Aanleg van de Eerebegraafplaats www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 4 winter 2018 e ondernemer Anton Kröller verzamelt landgoederen die uiteindelijk samen de Hoge Veluwe zullen bestrijken en zijn vrouw Helene Muller verzamelt kunst. Voor zichzelf laten zij in de jaren 1919-1920 door de architect Hendrik P Berlage (1856 - 1934) op de Hoge Veluwe het jachtslot St. Hubertus bouwen. Dat gaat niet zonder slag of stoot; voortdurend moet Berlage in opdracht van Helene de plannen bijstellen. En soms druist dat tegen Berlages principes in. Hij was overigens voor meer dan een ministerssalaris in vaste dienst bij Antons bedrijf, de firma Wm. H. Muller Co's Erts- en Scheepvaart. In die functie ontwierp hij zowel voor het bedrijf als voor Anton en Helene privé. De volgende stap van de Kröller- Müllers is de bouw van een ‘Groot Museum' ook op de Hoge Veluwe, waar de kunstschatten van Helene ‘ter verheffing van het volk' ten toon gesteld kunnen worden. Berlage vervaardigt de eerste tekeningen. Ze vallen niet in goede aarde bij Anton en Helene. Uiteindelijk is Berlage het voortdurende gekibbel met Helene Kröller-Müller zat en hij stapt op. De Belgische Art Nouveau-architect en kunstenaar Henry Van de Velde (1863 - 1957) wordt aangesteld als zijn opvolger. Hij tekent in 1920 een nieuwe versie van het ‘Groot Museum', gesitueerd aan de voet van de Fransche Berg op de Hoge Veluwe. Het ontwerp wordt later als megalomaan gekarakteriseerd, maar Anton en Helene zijn onder de indruk van het kleurgebruik, de grootte, de vormen, de plaatsing in het terrein en de inrichting. Zij kunnen niet wachten. Zonder bouwvergunning en zonder financiële onderbouwing gaat de bouw van start. Maulbronner zandsteen In februari 1921 wordt een begin gemaakt met de aanleg van de fundering van het Groot Museum en van betonnen keermuren die het stuifzand tegenhouden. In het Duitse Maulbronn (tussen Karlsruhe en Stuttgart) wordt 4000 m3 roodbruin Maulbronner zandsteen besteld bij Albert Burrer, eigenaar van een eeuwenoude steengroeve. 'In den Jahren 1921-1926 lieferte er verstarktSteine nach Holland', lezen we over de geschiedenis van Burrers steengroeve. Het zandsteen wordt in Maulbronn op maat gezaagd, eventueel bewerkt en voorzien van een ingekerfd nummer, zodat op de bouwplaats de muren volgens tekeningen van Henry Van de Velde als een bouwdoos in elkaar gezet kunnen worden. Het hele bouwplan is vastgelegd in meer dan duizend tekeningen, waarvan zich het grootste deel nu bevindt in de kluis van het Kröller-Müller Museum. Enkele jaren eerder is Maulbronn per spoor verbonden met de hoofdrailverbinding langs de Rijn, met name om de productie van de steengroeven in die regio soepel te kunnen afvoeren. De stenen worden van Maulbronn via Arnhem naar Wolfheze gereden. Ze gaan verder over een voor de gelegenheid aangelegd smalspoor van Wolfheze naar de Fransche Berg.Tegen de bosrand worden ze opgeslagen, wachtend op het moment waarop ze verwerkt worden in de bouw van het Groot Museum. Crisis Een wereldwijde crisis grijpt ook de fa. Wm. H. Muller Co. aan. De handel, en overslag en transport ‘gl. - saw D

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 18