee leden. Hotel ‘Duin en Daal' De vergaderingen vonden plaats in het hotel 'Duin en Daal' aan de Koninginneweg bij de Lage Duin en Daalseweg, sindsdien herontwikkeld tot een ensemble van woningen. Het hoofdgebouw is nu een rijksmonument. Lezingen en besprekingen vonden plaats van maandag tot en met zaterdag Hayek, Coase en Friedman, gaven lezingen. Hayek betoogde: 'Inflatie is de gemeenschappelijke vijand van onze samenleving. De economische politiek moet een long-run politiek zijn. De democratische regeringen zijn echter helaas op politieke gronden niet bij machte zich te onthouden van gedokter aan het economisch bestel, tot schade van de uiteindelijke werkgelegenheid'. Alleen woensdag was er tijd voor excursies, met duinwandelingen of een bezoek aan Amsterdam. Het thema voor de zaterdag was 'The Moral Basis of Academic Freedom'. De internationale Mont Pélerin Society, een prestigieuze denktank van vooraanstaande liberale intellectuelen hield haar derde conferentie in Friedrich von Hayek zit in 1947 de eerste meeting in Vevey bij de Mont Pélerin in Zwitserland voor (let op het elektrisch kacheltje!). Ludwig von Mises zit op de eerste rij derde van rechts. Filosoof Karl Popper en econoom Milton Friedman zijn ook aanwezig. Ongeveer dezelfde groep zal in 1950 in Bloemendaal bijeen komen. 1950 - na eerdere bijeenkomsten in Zwitserland - in het hotel ‘Duin en Daal’ in Bloemendaal. De -latere- Nobelprijswinnaars Friedman, Coase en (von) Hayek waren erbij. www.onsbloei 2018 endaal.nl nr. 3 n V

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 9