I- w 1 41 L- J. •- Steen 10024 en andere op het terrein van de school; met zichtbaar dookgat in linkerzijde van ijzererts en graan laten te wensen over. Het bedrijf loopt inkomsten mis. Tot overmaat van ramp lopen de privéfinanciën van Anton en Helene en die van de fa. Muller Co. erg door elkaar. Helene Kröller- Müller doet boodschappen op de kunstmarkt op kosten van Antons zakelijke portemonnee. Al gauw verkeren Antons firma's in financiële problemen. Als blijkt dat de totale bouwkosten van het Groot Museum niet onder de zes miljoen gulden blijven (vergelijkbaar met ongeveer 43 miljoen nu), voor een kunstverzameling waarvan de waarde op ongeveer vijf miljoen gulden geschat wordt, blaast Anton de bouwactiviteiten in maart 1922 af. De fa. Wm. H. Muller Co. verkeert nu in zwaar weer. De ambitieuze plannen van Anton en Helene Kröller-Müller kunnen eenvoudig niet verwezenlijkt worden. De enorme kunstcollectie van Helene loopt gevaar uiteen te vallen. Daar is ook de Nederlandse regering gevoelig voor. Na lang onderhandelen met minister H.P. Marchant van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wordt besloten dat de Staat der Het Kröller-Müller Museum Architect Henry Van de Velde ontwerpt, zoals was overeengekomen, een 'provisorisch' museum waarin de kunstschatten ondergebracht worden. Het is de wens van de Kröller-Müllers dat ooit dit Provisorium vervangen wordt door het geplande Groot Museum. Zover komt het niet. Helene Kröller-Müller is van de opening in juni 1938 tot haar overlijden in december 1939 de eerste directeur van het Provisorium, dat de naam Kröller- Müller Museum draagt. Anton Nederlanden de onroerende goederen van Anton en de kunstverzameling van Helene overneemt voor f. 800.000. De verzameling wordt ondergebracht in een stichting. Door de Staat wordt toegezegd dat alsnog een museum gebouwd zal worden. Het Maulbronner zandsteen blijft in de bosrand liggen. Op kleine schaal wordt het gebruikt bij de bouw van huizen en monumenten op het Hoge Veluwe-terrein. Stuifzand en bijzondere mossoorten maken zich meester van de stapels Maulbronner zandsteen aan de voet van de Fransche Berg. De Eerebegraafplaats Na de oorlog wordt in de duinen bij Overveen de 'Eerebegraafplaats' aangelegd. De Stichting De Eerebegraafplaats te Bloemendaal verzekert zich in januari 1946 van de diensten van de architecten Auke Komter en Gerard Holt. In het uiteindelijk uitgevoerde ontwerp verwerken zij een aanzienlijke hoeveelheid Maulbronner zandsteen. Komter en Holt zijn met de Staat der Nederlanden overeen gekomen dat 710 m3 ongeveer 2.028.000 kg) Maulbronner zandsteen uit de voorraad bij de Fransche Berg gekocht kan worden voor f. 61.000 (qua koopkracht vergelijkbaar met ongeveer 300.175 in deze tijd). Voor het transport wordt een deal gesloten met het Ministerie van Oorlog. Tien zestons militaire trucks van Amerikaanse makelij van de Aan- en Afvoertroepen overlijdt in 1941. Hun graf op de zuidhelling van de Fransche Berg wordt gesierd met Maulbronner zandsteen uit de voorraad; genummerd en al. Het Kröller-Müller Museum wordt nadien verscheidene keren uitgebreid en behoort nu tot de topmusea van het land. 3 Sr?” 1 z *'•1 -<

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 19