[u i-» k ik In de klas, ongeveer 1951. Frans Versluis, achterin rechts. In het midden met de witte kraag zit Peter van der Werff de andere twee lokalen. De thema's gingen over de natuur, respect voor andere mensen, een historische gebeurtenis, of bekende en onbekende personen. Voor de uitwerking van het ochtendthema gaf Versluis opdrachten of uitnodigingen aan elk kind of aan groepjes kinderen. In dat werk oefende je schrijven, lezen en rekenen en wat elders aardrijkskunde en geschiedenis heette. Als het voor je werk nodig was liep je de klas in en uit zonder te vragen om toestemming. De taken moesten aan het eind van de week helemaal af zijn. Tegen het grootste deel van de achterwand stond een kast met diepe laden waarin je documentatie vond die je kon raadplegen. Of je voegde er documentatie aan toe. In de middag was er ruimte voor tekenen, schilderen, kleien en het lezen van boeken die jezelf uitkoos. Het samen zingen was geliefd, vooral in canon. De bundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee' wees de weg en het liedje van de wielewaal klinkt nog in veler geheugen. En buiten waren we veel, in het nabije bos, de duinen of de schooltuintjes. Met de Franse les bleef het niet bij droog oefenen. Er kwam correspondentie met een school bij de rivier de Isère. Later schreven we met een school in Tunesië. Daar kregen we een blik olijven van toegestuurd. We mochten er allemaal een proeven - een novum in de jaren vijftig. Het Vogelenzangertje Een centraal project was de schoolkrant, Het Vogelenzangertje. Eenmaal per week lazen de kinderen in groepjes hun zelfgemaakte verhaaltjes voor en kozen stapsgewijs het beste verhaaltje uit. Dat kwam op het bord te staan. We haalden er klassikaal de spelfouten uit en leerden de zinnen te ontleden. Dat verhaaltje kwam in de schoolkrant. Bij het letterzetten zag ik hoe enorm vaak de letter 'e' in onze taal voorkwam. Een oudleerling kan nog altijd letters en woorden in spiegelbeeld lezen. Met zelfgemaakte tekeningen ging het net zo. Van de winnende tekening maakte je een linoleumsnede voor het krantje. Bij mij was tekenen van bomen favoriet. Een boom kwam te hoog uit om op de bladzijde te passen. Als oplossing boog ik de kruin weer naar beneden om. Ik vond dat een toonbeeld van verkeerde inschatting, maar de

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 12