Bas Veth (1860-1922) www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 1 voorjaar 2018 Schrijversleven Eind 1907 vonden Van Eeden en zijn tweede vrouw Truida Everts onderdak bij Giza, maar na zes weken kwam aan de logeerpartij een einde, omdat de beide dames het slecht met elkaar konden vinden. Giza voelde zich een huishoudster en het kostte haar teveel geld. Het verblijf van Giza's veertienjarige nichtje Ilona Ritschel was een groter succes. Zij kwam in 1910 en bleef acht jaar, waarna ze aan het Amsterdamse Conservatorium ging studeren. Behalve met Van Eeden onderhield Giza in haar jaren aan de Hartenlustlaan nauwe contacten met bekende schrijvers als Jacob Israël de Haan en Albert Verwey, en later ook met Victor van Vriesland, die haar een ‘Hongaars natuurtalent' noemde. Gedichtenbundels van Giza Ritschl - Verzen (Van Kampen Amsterdam 1901) - Nieuwe verzen (Versluys Amsterdam 1904) - Gedichten (Versluys Amsterdam 1905) - Liederen (Versluys Amsterdam 1907) - Vrome liederen (Versluys Amsterdam 1914) - Keur uit liefdeverzen van Giza Ritschl. Gekozen en ingeleid door Hendrik de Vries (Stols Maastricht 1939) - Victor E. van Vriesland (samenstelling en inleiding), Zangen van droom, liefde en dood. (N.V.Uitgeverij vh C. de Boer Jr. Den Helder 1942; postuum) Literatuur Victor E. van Vriesland, Onderzoek en vertoog. Verzameld critisch en essayistisch proza. Deel 2 (Querido Amsterdam 1958). Jan Fontijn, Trots verbrijzeld. Het leven van Frederik van Eeden vanaf 1901 (Querido, Amsterdam 1996). Cornelie van Uuden en Pieter Stokvis, De gezusters Van Vloten. De vrouwen achter Frederik van Eeden, Willem Witsen en Albert Verwey (Bert Bakker, Amsterdam 2007). Hans Vervoort, ‘Bastiaan (Bas) Veth (1860-1922). Schrijver van Het leven in Nederlandsch-Indië (1900), in: De Parelduiker (2016) 5. Van 'Ilonka' naar 'Blomstergarden' Rond 1925 verhuisde Giza naar de omgeving van Den Haag. Tot 1928 bleef ze meewerken aan tijdschriften als De Nieuwe Gids en De Beweging, maar nieuwe bundels verschenen er niet meer. Aan het eind van haar leven probeerde Hendrik de Vries de naam van Giza Ritschl nog aan de vergetelheid te ontrukken door een Keur uit de liefdeverzen van Giza Ritschl (1939) te laten verschijnen. Zonder succes. Giza Ritschl overleed in 1942 in een ziekenhuis in Den Haag, 72 jaar oud. Kort na haar dood verscheen nog een bloemlezing uit haar werk, samengesteld door Victor E. van Vriesland. Over haar poëzie zei hij dat die ‘door haar kinderlijke directheid en door haar onloochenbare echtheid, die ontdaan is van allen opsmuk, een geheel eigen en aanstonds herkenbaren toon [heeft]'. Haar huis aan de Hartenlustlaan had Giza ‘Villa Ilonka' genoemd, een duidelijke verwijzing naar haar Hongaarse afkomst. De naam is tegelijk met Giza's bekendheid verdwenen. Tegenwoordig prijkt de naam ‘Blomstergarden' op de gevel.

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 16