Klaarstomen voor de middelbare school zag hij als een knieval voor verkeerd onderwijs www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 11 eneer Versluis, zoals hij genoemd wilde worden, was een verademing voor mij. In tegenstelling tot de autoritaire schooljuffrouwen die ik daarvoor had, liet hij ons plezier in creativiteit en lichamelijke beweging tot bloei komen, wetend dat ook hersenfuncties op andere terreinen zich daardoor ontwikkelen. Hij stimuleerde zelfstandigheid en samenwerken. En hij leerde ons verantwoordelijkheid nemen in het contact met anderen en de natuur. Zijn voornaamste inspiratie ontleende hij aan de Franse onderwijsvernieuwer Célestin Freinet. In het huidige Jenaplanonderwijs vind je elementen terug van die filosofie. Het schooltje lag aan de Vogelenzangseweg, tussen de Bekslaan en het dorp Vogelenzang. De kinderen kwamen van het dorp Vogelenzang, de Vogelenzangseweg tot bij de Oase in Aerdenhout, de Leidsevaart, de Bijwegbuurt in Bennebroek en Heemstede-Zuid. Een deel van de ouders koos voor de school uit enthousiasme over de nieuwe lesmethoden. Er waren ook ouders die twijfelden aan de opvattingen van Versluis, maar de Graaf Florisschool namen omdat ze geen goede alternatieven in de buurt zagen. De openbare school in Bennebroek lag ver weg aan de Schoollaan en had een slechte naam, aanvankelijk Bevlogen man Hoe dan ook, Frans Versluis was een bevlogen man met ideeën die voor zijn tijd nog te radicaal waren. Leren rekenen was voor hem onbelangrijk: ‘In de toekomst zullen we allemaal een rekenmachientje bij ons hebben.' Klaarstomen voor de middelbare school zag hij als een knieval voor verkeerd onderwijs. Maar hij onderschatte het belang van getalsbegrip. Wel legde hij tot mijn fascinatie een paar principes van de algebra uit, maar zelfs kinderen die intelligent genoeg waren voor een lyceum kwamen niet door het toelatingsexamen. Voortgezet onderwijs met creatieve inhoud was nog nauwelijks beschikbaar. Bovendien, niet elk kind gedijde in het soort onderwijs dat Versluis voorstond. Vandaag de dag is er meer aandacht voor de individuele behoeften van het kind. Het was overigens niet zo dat op de Graaf Florisschool elke organisatie ontbrak. Net zo goed als in de meeste alternatieve scholen van tegenwoordig was er veel structuur. Elke ochtend introduceerde Versluis een thema op een manier die toegankelijk was voor alle kinderen, ondanks dat hij vier klassen samen in een lokaal had. De eerste twee klassen en de kleuterschool huisden in ook na de verhuizing naar de Kleine Sparrenlaan. De openbare scholen in Heemstede en Aerdenhout vonden sommige ouders weer te autoritair. De Graaf Florisschool in 1929. Met verbouwde onderwijzerswoning en een derde klaslokaal (foto: NHA) M

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 11