Frederik van Eeden, Willem Kloos en Jacob Israël de Haan waren vrienden van Giza Ritschl www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 15 Giza Ritschl (Budapest 1869 - Den Haag 1942) circusartieste en dichteres ellende' en afgaf op de geldzucht van de barbaarse koloniale Europeanen. In de kranten verschenen verontwaardigde artikelen en de KNIL-officier L.C. van Vleuten publiceerde op eigen kosten de brochure van maar liefst 96 pagina's De waarheid omtrent het leven in Nederlandsch-Indië. Protest tegen het boek van B. Veth (Batavia 1900), waarin hij schrijft dat Veths boek het gesprek van de dag was, maar dat er meestal ‘gelukkig een kreet van verontwaardiging op [ging]'. Dichteres in Amsterdam Giza Ritschl en de steenrijke Bas Veth krijgen een relatie en gaan samen met zijn hond Tommy wonen aan het Sarphatipark (25) en later aan de Leidschekade (76). Daar begint Giza gedichten te schrijven, die Veth laat lezen aan de schrijver Henri Borel, goede bekende uit zijn Indische jaren. Borel geeft ze ter lezing aan Frederik van Eeden, die zo 'vervuld' is van haar werk dat hij zorgt voor publicatie van haar eerste bundel Verzen (1901), toevallig bij dezelfde uitgever als het omstreden boek van Veth. Ook Willem Kloos en Albert Verwey waren gecharmeerd van haar korte, eenvoudige gedichten, waaruit ook bleek dat zij het Nederlands nog niet volkomen machtig was: 'Hij is graag uit alleen, Ik thuis stil en ween'. Alleen in een villa aan de Hartenlustlaan Bas Veth en Giza maken lange reizen naar Frankrijk en Italië, maar in 1904 komt aan hun verhouding een einde. Bas wilde niet trouwen en Giza verdroeg niet langer zijn ontrouw, die in haar tweede bundel Nieuwe Verzen(1904) ook aan de orde komt. De relatie eindigde toch in een zekere harmonie, want Veth kocht voor Giza een grote villa aan de Hartenlustlaan 13 in Bloemendaal. Het huis was in 1902 gebouwd door architect Foeke Kuipers, die later de Industrieële Club op de Dam in Amsterdam ontwierp en Hotel De Roode Leeuw op het Damrak er schuin tegenover. Ondanks dit luxe onderkomen was het voor Giza zeer wrang dat Veth in 1906 toch in het huwelijk trad en wel met de veertigjarige Carolina Kleine, weduwe van een muziekleraar. Zij had een dochter en gedrieën ging het gezin na een verblijf van twee jaar op de Weesperzijde naar Nijmegen. Bas Veth overleed in Bussum in 1922, 61 jaar oud. De poëzie van Giza Ritschl werd niet unaniem gewaardeerd. In het tijdschrift Jong-Holland verscheen van haar gedicht de volgende parodie: 'Rood, wit en blauw Maken me flauw. De kleuren van alle andere vlaggen, Maken me aan het lachen'. 'Rood, wit en groen, Die geven mij vizioen. Alle andere kleuren zonder roem Beter dat ik ze niet eens noem'. Deze regels verwijzen ongetwijfeld naar haar geliefde Veth, die haar ontrouw was en bovendien sterk gekant tegen het instituut van het huwelijk, getuige ook zijn latere boek Verhoudingen: van 'man en vrouw'(Nijmegen 1912).

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 15